Gruzijas prezidente Salome Zurabišvili neatkāpsies no amata, lai gan viņas pilnvaru termiņš ir beidzies. To viņa paziņoja sestdienas vakarā televīzijas uzrunā valsts iedzīvotājiem.
Foto un Video ⟩ Gruzijas prezidente paliks amatā līdz leģitīma parlamenta un valsts galvas ievēlēšanai (1)
Zurabišvili sevi kā prezidenti nosauca par “vienīgo neatkarīgo, leģitīmo institūciju”. Viņa atkārtoti uzsvēra, ka neatzīst pēc oktobrī notikušajām vēlēšanām izveidotā parlamenta leģitimitāti.
“Nav leģitīma parlamenta, tāpēc neleģitīms parlaments nevar ievēlēt jaunu prezidentu, tāpēc nevar notikt inaugurācija. Mans mandāts ir spēkā līdz brīdim, kad būs leģitīmi ievēlēts parlaments, kas leģitīmi ievēlēs kādu manā vietā. Es esmu ar jums un būšu ar jums,” sacīja Zurabišvili.
🇬🇪👊 Georgian President refuses to step down after her mandate ends! ❗️Zurabishvili announced her intention to "be at the head of political processes." She justified her decision by the fact that Georgia currently has "no legitimate parliament" that could elect her successor.
— The Ukrainian Review (@theukrainianreview.bsky.social) November 30, 2024 at 8:54 PM
[image or embed]
Barricades on Rustaveli Avenue #GeorgiaProtests pic.twitter.com/4MT4yetTPu
— Anna Gvarishvili (@AnnaGvarishvili) November 30, 2024
Foto: Gruzijas policija šauj asaru gāzi uz demonstrantiem
Events in Tbilisi intensifying with clashes between the Russian-backed government and protesters escalating to pyrotechnics. pic.twitter.com/MDAuxz1Y0G
— KyivPost (@KyivPost) November 30, 2024
Oktobrī Gruzijā notika parlamenta vēlēšanas. No balsošanas rezultātiem, kas ļoti atšķīrās no aptauju datiem, un kurus daudzi novērotāji uzskata par apšaubāmiem, izriet, ka “prokrieviskā” valdošā partija “Gruzijas sapnis” ieguva vairākumu parlamentā. Pārējās partijas, kas iekļuva parlamentā, kā arī valsts prezidente Salome Zurabišvili neatzina vēlēšanu rezultātus, apgalvojot, ka tie ir viltoti.
Zurabišvili uzskata, ka jaunais parlamenta sasaukums ir antikonstitucionāls, un ar Konstitucionālās tiesas starpniecību cenšas panākt vēlēšanu rezultātu anulēšanu.
Politiskā krīze valstī vēl vairāk saasinājās ceturtdien, kad Gruzijas premjerministrs Iraklijs Kobahidze paziņoja, ka Gruzija līdz 2028.gada beigām atsakās no iestāšanās sarunām ar ES.
“Gruzijas sapnis” deputāti ceturtdien nobalsoja par Kobahidzes palikšanu premjerministra amatā, neņemot vērā jautājumus par jaunā parlamenta sasaukuma leģitimitāti.
Zurabišvili tika ievēlēta par valsts vadītāju Gruzijas pēdējās tiešajās vēlēšanās 2018. gadā. Viņas pilnvaru termiņš beidzas 2024. gada 16. decembrī.