Saeima trešdien, 4. decembrī, galīgajā lasījumā sākusi izskatīt nākamā gada valsts budžeta projektu.
Saeimas deputāti galīgajā lasījumā sākuši izskatīt nākamā gada valsts budžeta projektu
Pēc vairāku deputātu aicinājuma samazināja debašu laiku par valsts budžeta priekšlikumiem.
Deputātu vairākums atbalstīja priekšlikumu, ka debatēt pirmo reizi varēs trīs minūtes, bet otro reizi - tikai vienu minūti.
Vispārējā kārtība, ko nosaka Saeimas kārtības rullis, nosaka, ka debatēs par priekšlikumu pirmo reizi deputāts var runāt piecas minūtes un otrā reizē - divas minūtes.
Iepriekš Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas vadītājs Jānis Reirs prognozēja, ka Saeima budžetu varētu izskatīt trīs dienās, kas nozīmē, ka tas galīgajā lasījumā varētu tikt pieņemts piektdien, 6.decembrī, taču tas ir atkarīgs no tā, cik ātri notiks darbs.
Politiķi apņēmušies budžetu neskatīt naktīs. Šādu praksi politiķi ieviesa, strādājot ar 2024.gada budžetu.
Jau ziņots, ka valsts konsolidētā budžeta ieņēmumi nākamajā gadā plānoti 15,081 miljarda eiro apmērā, savukārt izdevumi - 17,093 miljardu eiro apmērā.
Salīdzinot ar 2024.gada budžetu, 2025.gadā plānotie budžeta ieņēmumi paredzēti par 583,2 miljoniem eiro lielāki. Savukārt izdevumi 2025.gadā paredzēti par 876,5 miljoniem eiro lielāki nekā 2024.gada valsts budžeta likumā. Pamatbudžetā plānotie ieņēmumi veido 10,2 miljardus, bet izdevumi - 12,7 miljardus eiro. Savukārt speciālajā budžetā ieņēmumi plānoti 5,2 miljardu eiro, bet izdevumi - 4,7 miljardu eiro.
Par galveno valsts prioritāti noteikta valsts iekšējā un ārējā drošība.
Nākamā gada vispārējās valdības budžeta deficīts plānots 1,3 miljardu eiro jeb 2,9% apmērā no iekšzemes kopprodukta (IKP).
Budžetā plānots noteikt maksimālos valsts parāda griestus 2025.gada beigās 21 miljarda eiro apmērā jeb 47,3% no IKP. Savukārt IKP nākamgad plānots 44,379 miljardu eiro apmērā.
Budžeta likuma sagatavošanā izmantota potenciālā IKP pieauguma tempa prognoze 2025.gadam ir 2,2%, 2026.gadam - 2,2%, bet 2027.gadam - 2,2%.
Vispārējās valdības budžeta strukturālā deficīta mērķis, atbilstoši Eiropas Kontu sistēmas metodoloģijai, 2025.gadā ir 0,82% no IKP, 2026.gadā - 0,75%, bet 2027.gadā - 0,79% no IKP.
Uz budžeta pieņemšanu koalīcija mobilizējusi visas tai pieejamās balsis
Uz nākamā gada valsts budžeta projekta skatīšanu Saeimā koalīcija mobilizējusi visas tai pieejamās 52 deputātu balsis.
Sākotnēji koalīcijai Saeimā bija 53 balsis, kuras veidoja trīs koalīcijas partiju frakciju deputāti un pie Saeimas frakcijām nepiederošais Saeimas deputāts Oļegs Burovs (GKR). Vēlāk no "Jaunās vienotības" rindām tika izslēgts deputāts Andrejs Ceļapīters, savukārt "Progresīvo" Saeimas frakciju pameta Edgars Zelderis.
Koalīcija balsojumos var rēķināties arī ar Igora Rajeva atbalstu, kurš iepriekš bija "Apvienotā saraksta" deputāts.