Kādus uztura bagātinātājus izvēlēties, kam prasīt padomu un kādu rezultātu varam sagaidīt? Pirmais cilvēks, ar kuru konsultēties veselības jautājumos, noteikti ir ārsts, taču ikdienā ne vienmēr saņemam skaidru atbildi. Tas nenozīmē, ka mēs nevarētu gūt labumu no izvēlētā uztura bagātinātāja; tas tikai nozīmē, ka speciālistiem nav pieejami standartizēti pētījumi, kuros balstīt savus ieteikumus. Diemžēl tas joprojām attiecas arī uz omega-3 taukskābēm. Kardioloģe Emma Sokolova skaidro, ko līdz šim par omega-3 nozīmi sirds veselībā atklājuši pētījumi un novērojumi Latvijā un Pasaulē.
Zivju eļļa un omega-3 taukskābes. Vai tās tiešām uzlabo veselību?
Ārstu asociācijas rekomendē omega-3 tauksābes sirds veselībai
Amerikas Sirds asociācija pēdējos 20 gadus ir ieteikusi uzņemt vērtīgās omega-3 taukskābes, regulāri uzturā iekļaujot treknas zivis, ka arī omega-3 uztura bagātinātājus. Tas samazina kardiovaskulāro slimību, piemēram, infarkta vai insulta riskus cilvēkiem ar sirds un asinsvadu slimībām.
Galvenās omega-3 taukskābes ir eikozapentaēnskābe (EPA) un dokozaheksaēnskābe (DHA), kas galvenokārt atrodamas treknajās zivīs un zivju eļļā, kā arī augu izcelsmes alfa-linolēnskābe (ALS). Augu izcelsmes ALS pamatā satur dažādi rieksti un sēklas, piemēram, linsēklas, čia sēklas, valrieksti, kā arī sojas pupas, tofu, spināti un dažas augu eļļas.
Lai nodrošinātu labvēlīgo ietekmi uz organismu, ir būtiski regulāri uzturā iekļaut produktus, kas satur šīs nozīmīgās taukskābes vai arī izvēlēties augstas kvalitātes uztura bagātinātājus, kas satur omega-3 taukskābes. Ieteicamā dienas deva pieaugušajiem ir 250mg EPS un DHS taukskābes, bet cilvēkiem ar paaugstinātu asinsspiedienu ieteicams uzņemt vismaz 1g EPS un DHS taukskābes dienā. Savukārt ALS palīdz uzturēt normālu holesterīna līmeni asinīs. Labvēlīgai ietekmei uz holesterīna līmeni nepieciešams katru dienu uzņemt 1250 mg DHS un EPS, 2 g ALS.
Pētījums: Omega-3 samazina insultu un infarktu skaitu
Zivju eļļas, kura satur omega-3 ar attīrītu EPA, lietošanas pozitīvo ietekmi ir apstiprinājis apjomīgs klīniskais pētījums REDUCE-IT. Tajā piedalījās vairāk nekā 8000 pacienti ar kardiovaskulārām slimībām, no kuriem puse divas reizes dienā saņēma 2 gramus omega-3 taukskābes, bet pārējie dalībnieki – placebo. Rezultāti parādīja ievērojamus ieguvumus no omega-3 lietošanas salīdzinājumā ar pacientiem, kuri saņēma placebo. Omega-3 taukskābju uzņemšana samazināja infarktu un insultu skaitu, nepieciešamību pēc sirds asinsvadu stentēšanas procedūras, kā arī nāves gadījumus.
Pateicoties omega-3 uzņemšanai, uzlabojusies pacientu sirds veselība arī Latvijā
Latvijā tika veikts novērojums, kurā piedalījās pacienti ar kardiovaskulārām saslimšanām. Tas ilga sešus mēnešus, kuru laikā pacienti saņēma omega-3 taukskābes augstās devās (gan šķidrā veidā, gan kapsulu formā). Veicot pacientu holesterīna un citus parametru mērījumus novērojuma sākumā un sešus mēnešus vēlāk, bija redzams, ka pacientu, kuri saņēma omega-3, analīžu rezultāti ir uzlabojušies. Kaut arī nepieciešams ilgāks novērojums, lai varētu pārliecinoši apgalvot par omega-3 ietekmi uz pacientu veselību, tomēr jau šajā īsajā periodā tika novērota tendence uz rādītāju uzlabošanos un tuvošanos vadlīnijās rekomendētajam līmenim.
Apzinoties, ka omega-3 taukskābes DHS un EPS veicina normālu sirds darbību, Mӧller’s ir izstrādājis optimālu omega-3 taukskābju kombināciju pieaugušajiem, kuriem ir sirds veselības problēmas, augsts holesterīna līmenis vai kuri ikdienā reti lieto zivju produktus. Mӧller’s Cardio divas kapsulas satur 465mg DHS un EPS, kā arī 345mg ALS, savukārt Mӧller’s Extra divas kapsulas satur 480mg DHS un 640mg EPS - tas ir ērts veids, kā uzņemt ikdienas devu vērtīgo taukskābju ilgtermiņā. Lai omega-3 uzņemšana būtu ērta katram, piemēram, arī situācijās, ja negaršo zivis, kapsulām ir neitrāla garša un produkts nesatur glutēnu, laktozi un cukuru.
Pacientiem ar kardiovaskulārām slimībām, protams, ir svarīgi ieviest arī dzīvesveida izmaiņas, kas ir pierādījušas ieguvumus sirds un asinsvadu veselībai. Būtiski ir lietot sirdij veselīgu uzturu, regulāri vingrot un ikdienā ieviest citas izmaiņas, ko iesaka ārstējošais ārsts.
Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu.
Izmantotā literatūra:
- Kapoor K, Alfaddagh A, Stone NJ, Blumenthal RS. Update on the omega-3 fatty acid trial landscape: A narrative review with implications for primary prevention. J Clin Lipidol. 2021 Jul-Aug;15(4):545-555. doi: 10.1016/j.jacl.2021.06.004. Epub 2021 Jun 15. PMID: 34294561.
- Bhatt DL, Steg PG, Miller M, Brinton EA, Jacobson TA, Ketchum SB, Doyle RT Jr, Juliano RA, Jiao L, Granowitz C, Tardif JC, Ballantyne CM; REDUCE-IT Investigators. Cardiovascular Risk Reduction with Icosapent Ethyl for Hypertriglyceridemia. N Engl J Med. 2019 Jan 3;380(1):11-22. doi: 10.1056/NEJMoa1812792. Epub 2018 Nov 10. PMID: 30415628.
- Gaba, P, Bhatt, D, Steg, P. et al. Prevention of Cardiovascular Events and Mortality With Icosapent Ethyl in Patients With Prior Myocardial Infarction. JACC. 2022 May, 79 (17) 1660–1671. https://doi.org/10.1016/j.jacc.2022.02.035