Šodienas redaktors:
Vita Daukste-Goba
Iesūti ziņu!

Vecākiem, kuri audzina bērnus ar invaliditāti, pārskatīs pensiju pilnā apmērā

Attēls ilustratīvs.
Attēls ilustratīvs. Foto: Nana_studio/Shutterstock

Saeima trešdien galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus likumā "Par valsts pensijām", nosakot, ka pilns pensijas apmērs tiks pārskatīts vecākiem, kuri audzina bērnus ar invaliditāti.

Pārskatot pensijas, būs jāņem vērā patēriņa cenu indekss un daļa no apdrošināšanas iemaksu algu pieauguma.

Likumā noteiktas personu kategorijas, kurām indeksēs visu pensijas apmēru, tostarp personas, kurām vecuma pensija piešķirta pirms noteiktā vecuma sakarā ar bērna ar invaliditāti vai piecu un vairāk bērnu aprūpi un audzināšanu.

Šīs izmaiņas stāsies spēkā 2025.gada 1.janvārī un attieksies uz pensiju indeksāciju no 2025.gada oktobra.

Šobrīd robeža, līdz kurai esošā pensijas daļa tiek pakļauta pārskatīšanai, noteikta 50% apmērā no iepriekšējā kalendārā gada vidējās apdrošināšanas iemaksu algas valstī.

Kopumā opozīcijas deputāti bija iesnieguši 12 priekšlikumus, taču neviens no tiem neguva Saeimas vairākuma atbalstu.

Piemēram, Saeimas deputāte Ramona Petraviča (LPV) bija rosinājusi, ka valsts pensijas apmērs, kas nepārsniedz 50% no iepriekšējā gada vidējās apdrošināšanas iemaksu algas, tiek pārskatīts divas reizes gadā.

Pārskatīšana varētu balstīsies uz patēriņa cenu indeksu un apdrošināšanas iemaksu algu pieaugumu, bija rosinājusi deputāte.

Pēc Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras datiem, jūlijā vecuma pensijas līdz 600 eiro saņēma 67% iedzīvotāju, bet 28,5% saņēmējiem pensijas apmērs bija no 600,01 līdz 1200 eiro. 2,5% iedzīvotājiem pensijas apmērs bija robežās no 1200,01 līdz 1500 eiro, savukārt pensiju lielāku par 1500,01 eiro saņēma 2% iedzīvotāju.

Invaliditātes pensiju mazāku par 600 eiro saņēma 93% iedzīvotāju. 6% pensijas saņēmēju tās apmērs bija robežās no 600,01 līdz 1200 eiro. Pensiju lielāku par 1200,01 eiro saņēma 1% iedzīvotāju.

Paredzēts, ka izmaiņas stāsies spēkā nākamā gada 1.janvārī.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu