Iesūti ziņu!

Atbildīgas spēles nedēļa: izklaide ar atbildību un drošību

Raksta foto
Foto: Publicitātes foto

Tāpat kā došanās uz kino, boulinga spēlēšana vai vakars ar galda spēlēm, arī azartspēles ir izklaides veids, kas var sniegt emocijas un prieku, ja vien tiek ievērots mērs. Lai atgādinātu, ka galvenā atbildība par drošu un atbildīgu izklaidi ir paša spēlētāja ziņā, Latvijas Spēļu biznesa asociācija (LSBA) uzsākusi kampaņu “Atbildīgas spēles nedēļa”.

LSBA vēlas ne tikai sniegt praktiskus padomus, bet arī veidot sabiedrībā izpratni par to, ka atbildīga attieksme ir galvenais priekšnoteikums, lai spēle paliktu patīkams un drošs izklaides veids.

Gan nozare, gan eksperti uzsver, ka azartspēles ir izklaide ar risku atsevišķiem spēlētājiem. Kā liecina socioloģiskie pētījumi, neveselīgi izklaides paradumi azartspēļu nozarē raksturīgi 6-7% klientu. Šie rādītāji ir līdzīgi visā pasaulē. Tie ir cilvēki ar pazeminātu impulsu kontroli, kuru lēmumi un izvēles ir balstītas kļūdainos uzskatos. Vairāk lasi ŠEIT. Ne visi spēlētāji kļūst atkarīgi, tāpēc jāsaprot, kā ierobežot kompulsīvu spēli un nodalīt to no izklaides. Ekspertu diskusiju par šo tēmu vari noklausīties ŠEIT.

Atbildīgas spēlēšanas principi

Plānošana un laika kontrole

Pirms spēlēšanas izvirziet sev noteikumus: cik ilgi spēlēsiet un cik daudz esat gatavs tērēt. Plānojiet budžetu tā, lai tas sastāvētu tikai no brīvajiem līdzekļiem, ko varat atļauties zaudēt. Piemēram, tieši tāpatjūs rēķināties ar kinobiļetes vai boulinga izmaksām, arī azartspēlēm jābūt iekļautām savā izklaides budžetā.

Līdzsvars ar citām aktivitātēm

Tāpatjebkurā citā izklaidē, arī azartspēļu baudīšana nedrīkst negatīvi ietekmēt citus dzīves aspektus. Saglabājiet līdzsvaru starp darbu, ģimeni, hobijiem un spēlēšanu. Piemēram, pārtraukumi ir svarīgi – ja dodaties uz boulinga spēli, jūs nepavadāt visu dienu pie celiņa; arī azartspēlēm jābūt ar skaidriem ierobežojumiem.

Zini savus sarkanos karogus

Tāpatcitās aktivitātēs, piemēram, sportā, kur pārmērīga piepūle var radīt traumas, arī šeit ir būtiski ievērot mēru un zināt, kad ir īstais brīdis apstāties. Vienmēr sekojiet līdzi savām emocijām un uzvedībai – vai azartspēles rada stresu vai citas negatīvas sajūtas? Ja jā, tad ir laiks atvilkt elpu.

Drošība un rīki pašregulācijai

Azartspēļu organizatori piedāvā dažādus rīkus, kas palīdz uzturēt spēlēšanu drošā līmenīierobežot budžetu, noteikt spēlēšanas pauzes vai pat pilnībā izslēgt sevi no spēles. Šīs iespējas ir veidotas, lai palīdzētu spēlētājiem, līdzīginoteikumi, kas nodrošina drošību citos izklaides veidos, piemēram, kino drošības instrukcijas vai noteikumi boulinga zālē.

Apmācīti darbinieki lieliskai izklaidei

Azartspēļu zāļu darbinieki līdzīgicitās izklaides vietās ir apmācīti, lai nodrošinātu kvalitatīvu un drošu izklaidi, radot patīkamu pieredzi ikvienam apmeklētājam. Lai uzturētu kārtību, darbinieki ievēro iekšējos noteikumus, kas attiecas gan uz personālu, gan klientiem. Piemēram, ja persona ir pārmērīgā alkohola reibumā vai neievēro noteikumus, tā tiek laipni aicināta atgriezties citā dienā, kad pašsajūta būs uzlabojusies. Papildus tam darbinieki ir apmācīti ne tikai tehniskajos procesos, bet arī spēj sniegt atbalstu klientiem, palīdzot izprast atbildīgas spēles principus un informējot par iespējām meklēt palīdzību, ja rodas grūtības. Šāda pieeja palīdz veidot vidi, kur izklaide ir ne tikai aizraujoša, bet arī atbildīga un patīkama.

Atbalsta iespējas

Latvijā pieejamas vairākas atbalsta iespējas, tostarp mājaslapas azartaatkariba.lv un drosaspele.lv, kur iespējams atrast vērtīgu informāciju un ieteikumus. Tāpat azartspēļu atkarīgie un viņu līdzcilvēki var zvanīt uz atbalsta tālruni +371 293 232 02, kur speciālisti sniegs konsultāciju un ieteikumus, kā rīkoties dažādās situācijās. Ja azartspēles sāk traucēt ikdienas dzīvi, ir iespēja iekļaut sevi pašatteikušos personu reģistrā.

Ceļā uz vēl drošāku vidi spēlētājiem

Azartspēļu nozare aktīvi strādā, lai padarītu spēlēšanu drošu un patīkamu visiem spēlētājiem. Tiek ieviesti jauni rīki un iniciatīvas, kas palīdz stiprināt atbildīgas spēlēšanas principus un aizsargāt spēlētājus. Nākotnē plānots paaugstināt vecuma ierobežojumu līdz 21 gadam un noteikt obligātu spēlētāju reģistrāciju, kas nodrošinās lielāku caurskatāmību un drošību. Turklāt iecerētā spēlētāju reģistrācija un spēles gaitas monitorings ļaus identificēt un atbalstīt tos spēlētājus, kuriem ir pavājināta impulsu kontrole, aplami priekšstati vai tieksme emociju ietekmē pieņemt pārsteidzīgus lēmumus. Šie pasākumi ļaus nozarei kopā ar sabiedrību veicināt atbildīgu un veselīgu pieeju spēlēšanai.

Uz augšu