Melburnā neidentificētas personas maskās piektdien pirms rītausmas aizdedzinājušas sinagogu, ziņo Austrālijas policija
Melburnā aizdedzināta sinagoga
Policija vēl nav noskaidrojusi uzbrukuma motīvu, bet Austrālijas premjerministrs Entonijs Albanīzs notikušajā vainoja antisemītismu. "Tas ir šokējoši. Vardarbība, iebiedēšana un postīšana lūgšanu vietā ir kaut kas tāds, ko mums Austrālijā nekad nevajadzētu redzēt," raidorganizācijai ABC sacīja premjers. "Es domāju, ka uzbrukums sinagogai pēc definīcijas ir antisemītisms," viņš piebilda.
Brīdī, kad sinagoga tika aizdedzināta, tajā atradās vairāki cilvēki, ziņoja policija, piebilstot, ka neviens cilvēks nopietnus ievainojumus neguva.
Kāds aculiecinieks policijai stāstījis, ka redzējis divus dedzinātājus, kas izlaistīja sinagogā degmaisījumu un aizdedzināja. Policija solīja pastiprināt patrulēšanu un darīt visu iespējamo, lai notvertu vainīgos.
Sinagogas dzēšanā iesaistījās aptuveni 60 ugunsdzēsēji ar 17 ugunsdzēsēju mašīnām.
Sinagogas valdes loceklis Bendžamins Kleins norādīja, ka sinagogā atradās daži draudzes locekļi, bet, ja tā tiktu aizdedzināta stundu vēlāk, ēkā būtu simtiem cilvēku.
Cilvēkiem izdevās izbēgt no degošās ēkas pa aizmugurējām durvīm. Vienam vīrietim apdega roka, sacīja Kleins, piebilstot, ka ugunsgrēks bija plašs un ēkas iekšpuse ir smagi cietusi, tai skaitā iznīcinātas svētās grāmatas un mēbeles.
Kleins sacīja, ka sinagoga pēdējo 12 mēnešu laikā ir pastiprinājusi drošības pasākumus, taču sīkāku informāciju nesniedza.
Kopš pagājušā gada oktobra, kad palestīniešu teroristiskais grupējums "Hamās" sarīkoja Izraēlā slaktiņu, kura laikā teroristi noslepkavoja aptuveni 1200 cilvēkus un sagrāba 250 ķīlniekus, arī Austrālijā pieaudzis uzbrukumu skaits ebrejiem un musulmaņiem.
Austrālijas valdība ir iecēlusi īpašus sūtņus cīņai pret antisemītismu un islamofobiju. Ebreju sūtne Džiliana Segala sacīja, ka ebreju kopienā Austrālijā pieaug satraukums, un piebilda, ka sinagogas dedzināšana raisa asociācijas ar holokaustu.
Viktorijas štata premjerministre Džasinda Alana norādīja, ka sinagogu, kas tika aizdedzināta, uzcēla holokaustā pārdzīvojušie, un daudzi no sinagogas pirmajiem apmeklētājiem bija imigranti no Ungārijas, kas ieradās Austrālijā pēc Otrā pasaules kara.
Alana paziņoja, ka štats atvēlēs 100 000 Austrālijas dolāru sinagogas atjaunošanai, un solīja pastiprinātu policijas klātbūtni rajonā. Viņa sacīja, ka vainīgo notveršanai tiks novirzīti visi pieejamie resursi, un uzsvēra, ka Austrālijas iestājas pret antisemītismu.
Arī Albanīzs uzsvēra, ka Austrālijā nav vietas antisemītismam. Premjerministrs nosodīja uzbrukumu sinagogai un paziņoja, ka federālā policija palīdzēs štata varasiestādēm izmeklēt notikušo.
Izraēlas vēstnieks Austrālijā Amirs Maimons norādīja, ka desmitiem palestīniešu atbalstītāju trešdien trīs stundas protestēja pie Lielās sinagogas Sidnejas centrā, pieprasot sankcijas pret Izraēlu. Demonstrācijas laikā ebrejiem neļāva atstāt sinagogu.
"Mēs runājam par vērtībām, kuras jūs sagaidāt no austrāliešiem, nevis par manām vērtībām. Un man ir skaidrs, ka ikvienam ir jābūt tiesībām piekopt savu reliģiju, savus uzskatus, ja vien viņi respektē citus," sacīja Maimons.
Austrālijas Ebreju izpildpadome, kas ir Austrālijas ebreju kopienas jumta organizācija, aicināja visu Austrālijas sabiedrību nosodīt sinagogas dedzināšanu un neatstāt ebrejus bez atbalsta.