2022. gadā, kad sākās sarunas par pasūtīto vakcīnu apjoma mazināšanu, Latvijā vakcinācijas pret kovidu veica vairāk nekā 400 000 reižu. Veselības ministrijā norāda – prognozēt, kā situācija attīstīsies nākamajos gados, bija ļoti grūti.
Epidemiologs sauc iemeslus šādam vakcīnu daudzumam. “Pirmais, mums vajag nodrošināt tiem cilvēkiem, kas grib vakcinēties, šo vakcīnu. Bet vajag ņemt vērā to, ka situācija var pēkšņi mainīties. Un, ja gadījumā šis vīruss atkal mazliet mutēs, un paliks vēl smagāka tā saslimšana, jo kādreiz Delta [variants] patiešām diezgan drausmīga, Omikrona vīruss ir tāds saudzīgāks. Bet, ja tur kaut kas notiek ar šo vīrusu, kas izraisīs drusciņ vairāk letālu gadījumu, pieprasījums būs milzīgs pēc vakcīnas. Un tad atkal būs jautājums, kur tā vakcīna.”
Individuāli cilvēkam lielākais ieguvums no vakcinēšanās ir iespēja nenomirt gadījuma pēc, uzsver profesore Vīksna. Viņa norāda, ka, lai arī sākotnēji bija publikācijas par potenciāli cerīgiem medikamentiem pret kovidu, tad šobrīd ir skaidrs, ka pa īstam efektīvu medikamentu pret Sars-Cov-2 vīrusu nav.
Salīdzinot ar to pašu gripu, kovids pierādījis daudz plašāku kaitējuma dabu. “Mans personīgais viedoklis ir, ka kovids ir pārliecinoši kaitīgāks, lietojot jūsu vārdu, tāpēc, ka tās sekas pēc Covid-19 ir daudz vairāk nekā gripas gadījumā. Tās sekas ir tādas, kas tā kā visu laukumu pārņem – kā jau minēju - gan garīgo veselību, gan somatisko veselību, gan paasina dažādas slimības. Ar gripu - vismaz tā, kā mums tagad ir, mēs zinām kādas komplikācijas ir galvenokārt, un kā ar tām cīnīties un kā ņemties. Bet gripai mentālais stāvoklis traucēts varbūt ir īslaicīgi, ļoti smaga gripa ar 42 grādu temperatūru - tad ir kādi smadzeņu darbības traucējumi. Bet kovids ar to ir ļoti pārsteidzošs. Sākumā pat bija tāda sajūta, ka, kā saka, neticu savām acīm, ka tā varētu būt!,” saka Vīksna.