Vai arī dažu desmitu metru dziļumā ir piesārņojums – to Valsts vides dienests nepēta. Jo dziļāki urbumi varēti novadīt kaitīgās vielas dziļākos slāņos. Savukārt iedzīvotāji, ierīkojot dziļurbumus, tik plaši smago metālu klātbūtni nepārbauda. “Analīzes, kuras vienmēr tiek noņemtas, lai liktu ūdens filtrus, neatšķiras, tās visas Jelgavā ir sliktas. Tāpat ir jāliek attīrīšanas sistēma mājai, lai ūdens būtu labs,” teica vietējais iedzīvotājs Ritvars Vēvers.
Apkaimes biedrības “Jelgavas Līnijas” pārstāvis Uģis Higo Glāzītis pastāstīja, ka tiem biedriem, kuri ierīko dziļurbumus, ūdens ož “pēc ķīmijas kabineta noliktavas”. Taču veikt pārbaudes, lai noteiktu smago metālu saturu šādā ūdenī, iedzīvotājiem ir dārgi. “Un es uzskatu, ka tas ir jādara tiem, kuriem ir neveiksmīgi sanākusi sanēšana,” piebilda Uģis Higo Glāzītis.
Valsts problēmu atzīst. Valsts vides dienests plāno pasūtīt analīzi, lai veiktu 15-18 papildu urbumus izgāztuves apkārtnē. Aplēsts, ka tas maksās ap 20 tūkst. eiro. Ja piesārņojumu atradīs arī plašākā teritorijā, tad meklēs risinājumus un arī finansējumu. Eiropas fondus atkārtoti izmantot nevarēs. Šobrīd cer uz Norvēģijas grantiem.
Tikmēr valsts aicina pašvaldību palīdzēt saviem iedzīvotājiem. “Mēs, runājot ar pašvaldību, jau aicinājām un aicināsim vēl izvērtēt iespēju tiešām izveidot centralizētās ūdensapgādes pieslēgšanu konkrētā rajona iedzīvotājiem, jo tas būtu visoptimālākais risinājums šobrīd,” sacīja Klimata un enerģētikas ministrijas valsts sekretāres vietniece vides aizsardzības jautājumos Rudīte Vesere.