ANO augstais cilvēktiesību komisārs Folkers Tirks aicinājis nodrošināt, ka jebkura politiskā pārejā Sīrijā pēc prezidenta Bašara al Asada krišanas ietver atbildības pieprasīšanu no viņa un citiem par noziegumiem, kas pastrādāti Asada valdīšanas laikā.
ANO aicina Sīrijā saukt pie atbildības par Asada režīma noziegumiem (2)
Vaicāts, vai Asads ir starp tiem, kas būtu saucami pie atbildības, Tirks sacīja, ka patiešām ir nopietns pamats uzskatīt, ka bijušais Sīrijas prezidents un jebkurš, kurš ieņēma augstākos vadošos amatus, varētu būt pastrādājuši nežēlīgus noziegumus. "Ir obligāti jāsavāc un rūpīgi jāsaglabā visi pierādījumi, lai tos varētu izmantot nākotnē," viņš uzsvēra.
Jau ziņots, ka Sīrijas nemiernieku grupējumi svētdien ieņēma Damasku un pasludināja Asada režīma krišanu.
Asada valdība krita 11 dienas pēc tam, kad nemiernieki grupējuma "Hayat Tahrir al-Sham" vadībā sāka zibensuzbrukumu režīma spēkiem.
Sīrijas pilsoņkarā, kas sākās 2011.gadā, gājuši bojā vairāk nekā 500 000 cilvēku, un puse valsts iedzīvotāju bija spiesti pamest savas mājas. Tirks norādīja, ka kara laikā pastrādāti smagi cilvēktiesību pārkāpumi, tai skaitā notikusi spīdzināšana un ķīmisko ieroču izmantošana.
Pēkšņās un dramatiskās pārmaiņas Sīrijā radījušas "cerību, ka šī būs iespēja valstij veidot nākotni, kas balstīta uz cilvēktiesībām, brīvību un taisnīgumu", sacīja Tirks. Viņš piebilda, ka "drošības aparāta reforma būs ļoti svarīga".
"Šai pārejai arī jānodrošina, ka tiek risināta pazudušo cilvēku traģēdija," uzsvēra komisārs, norādot, ka pilsoņkara laikā pazuduši vairāk nekā 100 000 cilvēku.
Uzsverot, ka dažās Sīrijas daļās joprojām turpinās karadarbība, Tirks sacīja, ka ir obligāti nepieciešams, lai visas puses ievērotu savas saistības saskaņā ar starptautiskajām tiesībām un cilvēktiesībām. Jo īpaši, "jāveic visi pasākumi, lai nodrošinātu visu minoritāšu aizsardzību un novērstu represijas un atriebību", uzsvēra Tirks.