Sīrijas islāmistu nemiernieku līderis pirmdien sāka apspriest varas pāreju dienu pēc tam, kad viņa opozīcijas alianse gāza prezidentu Bašaru al Asadu.
Sīrijā sāk apspriest varas pāreju pēc Asada gāšanas
Nemiernieku līderis Abu Mohammeds al Džolani, kurš tagad lieto savu īsto vārdu kā Ahmeds al Šaraa, tikās ar līdzšinējo premjerministru Mohammedu al Džalali, "lai koordinētu varas pāreju, kas garantē pakalpojumu sniegšanu" Sīrijas tautai, teikts paziņojumā nemiernieku "Telegram" kanālos.
Šaraa otrdien paziņoja, ka jaunās varas iestādes vajās bijušās augstākās amatpersonas, kas ir atbildīgas par spīdzināšanām un citiem cilvēktiesību pārkāpumiem, un "nevilcināsies saukt pie atbildības noziedzniekus, slepkavas, drošības spēku un armijas virsniekus, kas iesaisīti sīriešu spīdzināšanā".
Sīrijas pilsoņkarš sākās pirms 13 gadiem, bet režīms krita dažu dienu laikā zibensofensīvā, kuru vadīja Šaraas vadītais islāmistu grupējums "Hayat Tahrir al-Sham" (HTS).
Sīrijas parlaments, kas tāpat kā premjerministrs iepriekš atbalstīja Asadu, pirmdien paziņoja, ka atbalsta "tautas gribu veidot jaunu Sīriju labākas nākotnes virzienā, kur valdītu likums un taisnīgums".
Asada partija "Baath" paziņoja, ka tā atbalstīs "pārejas posmu Sīrijā ar mērķi aizstāvēt valsts vienotību".
Sīrijas valsts televīzijas logo īsziņu lietotnē "Telegram" tagad ir redzams nemiernieku karogs.
HTS saknes ir teroristu tīkla "Al Qaeda" Sīrijas atzarā, tomēr 2016.gadā HTS sarāva saites ar "Al Qaeda". Rietumvalstis ir atzinušas HTS par teroristu grupējumu.
Vācijas kanclers Olafs Šolcs un Francijas prezidents Emanuels Makrons pirmdien pauda gatavību sadarboties ar Sīrijas jauno vadību, "balstoties uz cilvēka pamattiesībām un etnisko un reliģisko minoritāšu aizsardzību".
"Abi vienojās, ka ir gatavi sadarboties ar jauno vadību, balstoties uz cilvēka pamattiesībām un etnisko un reliģisko minoritāšu aizsardzību," teikts Berlīnes paziņojumā.
Abi līderi apliecināja "Sīrijas teritoriālās integritātes un suverenitātes saglabāšanas svarīgumu".
Lielbritānijas premjerministrs Kīrs Stārmers pirmdien Saūda Arābijas apmeklējuma laikā paziņoja, ka HTS vajag noraidīt "terorismu un vardarbību", pirms Lielbritānija varētu uzsākt kontaktus ar šo grupējumu.
Rietumvalstu amatpersonas ir apsveikušas Asada režīma beigas, bet bažījas par jaunu haosu, kāds izcēlās Lībijā pēc tās līdera Muammara Kadafi gāšanas.