Iesūti ziņu!

Latvijas lielajos uzņēmumos vīriešiem veiks prostatas veselības pārbaudes

Raksta foto
Foto: Zane Bitere/LETA

Novembris tiek atzīmētsvīriešu veselības mēnesis gan Latvijā, gan visā pasaulē, un pēdējie pētījumi liecina, ka tuvāko desmitgažu laikā ar prostatas vēzi slimojošu vīriešu skaits, visticamāk, dubultosies. Latvijas Urologu asociācija sadarbībā ar E. Gulbja laboratoriju gada nogalē aicina Latvijas uzņēmumus, kuros liels skaits darbinieku ir vīrieši, atsaukties asociācijas īstenotajai iniciatīvai.

Latvijas Urologu asociācija piedāvā uzņēmumu darbiniekiem izglītojošas lekcijas par vīriešu veselību, kā arī nodrošina iespēju veikt NVD apmaksātas PSA jeb prostatas specifiskā antigēna asins analīzes turpat darbavietā. Akcijai jau atsaukušies SIA “Rīgas ūdens”, AS “Latvijas Valsts meži”, AS “Latvenergo”, AS “Latvijas dzelzceļš”, apdrošināšanas akciju sabiedrībaGjensidige” u.c. uzņēmumi.

Prostatas vēzis ir otrais galvenais Latvijas vīriešu nāves iemesls pēc sirds un asinsvadu slimībām, un Latvija, salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, ierindojas augstā vietā jaunu saslimšanas gadījumu statistikā. Labā ziņa ir tā, ka prostatas vēzis progresē salīdzinoši lēni, un, to atklājot savlaicīgi, iespējama efektīva un saudzīga ārstēšana. Lai agrīni atklātu prostatas vēzi, svarīgi regulāri veikt PSA asinsanalīzes, kas ir pirmais un vienkāršākais diagnostikas solis. Reizi divos gados PSA analīzes ar ģimenes ārsta norīkojumu ir valsts apmaksātas visiem vīriešiem vecumā no 50 līdz 75 gadiem, kā arī vīriešiem vecumā no 45 līdz 50 gadiem, ja ģimenē kādam asinsradiniekam bijis prostatas vēzis. Ierasti šādām analīzēm nepieciešams ģimenes ārsta norīkojums. Iniciatīvas ietvaros tiek veikts izņēmums, ļaujot vīriešiem atbilstošajā vecuma grupā NVD apmaksātas analīzes veikt darba vietā bez ģimenes ārsta norīkojuma. Papildus analīzēm uzņēmumiem tiek piedāvātas arī neformālas izglītojošas sarunas ar asociācijas speciālistiem, kuru laikā tiek skaidrots, kādēļ savlaicīga vizīte pie urologa ir svarīga. Sarunās tiek kliedēti sabiedrībā iesakņojušies stereotipi par urologa apmeklējumu un skaidrots, kādas veselības pārbaudes jāveic vīriešiem dažādās vecuma grupās.

“Sievietes par savu veselību rūpējas regulāri, bet vīrieši nereti par sevi aizmirst. Tas attiecas arī uz regulāru veselības pārbaužu veikšanu. Tas, ko nereti redzam savā praksē, – kungi neiet pie ģimenes ārsta vai citiem speciālistiem. Tādējādi viņiem netiek nozīmētas arī svarīgas asins analīzes, piemēram, PSA. Tādēļ priecājamies par mūsu asociācijas panākto vienošanos, ka gada nogalē Latvijas lielajos uzņēmumos vīrieši var nodot šīs NVD apmaksātās analīzes bez norīkojuma, turpat darba vietā. Esam pateicīgi uzņēmumiem, kuri atsaucās mūsu aicinājumam un spēra nozīmīgu soli, lai parūpētos par saviem darbiniekiem. Papildus analīžu nodošanai uzņēmumu darbiniekus izglītojam par dažādiem jautājumiem, kas saistīti ar uroloģiskām saslimšanām. Mūsu nozare ir apvīta ar daudziem stereotipiem, un vīriešiem ir tendence izvairīties no urologiem. Ceram, ka, atklāti runājot par vīriešus satraucošiem jautājumiem, mudināsim tos savlaicīgi pievērst uzmanību savai veselībai, pārstājot mirt no izārstējamām slimībām. Īpašs paldies E. Gulbja laboratorijai, kas iesaistījās iniciatīvai un veic izbraukumus uz uzņēmumiem,” iniciatīvu skaidro Latvijas Urologu asociācijas prezidents Juris Plonis.

Latvijas Urologu asociācija vērš uzmanību, ka prostatas vēzis agrīnās slimības stadijās sūdzības pacientiem var neradītnav nedz sāpju, nedz diskomforta, kā arī ierastās analīzes, piemēram, pilnā asinsaina, ir bez izmaiņām. Lai uzzinātu, vai ar prostatas veselību viss ir kārtībā, ir jāveic asins analīzes, kurās tiek noteikts prostatas specifiskā antigēna (PSA) līmenis. Latvijā valsts apmaksātas analīzes reizi divos gados ir pieejamas vīriešiem šādās vecumgrupās:

45 līdz 50 gadiem, ja prostatas vēzis ir konstatēts asinsradiniekam,

50 līdz 75 gadiem visiem vīriešiem.

Prostatas vēža ārstēšana šobrīd jau ir ļoti progresējusi, un Latvijā ir pieejama ne tikai advancēta prostatas vēža diagnosticēšana, bet arī operēšana, izmantojot jaunākās tehnoloģijas, kas paredz ātrāku atlabšanu. Mūsdienās operācijas lielākoties tiek veiktas laproskopiski jeb ar pavisam nelieliem griezumiem ķermenī (5-7 mm), kas nozīmē saudzīgāku iejaukšanos un bojāto audu likvidēšanu. Latvijā četrās slimnīcās ir izveidotisaucamie zaļie koridori, kur vērsties onkoloģisku saslimšanu gadījumā, saņemot ātru un efektīvu medicīnisko aprūpi:

Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca;

Paula Stradiņa kKlīniskā universitātes slimnīca;

Daugavpils reģionālā slimnīca;

Liepājas reģionālā slimnīca.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu