Francijas prezidents Emanuels Makrons jauno premjerministru pēc Mišela Barnjē vadītās valdības krišanas varētu iecelt nākamo 48 stundu laikā, bet iespējams, jau trešdien, pēc tikšanās ar Elizejas pils saimnieku pavēstījuši partiju vadītāji.
Makrons jauno Francijas premjerministru varētu iecelt jau trešdien
Uz sarunām par jaunās valdības veidošanu biju uzaicināti visu partiju pārstāvji, izņemot kreiso ekstrēmistu partijas "Nepakļāvīgā Francija" (LFI) un Nacionālās apvienības (RN) līderus.
Jaunajam premjerministram tiks uzdots veidot valdību, kurā būs pārstāvētas tik daudz partijas, cik vien iespējams.
Lai gan partijas, domājams, neveidos jaunu oficiālu koalīciju, no tām tiek sagaidīts, ka tās sadarbosies tik lielā mērā, lai valdība netiktu nekavējoties gāzta nākamā gada budžeta dēļ.
Barnjē vadītajam pagaidu kabinetam trešdien jāsagatavo pārejas pasākumi, lai valsts varētu turpināt darboties līdz 2025.gada budžeta apstiprināšanai.
Francija atrodas politiskā strupceļā kopš jūlijā notikušajām Nacionālās sapulces pirmstermiņa vēlēšanām, pēc kurām parlamenta apakšpalāta ir sašķelt trijos lielos blokos - kreisajos, centristos un labējos, no kuriem nevienam nav absolūtā vairākuma.
Pēc vēlēšanām Makrons valdības veidošanu uzticēja Barnjē, kas pārstāv konservatīvo Republikāņu partiju. Viņa mazākuma kabinets bija atkarīga no RN atbalsta, taču trešdien valdība neizturēja uzticības balsojumu, jo kreiso ierosināto neuzticības izteikšanu budžeta projekta dēļ atbalstīja arī nacionālkonservatīvie.
Tomēr nav skaidrs, kādā veidā varētu izveidot citu valdību, kas baudītu plašāku atbalstu.
Vairākums politisko līderu nav gatavi ielaisties kompromisos tādos jautājumos kā sabiedrībā nīstā pensiju sistēmas reforma, ko Makrona administrācija īstenoja pagājušajā gadā. Viņi izrāda arī maz vēlmes kaitēt savam politiskajam tēlam, sadarbojoties ar nepopulāro prezidentu.
Tāpēc ir maz cerību ātri rast izeju no krīzes.
Zaļie jau noraidījuši iespēju pievienoties "nacionālo interešu" valdībai, kamēr sociālisti paziņojuši, ka ir gatavi darboties vienīgi tādā valdībā, kuru vadīs premjers, kas nācis no kreisajiem. To savukārt kategoriski noraida konservatīvie.
Tikmēr LFI brīdinājusi savus līdzšinējos partnerus Jaunās tautas frontes sastāvā, ka tiem jārēķinās ar sekām, ja tiks sagrauta kreiso partiju koalīcija, kas tika izveidota pirms vēlēšanām un kurā līdz ar LFI ir pārstāvēti sociālisti, zaļie un komunisti.