Šodienas redaktors:
Oļesja Garjutkina
Iesūti ziņu!

Neraugoties uz sankcijām, Krievijā joprojām ieved Rietumos ražotas snaiperu šautenes un patronas

Raksta foto
Foto: Schutterstock.com

Neskatoties uz 2014. gadā Eiropas Savienības noteikto ieroču embargo, Krievija turpina saņemt tūkstošiem snaipera šauteņu un miljoniem munīcijas vienību, ko ražo Rietumu uzņēmumi. Ieroči un munīcija tiek piegādāti ar Krievijas kaimiņvalstu starpniecību. Tā secināts “The Insiderizmeklēšanā, kas veikta kopā ar Čehijas Investigace.cz, Itālijas IrpiMedia un Kazahstānas Vlast.kz.

Žurnālisti noskaidroja, ka pēdējos gados Eiropas Savienības, ASV un Turcijas uzņēmumi ir ievērojami palielinājuši ieroču piegādes apjomu Armēnijai, Gruzijai, Kazahstānai, Kirgizstānai un Uzbekistānai. Katru gadu uz šīm valstīm tiek importēti desmitiem tūkstošu ieroču.

Statistiskā ir novērojamas anomālijas: eksports uz Armēniju, Gruziju, Kazahstānu un Kirgizstānu trīs gadu laikā palielinājās divarpus reizes: no 19 556 šautenēm 2020. gadā līdz 53 211 stobriem 2023. gadā. Piemēram, šauteņu un šaujamieroču eksports no Itālijas uz Armēniju palielinājās no 68 vienībām 2019. gadā līdz 1 862 ieročiem 2023. gadā,” ziņo izdevums, kas atsaucas uz ANO Comtrade tirdzniecības statistikas datubāzes informāciju.

Vislielākās piegādes ir no Turcijas uz Gruziju, no kuras 2019. gadā iepirktas 8426 šautenes, bet 2023. gadājau 18 843. No ASV Gruzija importēja 431 šauteni 2021. gadā un jau 4140 attiecīgos šaujamieročus 2022. gadā. Kirgizstāna 2020. un 2021. gadā no Itālijas vispār neimportēja šaujamieročus, taču 2022. gadā iegādājās 882, bet 2023. gadājau 4434.

Saskaņā ar “The Insiderdatiem Krievijas uzņēmumsEagle”, kas ir kopuzņēmums ar Luksemburgā bāzēto Beretta ieroču holdingu, kā arī vairāki citi uzņēmumi, kas piederieroču baronamMihailam Hubutijai, 2024. gadā saņēma vairāk nekā tūkstoti ieroču un vairāk nekā miljonu munīcijas vienību, ko ražoja holdinga Eiropas uzņēmumi. Tās ir Benelli, Beretta, Beretta Benelli Iberica, Sako, Stoeger un Tikka karabīnes, kā arī Norma, RWS un Sako patronas. Beretta ieroču importētājs Krievijā 2024. gada jūnijā tika iekļauts ASV Valsts kases departamenta SDN sarakstā. Neraugoties uz to, Beretta Holding joprojām ir Krievijas uzņēmuma lielākais īpašnieks.

Vēl viens snaiperu šauteņu un medību šauteņu importētājs, kas varētu būt piegādājis ieročus Krievijai, ir ieroču veikals ABF no ASV Kolorādo štata. Saskaņā ar publikācijas datiem pēdējos gados veikals ir piegādājis Kazahstānai Accuracy International, Cadex Defence, FN Herstal, Patriot Ordnance Factory un cita veida šautenes. Dažas no šīm precēm tiek pārdotas Krievijas ieroču importētāja Varyag veikalā, kas iepriekš sadarbojies ar ABF.

Krievijas specvienību snaiperi, tiesībsargājošo iestāžu darbinieki un civilie šāvēji turpina izmantot Rietumu ieročus un munīciju un nesteidzas pāriet uz Krievijas analogiem, norādaThe Insider”. Viens no iemesliem ir ārzemju paraugu nepārprotamais tehniskais pārākums, jo īpaši attiecībā uz šāviena attālumu, raksta izdevums.

2024. gada septembrī Angarskas poligonā Krimā notika snaiperu sacensības ar Krievijas armijas piedalīšanos. Spriežot pēc sacensību protokoliem, septiņi no 36 šāvējiem 1600 metru attālumā izmantoja pašu mājās ražotas šautenes, bet tikai četri - Krievijas munīciju, rakstaThe Insider”.

ProjektsCorrectiv” 2023. gada novembrī publicēja pētījuma rezultātus, saskaņā ar kuriem Krievijas importētāji ieveda gandrīz 7300 šaujamieročus, tostarp vairāk nekā simts snaipera šauteņu un gandrīz astoņus miljonus munīcijas vienību no Rietumu ražotājiem. Tās tika ievestas Krievijā caur starpniekiem trešās valstīs. Pēc žurnālistu teiktā, dažus no šiem ieročiem Krievijas bruņotie spēki izmantoja Ukrainā. Piemēram, Glock pistoles, AR-15 automātiskās šautenes un Blaser R8 karabīnes.

Iepriekš izmeklētāji aprakstīja shēmas, pēc kurām Krievijas ieroču ražotāji, neraugoties uz sankcijām, turpina saņemt no ASV elektroniskās komponentes raķešu, bumbu un bezpilota lidaparātu ražošanai. Krievijas izplatītāji savās tirdzniecības platformās integrēja informāciju no Texas Instruments tiešsaistes veikala, ļaujot saviem klientiem uzzināt par konkrētu mikroshēmu pieejamību un to cenām. Izmantojot starpniekus, viņi var veikt pasūtījumu, ko izpilda uzņēmums, kas formāli nav saistīts ar Krieviju. Šādā veidā Krievijas militārā rūpniecība, piemēram, ar Honkongas starpniecību saņem tūkstošiem preču miljoniem dolāru vērtībā.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu