Šodienas redaktors:
Oļesja Garjutkina
Iesūti ziņu!

Seši “neredzamie kareivji", kas palīdzēs uzveikt vīrusus un saaukstēšanos

Raksta foto
Foto: YanLev Alexey Sizov/Shutterstock

Gada aukstajā sezonā, kad vīrusi sāk savu karagājienu, rūpes par imunitāti kļūst īpaši svarīgas. Lai arī bieži tiek runāts par vitamīniem un veselīgu dzīvesveidu, pastāv vairāki efektīvi, bet nereti piemirsti veidi, kā varam stiprināt organisma aizsardzības spējas. "Apotheka" farmaceite Ivanda Krastiņa iesaka sešus “neredzamos kareivjus", kuri var palīdzēt atvairīt saaukstēšanos un vīrusu uzbrukumus.

Ikdienas profilakse

Pirmais neredzamais palīgs ir pavisam vienkāršs – neliela ikdienas profilakse. Cīņā ar saaukstēšanos jācenšas ikdienā ģērbties atbilstoši gadalaikam un laika apstākļiem, jāizvairās no caurvēja vai straujas ķermeņa sakaršanas un atdzišanas. Kā darba vidē, tā mājās ieteicams arī regulāri vēdināt telpas. Noteikti

neatsverams palīgs būs arī pietiekams un labs miegs, uzturēšanās svaigā gaisā, regulāra šķidruma lietošana un vitamīnu lietošana.

Viens no būtiskākajiem ir C vitamīns, kas veicina imūnsistēmas darbību, aizsargā šūnas no oksidatīvā stresa un veicina ātrāku atveseļošanos infekciju gadījumā. To var uzņemt ar citrusaugļiem, kivi, kāpostiem, papriku u.c.

Tāpat svarīga loma ir D vitamīnam, īpaši ziemas mēnešos, kad saules gaismas ir maz, un organisms to nevar pietiekami sintezēt. D vitamīns ir viens no svarīgākajiem taukos šķīstošajiem vitamīniem, kam ir būtiska nozīme imunitātes veidošanā, kaulu un muskuļu sistēmas veselības uzturēšanā, sirds un asinsvadu sistēmas veselības uzturēšanā un citu organisma funkciju nodrošināšanā.

Ne mazāk būtiski vīrusu un saaukstēšanās profilaksei ir arī cinks un B grupas vitamīni, kas veicina imūno šūnu darbību un enerģijas vielmaiņu. Sabalansēts uzturs, kas bagāts ar šiem vitamīniem, ir būtisks solis, lai rudens-ziemas sezonu pārdzīvotu veselīgi.

Antibakteriālie līdzekļi

Kad ikdienā ievērota pareiza ģērbšanās, vitamīnu lietošana un sabalansēts uzturs, jāatceras par baktērijām.

Rudenī un ziemā dažādu infekcijas slimību ierosinātāju apkārtējā vidē ir krietni vairāk, tādēļ nepietiek tikai ar regulāru roku mazgāšanu.

Pēc braukšanas sabiedriskajā transportā, iepirkšanās veikalā un citu sabiedrisku vietu apmeklējuma vīrusu sezonā būtu nepieciešams nomazgāt rokas.

Ja nomazgāt rokas nav iespējams tradicionāli – ar ūdeni un ziepēm, pavisam ērti var iesaistīt arī dažāda veida antibakteriālos līdzekļus.

Ikdienas lietošanai visērtākie būs antibakteriālie līdzekļi želejas vai šķidrā veidā, ar kuriem ātri var dezinficēt rokas, vai arī antibakteriālās mitrās salvetes, kas īpaši parocīgas būs bērniem.

Parasti antibakteriālie līdzekļi ir mazos iepakojumos, tādēļ neaizņems daudz vietas un būs ērti turami pa rokai it visur – birojā, mājās, mugursomā, mēteļa kabatā vai mašīnā. Antibakteriālie roku līdzekļi ir pieejami kā pieaugušajiem, tā bērniem.

Sildošie un pretsāpju plāksteri

Nepelnīti piemirsti, bet ikdienā parocīgi izmantojami līdzekļi ir sinepju un piparu plāksteri. Sinepju plāksterus izmanto kā iedarbīgu līdzekli pret elpceļu un muskuļu kaitēm. Tie paredzēti sinepju pulvera ātrai un ērtai ārīgai lietošanai. Plāksteri nodrošina siltuma sajūtu un veicina asinsriti, ja uzlīmēti uz pareizās vietas uz muguras vai krūškurvja. Tāpat arī

piparu plāksteri ir sildoši plāksteri, kas lietojami saaukstēšanās, sāpju un klepus gadījumā. Uzlīmēti uz nomazgātas un nosusinātas ādas precīzi uz sāpošās vietas – krustiem, spranda, ceļgala vai citur –, tie spēs mazināt sāpes.

Liels piparu plāksteru pluss ir tāds, ka ar tiem var iet ikdienas darīšanās, paslēpjot zem apģērba.

Ēteriskās eļļas

Imunitātes stiprināšanai, kā arī organisma pretošanās palielināšanai pret vīrusu infekcijām visnoderīgākā būs tieši eikalipta eļļa.

Eikalipta eļļa ir neaizstājama angīnas, iesnu, bronhīta, pneimonijas, plaušu tuberkulozes gadījumā.

Tai piemīt lielisks brūces dziedējošs un dezinficējošs efekts, tas ir lielisks līdzeklis gaisa uzlabošanai istabā, it īpaši gripas epidēmijas laikā.

Tāpat elpceļiem palīdzēs arī tējas koka eļļa, skuju koku eļļas, kā arī citrusaugļu ēteriskās eļļas. Tās ir iespējams lietot dažādi – vienkārši telpas aromāta uzlabošanai, pievienojot ūdenim, dodoties vannā, iemasējot pēdas pirms gulētiešanas, elpceļiem palīdzēs eļļas ieelpošana no auduma drāniņas vai salvetes, vai uzpilināšana uz spilvena, lai naktī spētu gulēt bez aizlikta deguna.

Lielisks palīgs elpošanas atvieglošanai, piemēram, bērniem, ir dažādu dabas aromātu plāksteri, ko ir ērti pielīmēt uz apģērba krūšu rajonā pirms miega.

Eikalipta, piparmētru un lavandas ēteriskās eļļas izgarojumi darbojas visas nakts garumā, atvieglojot elpošanu.

Karstie dzērieni

Pie pirmajiem saaukstēšanās simptomiem noderīgs būs karstais dzēriens ar C vitamīnu un kalciju, karsta tēja ar ingveru, upeņu sulas uzlējums vai jebkura zāļu tēja ar medu.

Bezrecepšu karstie dzērieni būs kā trieciens saaukstēšanās simptomiem, ja nav laika slimot.

Parasti aptiekās iegādājamie bezrecepšu līdzekļi ir viens no pirmajiem soļiem, kuru spert, ja ir jūtamas galvassāpes, sāpes kaklā, apgrūtināta elpošana caur degunu, nogurums.

Karsto dzērienu lietošana uz kādu brīdi uzlabos pašsajūtu un atvieglos sāpes. Ivanda Krastiņa šos preparātus iesaka izmantot tikai neatliekamos gadījumos, kad, neskatoties uz temperatūru, nevar atļauties slimot. Turklāt

farmaceite brīdina, ka, lietojot kombinētos dzērienus, citus paracetamolu saturošus līdzekļus papildus lietot nedrīkst, tā var pārsniegt pieļaujamās dienas devas.

Probiotikas un zarnu mikrofloras stiprināšana

Viena no mazāk pamanāmām, bet ļoti nozīmīgām organisma aizsardzības līnijām ir zarnu mikroflora. Zarnu traktā mītošās baktērijas ietekmē organisma darbību, jo mums vajadzīgās vielas uzsūcas caur zarnu trakta gļotādu. Līdz ar to, ja zarnu traktā atrodas nelabvēlīgās baktērijas, ir traucēta uzturvielu, vitamīnu, mikroelementu uzsūkšanās, tiek novājināta imūnsistēma.

Laba zarnu veselība ir cieši saistīta ar stipru imūnsistēmu, tāpēc probiotikas ir patiesi neaizstājams “kareivis” cīņā pret vīrusiem un saaukstēšanos.

Dabīgas probiotikas atrodamas skābpiena produktos, piemēram, kefīrā, jogurtā vai skābētos kāpostos, kā arī fermentētās sojas pupiņās un citos raudzētos produktos.

Raksts tapis sadarbībā ar "Apotheka".

Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu