AS "Attīstības finanšu institūcija "Altum"" ("Altum") izvirzīto prasību dēļ Rīgā radīsies problēmas vēsturisko ēku energoefektivitātes paaugstināšanas projektos, kas var novest pie finansējuma izšķērdēšanas, aģentūrai LETA atzina galvaspilsētas pašvaldībā, komentējot Latvijas Arhitektu savienības (LAS) paustās bažas.
"Altum" nepiekāpība vēsturisko ēku energoefektivitātes projektos var novest pie finansējuma izšķērdēšanas
Pašvaldības Pilsētas attīstības departaments 6.novembrī kā viens no adresātiem saņēma LAS vēstuli par apspriedi ar piegādātājiem "Altum" iecerētajā iepirkumā par dažādu dokumentu sagatavošanu ēku energoefektivitātes paaugstināšanas projektā. Vēstulē savienība pauda bažas, ka iepirkuma dokumentācija varētu nenodrošināt pietiekami kvalitatīvus rezultātus.
Pēc LAS lūguma 13.novembrī departamenta pārstāvis piedalījās sanāksmē, kuru organizēja "Altum" un kurā piedalījās arī "Altum" vadītājs Reinis Bērziņš.
Pilsētas attīstības departamenta eksperts vērsa "Altum" uzmanību, ka
iepirkumā noteiktās kvalifikācijas prasības sniedz priekšrocības uzņēmumiem, kas specializējušies tikai ēku siltināšanas projektu izstrādē, izslēdzot arhitektu birojus, kuriem ir plašāka pieredze,
informē departamentā.
Departamenta pārstāvis informējis "Altum" par problēmām, ar kurām departaments saskaras, izvērtējot šādu specializētu uzņēmumu sagatavotos projektus. Lai nodrošinātu, ka izstrādātie dokumenti atbilst Rīgas teritorijas izmantošanas un apbūves noteikumiem, departamenta pārstāvis ierosināja "Altum" papildināt iepirkuma specifikāciju. Tomēr "Altum" pārstāvji neesot vēlējušies ne uzklausīt ierosinājumus, ne saņemt papildu informāciju par Rīgas pieredzi.
"Iepazīstoties ar "Altum" izstrādāto iepirkumu dokumentācijas gala versiju, ir skaidrs, ka Rīgā radīsies problēmas ar vēsturisko ēku - vecāku par 50 gadiem - energoefektivitātes paaugstināšanas projektiem," komentē Pilsētas attīstības departamenta Arhitektūras pārvaldes vadītāja Elīna Rožulapa.
Viņa atklāj, ka iepirkuma dokumentos nav iekļauta prasība, kas noteiktu nepieciešamību darba uzdevuma sagatavošanā pamatoties ne vien uz tehniskās apsekošanas atzinumu, bet arī uz citām nepieciešamajām izpētēm, kā arī iegūt un ņemt vērā nepieciešamos institūciju atzinumus. Vēsturiskām ēkām Rīgā tā būtu ēkas arhitektoniski mākslinieciskā izpēte un Pilsētas attīstības departamenta Kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanas biroja lēmums par kultūrvēsturiskās vērtības līmeni ēkām, kas ir vecākas par 50 gadiem. Šādu prasību nosaka pašvaldības saistošie noteikumi "Rīgas teritorijas izmantošanas un apbūves noteikumi".
"Bez šiem dokumentiem nav iespējams sagatavot atbilstošu darba uzdevumu, tāpēc pastāv risks, ka iepirkuma ietvaros izstrādātie darba uzdevumi nebūs derīgi tālākai projekta izstrādei,"
informē Rožulapa.
Ja projekts tiks izstrādāts uz šāda nepilnīga darba uzdevuma pamata, tas netiks saskaņots Pilsētas attīstības departamentā un ēku īpašniekiem būs jāsedz papildu izmaksas par atkārtotu darba uzdevuma un projekta izstrādi. Un tas nozīmē, ka "Altum" piešķirtais finansējums tiks izšķērdēts, norāda departamentā.
Rožulapa arī uzsver, ka par vēsturiskām ēkām nu jau ir kļuvusi arī daļa no padomju laika tipveida dzīvojamām ēkām - tā dēvētās, "staļinietes", "hruščovkas", 103.sērijas ēkas, un katru gadu tām pievienojas arvien jaunas.
Jau ziņots, ka LAS brīdinājusi par būtiskiem riskiem "Altum" izsludinātajos dzīvojamo ēku energoefektivitātes projektēšanas iepirkumos un aicina tos apturēt.
LAS norāda uz iedzīvotāju interešu ignorēšanu, necaurskatāmību un apdraudējumu, kādu potenciālais iznākums var nest apbūvētās vides kvalitātei. Pārkāpumi detalizēti apskatīti vēstulē, ko LAS 11.decembrī nosūtījusi valsts amatpersonām un sabiedrības interešu pārstāvniecības organizācijām.
LAS uzmanību pievērsuši vērienīgi "Altum" dzīvojamo ēku energoefektivitātes projektēšanas iepirkumi, kam ir tieša ietekme uz apbūvētās vides un sabiedrības dzīves kvalitāti.
Viens no iepirkumiem ir par tehniskās apsekošanas atzinuma un darba uzdevuma sagatavošanu energoefektivitātes dokumentācijas un tehniskās dokumentācijas izstrādei. Iepirkumā par summu 363 636 eiro bez pievienotās vērtības nodokļa paredzēts vienam līgumslēdzējam 3,5 gadu periodā nodot izstrādāt aptuveni 200 dzīvojamo ēku tehniskās apsekošanas dokumentāciju un projektēšanas uzdevumu pilnvērtīgai ēkas projekta dokumentācijas izstrādei.
Savukārt otrs iepirkums ir par energoefektivitātes dokumentācijas un arhitektūras un inženiertīklu daļas projekta dokumentācijas sagatavošanu. Projektēšanas kopējo līgumu summa ir 3 095 471 eiro.
Profesionālā arhitektu organizācija ceļ trauksmi par būtiskiem pārkāpumiem dokumentācijā, tostarp iepirkumu neatbilstību Latvijas normatīvajam regulējumam, programmas "Apvārsnis 2020" mērķiem un Eiropas Investīciju bankas (EIB) izvirzītajiem vides un sociālajiem standartiem.
Plānotais EIB līdzfinansējums līdz 90% apmērā padara projektu par būtisku ieguldījumu sabiedrības nākotnē. Tomēr pašreizējā pieeja apdraud gan finansējuma efektīvu izmantošanu, gan uzticēšanos starptautiskajiem finanšu instrumentiem, skaidro LAS pārstāvji.
Kopš 2024.gada augusta LAS vairākkārt rakstiski vērsusies pie "Altum" ar piedāvājumu sniegt rekomendācijas iepirkumu sagatavošanā, lai riskus novērstu, taču neesot saņēmusi atbildes, un 22.novembrī abi iepirkumi tika izsludināti ar pieteikumu iesniegšanas termiņu 3.janvārī. Neesot uzklausīts arī profesionālo inženieru asociāciju un Rīgas pašvaldības Pilsētas attīstības departamenta speciālistu viedoklis.
LAS nosūtījusi atklātu vēstuli Ministru prezidentei Evikai Siliņai (JV), ministrijām un organizācijām ar lūgumu nekavējoties apturēt izsludināto iepirkumu norisi, nodrošināt profesionālo organizāciju un sabiedrības pilnvērtīgu iesaisti, garantēt ieceres caurspīdīgumu un atbilstību labajai praksei, dzīvokļu īpašnieku un sabiedrības interesēm.
Turpināt pašreizējo iepirkumu gaitu LAS ieskatā nozīmētu klaji ignorēt dzīvokļu īpašnieku kopības tiesības, atstāt iedzīvotājus ārpus lēmumu pieņemšanas 200 dzīvojamo ēku gadījumā, kā arī riskēt ar apjomīgā darba nonākšanu viena vai dažu izpildītāja rokās, lai gan Latvijā nevienam projektēšanas uzņēmumam nav līdzšinējas pieredzes ar vienlaicīgu kvalitatīvu darbu izpildi šādā apjomā un termiņā.
"Altum" noraida arhitektu pārmetumus, apgalvojot, ka visos gadījumos dzīvojamo ēku energoefektivitātes projektēšanas tehniskā dokumentācija tiek izstrādāta atbilstoši Latvijas normatīvajiem aktiem, to izstrādā atbilstoši sertificēti speciālisti un apstiprina būvvalde, līdz ar to neesot pamata bažām par projektu kvalitāti.