Iesūti ziņu!

Senās Romas kareivju ikdienas dzīve un rūpes impērijas pierobežā

Romiešu kareivis
Romiešu kareivis Foto: Shutterstock

Lielākajai daļai no mums uzskatus par Senās Romas kareivju un vienkāršo iedzīvotāju dzīvi veido Holivudas kino. Bruņas, pīķi, ķiveres ar "birsti", māla amforas, togas un bargi dievi. Tomēr realitāte ir daudz sadzīviskāka, nekā mums varētu šķist. Izrakumi senā romiešu cietoksnī romiešu kareivja un vienkāršā civiliedzīvotāja dzīvi mums palīdz atklāt daudz precīzāk un labāk nekā mākslas filmas.

Nortamberlendas lēzenajos kalnos Anglijā atrodas Vindolanda – romiešu forts, kas joprojām atgādina par Senās Romas impērijas plašo vēzienu un paliekošo mantojumu. Apjomīgā struktūra atrodas blakus Adriāna valnim jeb romiešu pierobežas nocietinājumiem un ir būvēta mūsu ēras otrajā gadsimtā, iezīmējot Romas impērijas ziemeļu robežpunktu. Vindolanda spēlēja nozīmīgu lomu impērijas robežas aizsargāšanā.

Adriāna valnis
Adriāna valnis Foto: Wikimedia Commons

Pēdējā gadsimta laikā arheoloģiskajos izrakumos šajā teritorijā ir atrasti daudzi vērtīgi artefakti, sniedzot vēl nebijušu ieskatu romiešu kareivju un civiliedzīvotāju ikdienas dzīvē šajā impērijas nomaļajā stūrī pirms teju diviem tūkstošiem gadu.

Dokumentālajā filmā “Romiešu kareivja patiesā dzīve” (Real Life of a Roman Soldier, 2022), kas skatāma LMT Viedtelevīzijā, caur Vindolandā un citās arheoloģisko izrakumu vietās atrastajiem artefaktiem iespējams aizceļot uz Romas impēriju un ieraudzīt, kā tad dzīvoja vēstures stāstos aprakstītie romiešu kareivji.

Vindolanda reiz bija romiešu kareivju kohorta, kas bija ļoti nozīmīga, lai impērijas ziemeļu robežas aizsargātu no naidīgajām barbaru ciltīm. Cietoksnim ir taisnstūra forma ar augstām aizsargsienām, kas parāda Romas militāristu rūpīgo organizāciju un stratēģisko plānošanu. Izrakumos atklātas baraku, noliktavu un pirtu atliekas, kas sniedz vērtīgu ieskatu romiešu kareivju dzīves apstākļos un ikdienas gaitās.

Vindolandas cietoksnis
Vindolandas cietoksnis Foto: Reuters/ScanPix

Starp ievērojamākajiem atradumiem var minēt Vindolandas plāksnītes jeb krājumu ar vaskotām koka plāksnītēm, uz kurām rakstīti teksti. Tie sniedz unikālu ieskatu romiešu militārās dzīves administratīvajos un sociālajos procesos no mūsu ēras pirmā gadsimta beigām līdz otrā gadsimta sākumam. Tajos atklātas detaļas par militārajām operācijām, apgādes ķēdēm un lasāma pat personīgā korespondence, atklājot romiešu kareivja ikdienas dzīvi.

Lai arī Vindolandai bija militāra funkcija, tomēr tajā mitinājās arī nozīmīga civiliedzīvotāju populācija. Izrakumos atklāts, ka tur bijušas darbnīcas, tirgotavas un pat tempļi, kas savukārt liecina par plaukstošu un dzīvīgu civiliedzīvotāju komūnu līdzās militāristiem.

Sieviešu un bērnu atliekas un dažādi artefakti, kas atrasti Vindolandā, liecina arī par to, ka cietoksnī veidojās ģimenes.

Pie izrakumu vietas izveidotajā Vindolandas muzejā iespējams aplūkot iespaidīgu artefaktu kolekciju, kas atrasti cietokšņa teritorijā. Muzeja apmeklētāji var novērtēt virkni dažādu objektu, to skaitā keramikas priekšmetus, dārglietas, rīkus un ieročus. Tas viss sniedz spilgtu ieskatu šīs teritorijas romiešu materiālu kultūrā.

Vindolandas cietoksnis
Vindolandas cietoksnis Foto: Reuters/ScanPix

Muzejā arī vērojamas interaktīvās izstādes un mācību stendi, padarot to par lielisku vietu gan  vēstures entuziastiem, gan ģimenēm ar bērniem.

Vindolanda ir nozīmīga ne tikai vērtīgo arheoloģisko artefaktu dēļ, bet arī unikālās perspektīvas dēļ, kādā mēs varam vērot Senās Romas sabiedrību. Forts sniedz patiešām retu ieskatu vienkāršo cilvēku dzīvē, kas reiz mitinājās Romas impērijas ziemeļu pierobežā.

Arheoloģiskie izrakumi tur joprojām turpinās, solot nozīmīgus atklājumus arī nākotnē. Šī izrakumu vieta ir viena no daudzajām, kas parāda, cik svarīgi ir saglabāt kultūras mantojumu nākamajām paaudzēm.

Raksts tapis sadarbībā ar "LMT Viedtelevīziju".

Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu