Šodienas redaktors:
Māris Kūrēns
Iesūti ziņu!

Skrējiens pēc Asadu miljardiem: vēlas atgūt diktatora noslēptās bagātības (1)

Raksta foto
Foto: Reuters / Scanpix

Pēc Bašara al Asada režīma krišanas Sīrijā sākusies globāla sacensība par miljardiem dolāru vērtām bagātībām, ko bijušā diktatora ģimene uzkrājusi un noslēpusi, vēsta “The Wall Street Journal”.

Paredzams, ka “skrējiens pēc šiem miljardiem” būs ilgs un sarežģīts, ņemot vērā iepriekšējo pieredzi, cenšoties atgūt bagātības, kuras ārvalstīs bija slēpuši Sadāms Huseins un Muamars Kadafi.

Asada ģimene izveidoja ļoti sarežģītu investīciju un biznesa aktīvu tīklu jau septiņdesmitajos gados, kad par Sīrijas līderi kļuva Hafezs al Asads.

“Starp Bašara al Asada tuvāko radinieku aktīviem var atrast nekustamo īpašumu Krievijā, viesnīcas Vīnē un privāto lidmašīnu Dubaijā,” norāda bijušie amerikāņu ierēdņi. Tiesībsargājošie juristi jau plāno izsekot šos aktīvus ar mērķi atgriezt tos Sīrijas tautai.

“Tā būs cīņa par režīma aktīviem starptautiskā līmenī. Viņiem [diktatora ģimenei] vienmēr ir bijis Plāns B, tādēļ viņiem nesagādāja problēmas aizbēgt no valsts,” uzskata bijušais Baltā nama ierēdnis Endrjū Teiblers.

Bašars al Asadrs pameta Sīriju 8. decembrī, kad opozīcijas spēki strauji ieņēma galvaspilsētu Damasku. Tas lika punktu al Asada 24 gadus ilgušajai valdīšanai. Tāpat kā viņa tēvs, arī Bašars al Asads aktīvi piesaistīja radiniekus aktīvu slēpšanā ārvalstīs. Precīzs Asadu ģimenes aktīvu apmērs nav zināms, taču 2022. gada aprēķini liecina, ka ar Asadu saistītie aktīvi varētu būt no viena līdz pat 12 miljardiem dolāru vērti.

Bagātības iegūtas caur monopoliem un nelikumīgu tirdzniecību, tostarp ar narkotikas kaptagona palīdzību. Daļa līdzekļu reinvestēti jurisdikcijās, uz ko neattiecas starptautiskās tiesības.

Tajā pašā laikā sīrieši, kuri jau kopš 2011. gada cietuši no pilsoņu kara, ieslīguši lielā nabadzībā – pēc Pasaules Bankas datiem, aptuveni 70% valsts iedzīvotāju dzīvo zem nabadzības sliekšņa.

Viena no galvenajām režīma sejām ir Asma al Asada – Bašara sieva, kura agrāk bija “JPMorgan” baņķiere. Viņa aktīvi nodarbojusies ar ģimenes finanšu operāciju organizēšanu.

“Valdnieka ģimene bija eksperti kā finanšu noziegumu veikšanā, tā arī kriminālajā vardarbībā,” norādīja advokāts Tobijs Kedmans.

Mēģinājumi iesaldēt Asadu aktīvus jau ir sākušies. Tā, piemēram, 2019. gadā Parīzē tika bloķēti īpašumi 90 miljonu eiro vērtībā, kas piederēja Bašara tēvocim Rifaatam. Viņš šos īpašumus ieguvis, atmazgājot valsts naudu. Tomēr atgriezt aktīvus no tādām valstīm kā Saūda Arābija vai Krievija ir ļoti sarežģīts uzdevums.

Asadu klana aktīvi uzkrāti vairākas desmitgades. Ņemot vērā ekspertu un pētniecības organizāciju datus, ģimene investējusi nekustamajos īpašumos, viesnīcās un pat privātā plantācijā Argentīnā. Formāli šos aktīvus uzraudzījušas netiešā pakļautībā esošas kompānijas, kas apgrūtina šo aktīvu izsekošanu.

2020. gadā saasinājās Bašara attiecības ar viņa brālēnu Rami Mahlufu, kurš bijis galvenais režīma finansists. Mahlufam tika liegts kontrolēt nozīmīgus aktīvus, bet viņa dēli turpināja dzīvot ar plašu vērienu, regulāri publicējot foto no grezniem naktsklubiem Dubaijā.

Neraugoties uz starptautiskajām sankcijām un izmeklēšanām, daudzi Asada ģimenes locekļi nav sasniedzami – viņu atrašanās vieta nav zināma. Pēc Mahlufa atstādināšanas ar nozīmīgāko režīma aktīvu kontroli sāka nodarboties Asma al Asada, tostarp viņas kontrolē nonāca valsts lielākais telekomunikāciju operators.

“Mums šī nauda ir jāatdod Sīrijas tautai,” uzsver advokāts cilvēktiesību jautājumos Viljams Burdons.

Daudzi sīrieši sākuši rīkoties paši, laupot Asadu īpašumus Sīrijā, tostarp garāžas ar luksusa automobiļiem un zogot dārgus mākslas darbus.

Svarīgākais
Uz augšu