Šodienas redaktors:
Artūrs Guds
Iesūti ziņu!

Kā veco dzīvokli iemainīt pret jaunu? Pieredzes stāsts un eksperta komentāri

Raksta foto
Foto: Lauris Galsons/TVNET GRUPA

Vīnupu-Šakaru ģimene Ziemassvētku vecītim nelūdza dāvanā jaunu mājokli, bet dzīvokļu maiņa un pārvākšanās uz jauno mājvietu notika tieši Ziemassvētkos. “Izcila Ziemassvētku dāvana,” atminoties nesenos notikumus, saka Inga.

Inga, Rimants, Martins un Roberts savā «Bonavas» projekta mājoklī šogad svinēs jau trešos Ziemassvētkus. Sarunas laikā Ingai klēpī dzīvojas mazais dēliņš. Viņam atšķirībā no lielā brāļa šīs būs pirmās mājas, ko atcerēsies. Līdz tam ģimene dzīvoja vecā lietuviešu projekta mājā.

 Kaisīt naudu vējā

«Patiesībā man nebija konkrētas vīzijas, ka dzīvokli vajadzētu pārdot vai iemainīt pret citu. Bija plāni, ka māja jārenovē, jāpadara energoefektīvāka. Es dzīvoju pēdējā stāvā, kas nozīmēja vai nu salšanu, vai lielu karstumu, proti, kamēr apkure netika pieslēgta, nācās drebināties, bet, kad pieslēdza, tad kurināja tā, ka jātur vaļā logi. Faktiski tikpat labi es apkures sezonā varēju stāvēt pie atvērta loga un kaisīt naudu vējā,» atminas Inga. Diemžēl viņas un pāris loģiski domājošu kaimiņu ideju par renovāciju citi iemītnieki uztvēra agresīvi. Inga nevēlas iedziļināties detaļās, bet skaidrs, ka par kaimiņu izdarībām sanāktu vesela nodaļa kriminālziņās.

Ģimene lēnām sāka pētīt piedāvājumus. Sirdi un acis piesaistīja «Bonavas» projekts Teikā. Tas notika vasaras saulgriežu laikā, bet jau uz ziemas saulgriežiem Vīnupi-Šakari saņēma jaunā dzīvokļa atslēgas.

 Paši savās mājās

Protams, viss nenotika uz burvju mājienu. «Mūsu gadījums bija pirmais tāds,» atceras Inga, «proti, starp «Bonava», «Swedbank» un mani tika noslēgti vairāki līgumi, kas paredzēja, ka pirmā iemaksa būs mans vecais dzīvoklis.

Darījuma struktūra tika izveidota tā, ka savas saistības pildīja visas trīs puses ar mērķi notirgot veco dzīvokli un iegādāties jaunu.

Vienā no līgumiem bija teikts, ka man dzīvoklis divu gadu laikā ir jāpārdod. Protams, vilinoši, bet tajā pašā laikā bija bažas – ja nu neizdosies pārdot!» Taču bažām nebija pamata. Tautā teiktu, ka viss aizgāja kā pa diedziņu. «To varētu dēvēt arī par Ziemassvētku brīnumu, jo dzīvoklis tika pārdots četras dienas pēc tam, kad bija parakstīts pirkuma līgums par jaunā dzīvokļa iegādi.»

Raksta foto
Foto: Lauris Galsons/TVNET GRUPA

Ingai, izvēloties dzīvokli, bija svarīga lokācija, energoefektivitāte un drošība. Visu kāroto Inga arī saņēma. Mājoklis atrodas Teikā: «Māklere teica, ka Teika Daugavas labajā krastā ir tas pats, kas Āgenskalns kreisajā krastā, rēķini ir krietni mazāki par vecā projekta dzīvokli – «būtu jāuzprasa vecajiem kaimiņiem, cik tagad jāmaksā par apkuri. Jaunajā dzīvoklī maksāju mazāk par apkuri nekā vecajā dzīvoklī». Inga uzteic, ka māja, kur viņa dzīvo, atrodas slēgtā teritorijā un ir videonovērošana. «Vecajā pagalmā es nespēju iedomāties izlaist bērnu ārā, šeit pa logu varu redzēt, ko viņš dara.» Tāpat Inga uzsver, ka kaimiņi nav viens otram sveši, bet veidojas draudzības un sava veida komūna, jo visi ir līdzīgi domājoši un visiem rūp vide, kur dzīvo.

 Uzticēties ekspertiem

Jaunais dzīvoklis ir plašāks un augstākiem griestiem, un iespēju robežās iekārtots, lai būtu ergonomiski un skaisti. Viņa atzīst, ka uzskata, ka katram jādara tas, kas viņam vislabāk sanāk. «Es uzticos profesionāļiem, tāpēc izvēlējos dizainera pakalpojumus. Ar vīru izstāstījām, ko vēlamies, un iespēju robežās tika meklēts labākais risinājums.» Ģimene saņēma dzīvokli ar balto apdari un santehniku, viss pārējais bija dizainera un ģimenes ziņā. Protams, netrūka arī aizķeršanos. «Par virtuvi sanāca krietni pārmaksāt, bet mums bija svarīgi, lai virtuve ir gatava viena no pirmajām. Skaidrs, ka ātri, lēti un kvalitatīvi neeksistē. Ja grib ātri un lēti, tad cietīs kvalitāte. Mēs diemžēl izvēlējāmies ātri un dārgi!» Virtuve ir apvienota ar dzīvojamo istabu, un tur norisinās arī mūsu saruna. Tā ir vieta, kur ir vislielākā kņada un pulcēšanās.

Raksta foto
Foto: Lauris Galsons/TVNET GRUPA

Inga uzteic projektu gan plānojuma ziņā, gan plašumā, tāpat svarīga, izvēloties dzīvokli, bijusi vēlme pēc divām vannasistabām. «Tas ļoti atvieglo sadzīvi!»

Vīnupi-Šakari savā jaunajā mājoklī jau piedzīvojuši visu gadalaiku maiņu, iedzīvojušies, sadraudzējušies ar kaimiņiem, nosvinējuši Ingas dzimšanas dienu, kas nu jau būtu uzskatāma arī par sālsmaizi, un sagaidījuši piedzimstam jaunāko dēlu.

Vai Ingai ir kāds ieteikums citām ģimenēm, kas vēl tikai cer, ka jauns mājoklis vai iespēja pie tāda tikt būs zem eglītes dāvanu vietā? Inga atkārtoti aicina uzticēties profesionāļiem, tikties ar mākleriem, tikties ar bankas ekspertiem, ieklausīties ieteiktajos risinājumos un aizņemties atbildīgi. «Ir jāsaprot savas iespējas!»

Soli pa solim līdz jaunam mājoklim

Ja arī tu esi nolēmis atkārtot Ingas veiksmes stāstu, piedāvājam konsultāciju ar Swedbank ekspertiem par to, kā veco mājokli iemainīt pret jauno. Konsultē Swedbank hipotekārās finansēšanas vadītāja Latvijā Marika Toma.

Swedbank hipotekārās finansēšanas vadītāja Latvijā Marika Toma.
Swedbank hipotekārās finansēšanas vadītāja Latvijā Marika Toma. Foto: Swedbank

Kas vispirms jādara? Kādam jābūt tam vecajam dzīvoklim, lai varētu tikt pie kredīta jaunajam? Vai var mainīt veco mājokli pret jaunu, ja vecajam jau ir kredīts?

Dzīvē mēdz būt situācijas, kad esošā dzīvesvieta, kurai pirms gadiem noformēts hipotekārais kredīts, vairs nav piemērota. Ir vēlme un vajadzība pārcelties uz citu rajonu vai pilsētu, bērni izauguši un palikusi brīva dzīves telpa vai gluži otrādi – ģimene kļuvusi kuplāka un katram nepieciešams savs stūrītis. Lai tava esošā kredīta laikā būtu vieglāk tikt pie jauna, piemērota mājokļa, Swedbank piedāvā Mājokļa maiņas risinājumu.

Raksta foto
Foto: Swedbank

Gan jaunajam, gan vecajam mājoklim būs nepieciešams noteikt tirgus vērtību.

Ja esošais kredīts ir citā bankā, mājokļa maiņas risinājuma gadījumā šis kredīts tiks pārkreditēts uz Swedbank.

Raksta foto
Foto: Swedbank

Vai iespējama mājokļa tipa maiņa, piemēram, māja pret dzīvokli un otrādi? Piemēram, māja Brenguļos, bet dzīvoklis Cēsīs.

Šādu iespēju varam izskatīt, bet ļoti būtiski būs arī tas, kādas tiks noteiktas nekustamo īpašumu tirgus vērtības, lai saprastu, par kādu summu būs iespēja pārdot šo māju Brenguļos un vai to varēs paveikt 12 mēnešu laikā, un vai ar to pietiks, lai pārdošanas rezultātā kredīta atlikums tiktu dzēsts pilnā apmērā.

Cik ilgs laiks paiet šādai maiņai?

Ja jaunais mājoklis ir gatavs dzīvošanai, tad, noformējot jaunu aizdevumu, veicot īpašumtiesību un hipotēkas reģistrāciju zemesgrāmatā, paies aptuveni 1 mēnesis. Varēsi sākt dzīvi jaunajā mājās un nesteidzīgi 12 mēnešu laikā pārdot veco īpašumu. Tas nozīmē, ka ar pārdošanas jautājumiem būs jānodarbojas pašam vai jāpiesaista nekustamo īpašumu brokeris jeb mākleris.

Ja jaunais mājoklis ir vēl būvniecības stadijā, arī tad vari noformēt jaunu aizdevumu jau tagad, parakstīt aizdevuma līgumu bankā.

Kad mājoklis būs pabeigts, tiks reģistrētas īpašumtiesības un hipotēka, un pēc ievākšanās jaunajā mājoklī dosim laiku līdz 12 mēnešiem, lai pārdotu veco.

Vai banka palīdz atrast arī jauno mājokli?

Ja jaunais mājoklis vēl nav noskatīts, sākotnēji iesakām aizpildīt aizdevuma pieteikumu un saņemt konsultāciju par savām finanšu iespējām, lai saprastu, kādu mājokli vari atļauties.

Swedbank internetbankā vari apskatīt plašu jauno projektu piedāvājumu. Ja izdodas atrast ko piemērotu sev – vari vienoties par tikšanos ar pārdevēju. Tāpat, ja vēlies, vari izmanot māklera jeb nekustamā īpašuma brokera palīdzību vai arī īpašumu meklēt sludinājumu portālos www.city24.lv, www.ss.com vai cituviet.

Kādi ir plusi un mīnusi šādai maiņai?

Plusi

  • Mājokļa maiņas risinājums sniedz iespēju esošā kredīta laikā iegādāties un dzīvot jaunā mājoklī.
  • Vecā mājokļa pārdošanai un kredīta atmaksai būs pieejams vesels gads.
  • Šī pārejas perioda laikā, kamēr norit pārcelšanās uz jauno mājokli un vecā mājokļa pārdošana, par abiem kredītiem būs jāmaksā tikai kredīta procenti, bet pamatsumma nebūs jāmaksā.

Mīnusi

  • Ar vecā īpašuma pārdošanu var rasties kādi neparedzēti šķēršļi, kas var ieilgt vairāk nekā uz 12 mēnešiem, taču, ja rodas kādas grūtības, noteikti laicīgi jāsazinās ar banku, lai saprastu, kā risināt šo situāciju.

Vairāk informācijas meklē šeit.

Raksts tapis sadarbībā ar "Swedbank".

Svarīgākais
Uz augšu