Ungārija un Slovākija bloķējušas Eiropas Savienības (ES) ieceres noteikt sankcijas pret Gruziju, lai reaģētu uz Tbilisi varasiestāžu vardarbīgo vēršanos pret proeiropeiski noskaņotajiem demonstrantiem.
Ungārija un Slovākija bloķē ES sankcijas pret Gruziju (5)
Ungārijas ārlietu ministrs Pēters Sījārto pēc ES dalībvalstu ministru tikšanās Briselē žurnālistiem pirmdien norādīja, ka ES nostājusies vienā no pusēm Gruzijas iekšpolitiskajā konfliktā.
Viņš apgalvoja, ka ES vēršas pret Gruziju tikai tāpēc, ka vēlēšanās uzvarējusi patriotiska un konservatīva partija, nevis liberāļi.
Gruzijā ir politiskā krīze kopš parlamenta vēlēšanām 26.oktobrī. Saskaņā ar oficiālajiem rezultātiem vēlēšanās uzvarēja valdošā partija "Gruzijas sapnis", bet opozīcija un proeiropeiskā prezidente Salome Zurabišvili neatzīst šos rezultātus, uzskatot tos par viltotiem, un boikotē jauno parlamenta sasaukumu.
Kopš oktobra beigām notiek ielu protesti pret parlamenta vēlēšanu rezultātu viltošanu. Tie pastiprinājās, kad premjerministrs Iraklijs Kobahidze 28.novembrī paziņoja, ka Gruzija līdz 2028.gada beigām atsakās no iestāšanās sarunām ar ES.
ES bija iecerējusi pakļaut sankcijām vairākas Gruzijas amatpersonas, kas atbildīgas par policijas vardarbību, taču tagad šo ieceri uz laiku nācies atlikt.
Neskatoties uz to joprojām aktuāla ir iecere atcelt bezvīzu režīmu Gruzijas pilsoņiem, kuru rīcībā ir diplomātiskās un dienesta pases.
Oficiāli tas tiks ierosināts līdz gada beigām, pavēstījusi augstākā ES pārstāve ārpolitikā Kaja Kallasa. Lai pieņemtu šo lēmumu nav nepieciešama dalībvalstu vienprātība, un tam pietiek ar tā dēvēto kvalificēto vairākumu.
Vairākums ES dalībvalstu atzīst, ka Gruzijas varasiestādes vērsušās ar nesamērīgu spēku pret proeiropeiski noskaņotajiem demonstrantiem un ka policija veikusi patvaļīgu protestētāju un opozīcijas līderu aizturēšanu.