Saeima negrasās grozīt Satversmi, lai dotu iespēju vēlētājiem apturēt deputātu pilnvaras.
Saeima negrasās grozīt Satversmi, lai dotu iespēju vēlētājiem apturēt deputātu pilnvaras (5)
Juridiskās komisijas Satversmes un tiesu politikas apakškomisija otrdien noraidīja iedzīvotāju iniciatīvu, kuras parakstu vākšana sākta pirms 13 gadiem, taču pirms sešiem gadiem, savācot nepieciešamo parakstu skaitu, tā tika iesniegta Saeimā. Iniciatīvas autors Jānis Gavars vēlas sabiedrībai "dot iespēju ietekmēt sabiedriskos un politiskos procesus valstī", atsaucot deputātus arī par antikonstitucionālu darbību.
Gavara iniciatīva rosināja, grozot konstitūciju un citus likumus, dot iespēju vēlētājiem no Saeimas, Eiropas Parlamenta un pašvaldībām atsaukt atsevišķus deputātus un apturēt uz laiku to deputātu pilnvaras, kuriem ierosinātas krimināllietas. Iniciatīva būtu svarīga gadījumos, kad deputāti pēc ievēlēšanas lauž zvērestu, nepilda dotos solījumus, veic pretvalstisku darbību, vai pret viņiem ir ierosinātas krimināllietas un ar savu darbību deputāti turpina graut valsts pārvaldes prestižu, spriež Gavars.
Iniciatīvas autors uzskata, ka sasaukumā atsauktos deputātus nav lietderīgi aizstāt ar jauniem deputātiem, ja līdz sasaukuma beigām ir palikuši daži mēneši.
Deputāts Gunārs Kūtris (ZZS) saprot ideju, bet, viņaprāt, Latvijas vēlēšanu sistēma nav tam piemērota. Politiķis saskata tajā politiskus motīvus.
Kūtris uzskata, ka Latvijā vajadzētu izveidot impīčmenta procedūru, ar kuru prezidentu vai deputātu atstādina no pienākumu veikšanas. Tā būtu gan politiska, gan juridiska procedūra.
Juridiskās komisijas priekšsēdētājs Andrejs Judins (JV) neredz, kā praktiski varētu īstenot iniciatīvu. Tam piekrita apakškomisijas vadītāja Inese Kalniņa (JV).
Juridiskā biroja pārstāve pauda, ka Satversmes 14.panta otrā daļa nosaka, ka vēlētāji nevar atsaukt atsevišķus Saeimas locekļus. Lai īstenotu iniciatīvu, ir jāgroza Satversme.