Ziemassvētku brīvdienas ir laiks, kad daudzi no mums dodas īsākos vai garākos ceļojumos – apciemot ģimeni, izbaudīt ziemas priekus kalnos vai vienkārši uzkrāt spēkus siltākās zemēs. Taču ne vienmēr viss norit gludi. Ko darīt, ja tieši pirms ilgi gaidītā lidojuma pēkšņi uzrodas temperatūra, pirmās saaukstēšanā pazīmes vai cita veselības ķibele? Šādās situācijās ne tikai svētku noskaņa, bet arī ceļojuma plāni var tikt apdraudēti.
Rīt lidojums, šodien temperatūra – ko darīt? Piecas situācijas un pieci risinājumi
Lai palīdzētu pārvarēt negaidītos šķēršļus, esam apkopojuši piecas biežākās problēmsituācijas. Kā rīkoties, ja ceļotājam pirms lidojuma tomēr ir gadījusies kāda no piecām nepatīkamajām situācijām, iesaka "Apotheka" sertificēta farmaceite Laila Zālīte.
Pirms lidojuma – deguns ciet!
Tāds šķietams nieks kā aizlikts deguns un iesnas var padarīt lidojumu īpaši nepatīkamu. Aizlikts deguns ierobežota skābekļa apstākļos rada ne vien diskomfortu, bet var būtiski apgrūtināt elpošanu, kas īpaši bīstami ir astmas slimniekiem. Savukārt lidmašīnas sausais gaiss padara deguna un kakla gļotādas sausas, radot labvēlīgus apstākļus, lai baktērijas un vīrusi varētu vieglāk iekļūt organismā, izraisot saslimšanu.
Ja jau pirms lidojuma deguns ir aizlikts, mainoties gaisa spiedienam lidmašīnas pacelšanās un nolaišanās brīdī, tas var izraisīt diskomfortu, nepatīkamas sajūtas, spiedošu sajūtu, citos gadījumos pat stipras sāpes. Turklāt
iekaisums no deguna blakusdobumiem spiediena rezultātā var nokļūt vidusausī, izraisot vidusauss iekaisumu.
Tādēļ, ja deguns ir aizlikts vairākas dienas un situācija neuzlabojas, pirms lidojuma tomēr ieteicams konsultēties ar ārstu, bet izteikta blakusdobumu vai vidusauss iekaisuma gadījumā ārsts var ieteikt lidojumu atcelt, lai neradītu vēl lielākus riskus veselībai. Savukārt
vienkāršu iesnu vai deguna gļotādas tūskas gadījumā profilaktiski lidojuma laikā var lietot deguna pilienus, kas mazinās tūsku.
Drīz jādodas uz lidostu, bet sākusies vemšana, caureja
Ja kuņģa-zarnu trakta darbības traucējumi radušies stresa apstākļos, tā nebūs lidojumam bīstama situācija. Taču,
ja parādījušies tādi simptomi kā spēcīga diareja vai vemšana, ko pavada slikta dūša, nespēks, tas var liecināt par saindēšanos ar pārtiku vai vēdera vīrusu.
Šādā situācijā būtu jāpaliek mājās un jāpalīdz organismam atgūties, nevis jādodas ceļojumā.
Sāp un dur krūtīs
Spēcīgas sāpes krūtīs ir viena no bīstamākajām pazīmēm, ko nekādā gadījumā nedrīkst ignorēt pat tad, ja paredzēts sen plānots un ilgi gaidīts ceļojums. Šīs pazīmes liecina par sirdsdarbības traucējumiem, kad var būt nepieciešama neatliekamā medicīniskā palīdzība. Sāpes krūtīs var izraisīt nepietiekama sirds apasiņošana, kas radusies artērijas nosprostojuma dēļ.
“Lidojuma laikā ķermenī palielinās adrenalīna daudzums, paaugstinās arī asinsspiediens un nosprostoto asinsvadu dēļ var rasties miokarda infarkts, kas ir dzīvībai bīstama situācija. Jāatceras arī, ka
lidmašīnā ir zems gaisa spiediens – ja gaidāms garāks lidojums, noteikti būtu jārod iespēja izkustēties, lai veicinātu asinsriti un samazinātu dziļo vēnu trombozes risku,”
uzsver farmaceite Laila Zālīte.
Nesen veikta operācija vai bijusi nopietna saslimšana
Pēc jebkuras operācijas ieteicams noskaidrot, pēc cik ilga laika droši atkal var plānot ceļojumus un lidot, noskaidrot, vai tam nav nepieciešama īpaša sagatavošanās. Tāpat pirms lidojuma obligāti jākonsultējas ar ārstu, ja ir zināms, ka cilvēkam ir sirds mazspēja vai citas nopietnas saslimšanas.
Dodoties ceļojumā, katram pašam svarīgi apzināties savu veselības stāvokli un attiecīgi sagatavoties.
Ja ir problēmas ar vēnām, pirms lidojuma jāsarūpē un jāuzvelk kompresijas zeķes, jo spiediena maiņas un ilgstošas sēdēšanas ietekmē var veidoties tūska un rasties dzīvībai bīstamā dziļo vēnu tromboze.
Rīt lidojums, šodien – paaugstināta temperatūra
Ja sācies drudzis vai temperatūra paaugstinājusies virs 37 grādiem, tas var liecināt ne tikai par iekaisumu, bet arī par infekciju organismā. “Ja temperatūra ir ievērojami paaugstināta, jūtams izteikts nogurums, nespēks, paaugstināta jutība pret ārējiem apstākļiem, tas var liecināt arī par vīrusu organismā un, atrodoties cilvēkiem pilnā lidmašīnā, pastāv augsts risks inficēt arī citus,” brīdina farmaceite, aicinot izturēties un rīkoties atbildīgi.
Paaugstinātas temperatūras gadījumā ir nopietni jāizvērtē, vai tiešām drošāk nebūtu lidojumu atcelt.
Farmaceite atgādina – pat tad, ja ar veselību šobrīd viss šķiet vislabākajā kārtībā, iepriekš sarūpēta ceļojuma aptieciņa dažādām iespējamām situācijām, dos papildu sirdsmieru.
Trīs svarīgi ieteikumi, ko jāievēro lidojuma laikā
Izkustēties! Lidojuma laikā piecelties no savas sēdvietas un nedaudz pastaigāt. Var arī mazliet pavingrot, sēžot krēslā – pastiepties, sasprindzināt un atkal atslābināt muskuļus.
Padzerties! Jāatceras, ka alkohols un kafija veicina atūdeņošanos, bet organismam ir svarīgi lidojuma laikā uzņemt pietiekamu šķidruma daudzumu, tāpēc noteikti ieteicams lidojuma laikā uzņemt ūdeni.
Uzlabot asinsriti! Ja lidojums paredzams garāks par četrām stundām, speciālisti iesaka iegādāties un pirms lidojuma uzvilkt kompresijas zeķes. Tās veicina asinsriti kāju vēnās, novērš tūsku, nogurumu un smaguma sajūtu kājās, kā arī mazina trombu veidošanās risku.
Raksts tapis sadarbībā ar "Apotheka".