Ziemassvētki ir priecīgu sarunu, jautru stāstu un sirsnīgu vārdu apmaiņas svētki. Tie ir gada lielākie svētki, kas vieno ģimeni un tuviniekus pie svētku galda. Tomēr, ja svinībās piedalās tuvinieks ar dzirdes traucējumiem, svētku prieku var aizēnot neērtas situācijas. Dzirdes centra “Audiomedika” dzirdes speciāliste Ieva Raibužīte skaidro, kā no šīm situācijām izvairīties vai tās mazināt, pieminot četras biežāk pieļautās kļūdas.
Pie svētku galda ar tuvinieku, kuram ir dzirdes traucējumi: kā izvairīties no kļūdām?
1. kļūda: Pārāk daudz trokšņa
Dzirdes speciāliste norāda, ka neērtas situācijas bieži rodas, jo cilvēki nezina, ka dzirdes traucējumu dēļ skaņas tiek uztvertas citādi.
“Ziemassvētki ir skaņu pārpilni – bērnu smiekli, rotaļlietu skaņas, mūzika, trauku šķindoņa, televizors, telefona vibrācijas, kafijas automāts u.c. Labi dzirdošajiem tas ir svētku troksnis, bet cilvēkiem ar dzirdes traucējumiem – fona troksnis, kas apgrūtina sarunu,” skaidro Ieva Raibužīte.
Lai sarunas būtu vieglākas, speciāliste iesaka samazināt fona trokšņus: izslēgt televizoru, radio un citas ierīces, kā arī aizvērt logus, lai trokšņi no ārpuses nebūtu traucējoši.
2. kļūda: Nepietiekams apgaismojums
Cilvēki ar dzirdes traucējumiem bieži kompensē skaņu uztveri, lasot no lūpām un vērojot sejas izteiksmes.
“Ir svarīgi nodrošināt labu apgaismojumu, lai cilvēks ar dzirdes traucējumiem skaidri redzētu sarunu biedra seju. Sarunas laikā uzturiet acu kontaktu, nerunājiet, ja mute ir aizsegta, un runājiet lēni, skaidri un mierīgā tonī,” iesaka Raibužīte.
Viņa arī uzsver, ka sveču gaisma rada svētku noskaņu, bet apgrūtina seju saskatīšanu, tāpēc labāk izvēlēties spilgtāku apgaismojumu.
3. kļūda: Nepiemērota vieta pie galda
Apaļš galds ir labākais risinājums, lai radītu ērtu un iesaistošu atmosfēru sarunām. Cilvēkiem ar dzirdes traucējumiem tas ir īpaši noderīgi, jo ļauj vieglāk pārredzēt sarunu biedrus.
Ja galds ir taisnstūrveida, speciāliste iesaka cilvēku ar dzirdes traucējumiem sēdināt galda galā, tālāk no fona trokšņiem un loga.
4. kļūda: Ignorēt problēmu
Dzirdes traucējumi skar katru sesto pieaugušo, bet viņi palīdzību bieži meklē tikai pēc 7–10 gadiem no simptomu parādīšanās brīža. Speciāliste uzsver, ka šādu kavēšanos bieži veicina ģimenes pilnīga pielāgošanās vai problēmas ignorēšana.
“Ģimenes sanākšana kopā Ziemassvētkos ir laba iespēja apliecināt tuviniekam, ka viņš ir mīlēts, svarīgs un gaidīts sarunu biedrs. Jāatgādina, ka dzirdes traucējumi ir risināma problēma,” uzsver Raibužīte.
Mūsdienu dzirdes aparāti spēj nomākt fona trokšņus, izcelt runu un samazināt nogurumu, ko izraisa intensīva klausīšanās. Lai izbaudītu visus Ziemassvētku svinēšanas skaņu priekus, dzirdes centrs “Audiomedika” aicina bez maksas izmēģināt dzirdes aparātus svētku laikā.
Par dzirdes centru “Audiomedika”
“Audiomedika" ir uzņēmums ar vairāk nekā 19 gadu pieredzi, kam Baltijas valstīs pieder 15 dzirdes centri. Mēs pārstāvam Philips HearLink – progresīvu, kvalitatīvu dzirdes aparātu zīmolu, kura produkti tiek izstrādāti un nemitīgi uzlaboti, lai palīdzētu mainīt dzīvi cilvēkiem ar dzirdes traucējumiem. Mūsu mērķis ir katram pacientam rast individuālus dzirdes risinājumus, ņemot vērā viņa vajadzības, intereses un iespējas.