Tā paredz minimālos nosacījumus gan noziedzīgu nodarījumu definīcijai un sankcijām par sieviešu un bērnu seksuālu izmantošanu, tai skaitā kibertelpā, gan arī skaidrus noteikumus par cietušo tiesībām, cietušo aizsardzību un atbalstu. Šajā rakstā uzmanība pievērsta tieši vardarbībai pret sievietēm, kas pēdējā laikā ir pievērsusi pasaules uzmanību ar satriecošiem notikumiem.
Tēmas ilustrācijai iedomāsimies situāciju, kurā sievietei tiek nozagts tālrunis un tiesā vīrietis zādzību mēģinātu attaisnot ar vārdiem: "Viņa neiebilda! Viņa neteica nē!” Protams, vīrietis tiek atzīts par vainīgu.
Pavisam cits rezultāts diemžēl ir gadījumā, kad vīrietis izvaro sievieti. Kaut arī vīrietis izmanto tos pašus aizstāvības vārdus "Viņa neteica nē," šajā gadījumā vīrietis tiek atbrīvots. Tieši šāda šobrīd ir situācija 13 Eiropas Savienības (ES) valstīs, kuras nav pieņēmušas uz piekrišanu balstītus tiesību aktus par izvarošanu, respektīvi tādus, kur izvarošana būtu definēta kā jebkura seksuāla darbība bez piekrišanas, neatkarīgi no fiziskas vardarbības vai spiediena. (Saskaņā ar Krimināllikuma 159. panta pirmo daļu, izvarošana ir dzimumakts, izmantojot cietušā bezpalīdzības stāvokli vai dzimumakts pret cietušā gribu, lietojot vardarbību, draudus vai izmantojot uzticību, autoritāti vai citādu ietekmi uz cietušo. Tieslietu ministrija veic izvērtējumu par Latvijas tiesiskā regulējuma atbilstību direktīvai, tai skaitā arī attiecībā uz Krimināllikumā noteikto izvarošanas definīciju.)