Gaismā tiks celti stāsti par varenajām pilsētām, kuru pēdas gadsimtu gaitā apslēpusi daba un cilvēki, piemēram, kādu zudušo Ēģiptes pilsētu un Bābeles torni, par kuru stāsta Pirmās Mozus grāmatas 11. nodaļa. Gaidot raidījumu, kanāls “National Geographic” piedāvā iepazīties ar Bībelē minēto leģendāro zudušo pilsētu stāstiem!
Jērika: iespējams, pasaulē senākā pilsēta
Jērika tiek uzskatīta par vienu no senākajām apdzīvotajām vietām pasaulē, ar vēsturi, kas sniedzas vairāk nekā 10 000 gadu tālā pagātnē. Šī vieta, kas bija apdzīvota jau ap 8500. gadu pirms Kristus, izcēlās ar savu straujo attīstību. Ap 7000. gadu p.m.ē. Jērikā dzīvoja ap 2500 cilvēku. Mūsdienās, pēc 2006. gada datiem, šajā vietā dzīvo ap 26 000 iedzīvotāju.
Jērika atrodas Jordānas upes ielejā, mūsdienu Rietumkrastā, kas ir Palestīniešu pašpārvaldes teritorijā. Bībelē Jērika ir slavena kā pilsēta, kuras mūri sagruva, pateicoties tauru jeb Jērikas bazūņu skaņai un Dieva spēkam, kad izraēļu tautas vadonis Jozua cīnījās pret kanaāniešiem.
Arheoloģiskie izrakumi liecina, ka Jērika piedzīvoja vairākus plaukuma un iznīcības periodus, ko izraisīja dabas katastrofas, kari un klimata pārmaiņas. Pilsēta vairākas reizes tika nopostīta un atkal atjaunota, bet tās stratēģiskā atrašanās vieta padarīja to par nemitīgu konfliktu centru.
Šodien Jēriku atzīst ne tikai par agrīnās civilizācijas šūpuli, bet arī par nozīmīgu kultūras un tehnoloģiskās attīstības centru. 2023. gadā Tell es-Sultan, kur atrodas senā Jērika, tika iekļauta UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā, uzsverot šīs vietas unikālo nozīmi cilvēces vēsturē.