Gruzijā turpinoties protestiem pret valdību, valsts prezidente Salome Zurabišvili svētdien mītiņā Tbilisi Rustaveli prospektā paziņojusi, ka dod varasiestādēm nedēļu laika, lai ieplānotu jaunas parlamenta vēlēšanas.
Gruzijas prezidente pieprasa nosaukt jauno parlamenta vēlēšanu datumu (1)
"Lai [valdošās partijas "Gruzijas sapnis" izveidotājs Bidzina] Ivanišvili ierodas pilī, jo viņš ir atbildīgs par visu. Es esmu gatavs. Apsēdīsimies un padomāsim, kā plānot vēlēšanas. Par vēlēšanu datumu ir jāvienojas līdz 29.decembrim," paziņoja Zurabišvili. Saskaņā ar prezidentes sacīto, viņa gaida Ivanišvili atbildi.
Vienlaikus prezidente norādīja, ka, tā kā ir problēmas ar mikrofonu, viņa rīt ierakstīs savu runu un nāks klajā ar paziņojumu no prezidenta pils. Pirms tam viņa paziņoja, ka paliek uzticīga valsts konstitūcijai.
Gruzijas premjerministrs Iraklijs Kobahidze svētdien draudēja Zurabišvili ar cietumu, ja viņa nepametīs prezidenta pili pēc Miheila Kavelašvili inaugurācijas 29.decembrī.
14.decembrī "Gruzijas sapņa" kontrolētā elektoru kolēģija, kuru opozīcija boikotēja, ievēlēja Kavelašvili prezidenta amatā. Valsts galvu iepriekš izraudzījās tiešās vēlēšanās, bet "Gruzijas sapnis" 2017.gadā veica grozījumu konstitūcijā, lai uzvarētāju varētu noteikt elektoru kolēģija, kuras sastāvā ir parlamenta deputāti un reģionu pārstāvji. Šajā kolēģijā vairākums ir valdošajai partijai.
Prorietumnieciskā opozīcija ir paziņojusi, ka neatzīs balsojumu par jauno prezidentu un ka Zurabišvili arī turpmāk būs leģitīmā valsts galva. Zurabišvili 30.novembrī paziņoja, ka neatstās prezidenta amatu pēc termiņa beigām decembrī un paliks amatā līdz leģitīma parlamenta ievēlēšanai. Opozīcija un Zurabišvili arī neatzīst 26.oktobrī rīkoto parlamenta vēlēšanu rezultātus, uzskatot tos par viltotiem, un boikotē jauno parlamenta sasaukumu. Saskaņā ar oficiālajiem rezultātiem vēlēšanās uzvarēja "Gruzijas sapnis".
"Nav leģitīma parlamenta, un tāpēc neleģitīms parlaments nevar ievēlēt jaunu prezidentu. Līdz ar to nevar notikt inaugurācija, un mans mandāts turpināsies, līdz tiks izveidots leģitīmi ievēlēts parlaments," paziņojusi Zurabišvili.
Gruzijā kopš oktobra beigām ir notikuši ielu protesti pret valdošo partiju. Tie pastiprinājās, kad premjerministrs Iraklijs Kobahidze 28.novembrī paziņoja, ka Gruzija līdz 2028.gada beigām atsakās no iestāšanās sarunām ar Eiropas Savienību (ES).
Gruzijas policijas brutalitāte pret protestētājiem ir izpelnījusies starptautisku nosodījumu, un Vašingtona un vairākas Eiropas valstis noteikušas sankcijas Gruzijas amatpersonām.