Viesmīlības nozares uzņēmumi šogad izjutuši spiedienu uz rentabilitāti, ko radīja darbaspēka trūkums un darbaspēka izmaksu pieaugums, intervijā aģentūrai LETA atzina Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas (LVRA) prezidents Andris Kalniņš.
Darbaspēka trūkums un neskaidrība ar nodokļiem – asociācija par viesmīlības nozares izaicinājumiem šajā gadā
Viņš norādīja, ka papildu slogu viesmīlības nozarei radīja arī neskaidrības nodokļu politikā, īpaši saistībā ar pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmēm.
Līdztekus uzņēmumu ienākumus negatīvi ietekmēja arī inflācija, kuras rezultātā samazinājās patērētāju pirktspējas, skaidroja Kalniņš.
Kā pozitīvu iezīmi Kalniņš minēja uzņēmumu pielāgošanos mainīgajiem apstākļiem un jaunus darbības virzienus meklēšanu.
"Daudzi uzņēmumi ieviesa ilgtspējīgus risinājumus, uzlabojot energoefektivitāti un atbildīgu resursu izmantošanu," pauda Kalniņš, papildinot, ka arī digitalizācijas procesi ļāvuši viesmīlības uzņēmumiem optimizēt darbību un piedāvāt klientiem ērtākus pakalpojumus.
Viesmīlības nozarē šogad bija novērojama neliela stabilizācija pēc pandēmijas, taču kopējā situācija joprojām nebija apmierinoša, atzina Kalniņš.
LVRA apvieno naktsmītnes un sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumus profesionālai sadarbībai. LVRA ir asociācijas "Viesnīcas, restorāni un kafejnīcas Eiropā" biedrs.