Starptautiskais atbalsts Ukrainai varētu būt atkarīgs arī no tālāko notikumu attīstības Vācijā, aģentūrai LETA pieļāva vēsturnieks un politologs Kārlis Daukšts, lūgts atskatīties uz nozīmīgākajiem notikumiem Eiropā 2024.gadā, kuriem būs ietekme arī uz 2025.gadu.
Eksperts prognozē, no kā nākamgad būs atkarīgs starptautiskais atbalsts Ukrainai (1)
Viņš uzsvēra, ka Vācija ir viens no Eiropā un pasaulē svarīgiem spēlētājiem, kuras iekšpolitika bieži vien ietekmē arī ārpolitiku. Runājot par Vācijas iekšpolitiku, eksperts atzīmēja, ka, visticamāk, sociāldemokrāti ar Vācijas kancleru Olafu Šolcu priekšgalā nākamgad gaidāmajās Bundestāga pirmstermiņa vēlēšanas zaudēs un pie varas nāks Vācijas kristīgo demokrātu līderis Frīdrihs Mercs. Eksperta ieskatā Merca nostāja ir atšķirīgāka, un, lai gan viņš patlaban tiek spēcīgi kritizēts, Mercu gaidāmajās vēlēšanās varētu atbalstīt aptuveni 30% balsstiesīgo.
"Jāņem vērā, ka Vācijas kristīgie demokrāti veidojās kā partija, kurai bija viens lozungs - kristieši pret marksismu. Tā bija bīstama situācija Vācijā 1948. un 1949.gadā. Tā ir vēsture. Ukrainai piedāvā Vācijas piemēru, kad Rietumvāciju, kas bija sabiedroto okupētā daļa, uzņēma NATO," skaidroja Daukšts.
Viņš pieminēja, ka gaisā virmo diskusijas par to, vai uz Ukrainu būtu jāsūta NATO karaspēks uz tām frontes līnijām, par kurām runā Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis un zināmā mērā arī [Vladimirs] Putins, ko var apzīmēt ar diplomātijā lietotu jēdzienu "fait accompli", kas nozīmē esošās situācijas juridisko noformējumu. Vācija jau ir paziņojusi, ka tā šādu lēmumu neatbalsta.
Eksperts atzīmēja, ka NATO karaspēka ievešana Ukrainā būtu garants, lai Krievija neuzbruktu tālāk, jo tādā gadījumā Krievijas uzbrukums NATO spēkiem būtu izaicinājums un Ziemeļatlantijas līguma 5.panta iedarbināšanas iemesls.
Daukšts nedomā, ka Krievija kādreiz šādam priekšlikumam piekritīs, tāpēc Ukrainas jautājums arī Eiropai izraisa finansiālas grūtības. Politologs klāstīja, ka arī NATO ilgus gadus bija "aizmigusi". Alianse "pamodās" tikai 2014.gadā, kad režīma līderis Putins pieprasīja atjaunot tās darbību 1997.gada robežās, kas, pēc eksperta domām, nozīmētu faktisku NATO sagrāvi. Viņaprāt, tāpēc Ukraina ir nozīmīgs lakmusa papīrs gan Eiropas drošībai, gan tās izdzīvošanai.
"Daudzi politologi, arī es, uzskata, ka Krievijas impēriskās tendences, kuras mīt krievu tautā, uzsveru, ka ne tikai Putinā, bet krievu tautā, ir ārkārtīgi konsolidējošs elements. Turklāt vēl tā augstprātība, ka krievi labāk zina, ko citi nespēj darīt, taču krievi spēj, ir būtisks mentālais Krievijas iedzīvotāju un valsts ārpolitikas elements," pauda politologs.