Krievijas ēnu flotes kuģi pastāvīgi atrodas Somu līcī netālu no “Estlink 2” kabeļa. Viens no tiem, naftas tankkuģis “Line”, sestdien pietuvojās kabelim, liecina kuģu izsekošanas tīmekļa vietnes “Vesselfinder” dati.
Virs kabeļa “Estlink 2” nedēļas nogalē riņķo vēl viens Krievijas ēnu flotes kuģis (7)
“Helsingin Sanomat” raksta, ka tankkuģis “Line” riņķo “Estlink 2” kabeļa tuvumā kopš decembra vidus. Saskaņā ar “Vesselfinder” datiem tankkuģis Ziemassvētku brīvdienās pameta šo teritoriju un devās uz Krievijas Ustjlugas ostu, bet sestdien atgriezās kabeļa rajonā. Svētdien kuģis atkal pārvietojās “Estlink 2” tuvumā.
Somijas krasta apsardze “Helsingin Sanomat” apstiprināja, ka ir informēta par tankkuģi un ir sazinājusies ar tā apkalpi.
Krasta apsardze norādīja, ka
saskaņā ar kuģa apkalpes teikto tankkuģis dreifē vēja dēļ un gaida atļauju uzpildīt degvielu Krievijas ostās.
Līdzīgā situācijā ir desmitiem citu kuģu, kas gaida uz degvielas uzpildes atļauju. Somijas krasta apsardze uzskata, ka tankkuģa noenkurojums nav pietiekami drošs, lai noturētu kuģi stiprā vējā, tāpēc tas dreifē.
Krasta apsardze ir apstiprinājusi, ka tankkuģim “Line” nav nekāda sakara ar “Estlink 2” kabeļa bojājumiem, kuros aizdomās tiek turēts cits kuģis – “Eagle S”.
Netālu no “Line” atrodas arī Somijas robežsardzes kuģis “Turva”, taču saskaņā ar krasta apsardzes datiem tā atrašanās vieta nav saistīta ar “Line” vai citiem ēnu flotes kuģiem. “Turva” izmeklē kuģa “Eagle S” nodarītos postījumus.
Somijas līča krasta apsardzes komandiera vietnieks Miko Hirvi teica, ka “Line” nerada draudus videi.
“Line”, 250 metrus garš naftas tankkuģis, kuģo ar Gvinejas-Bisavas karogu un pēdējos mēnešos ir kuģojis starp Turciju un Krieviju. Tas tiek uzskatīts par Krievijas ēnu flotes daļu, jo ir tankkuģis, kas iekļauts Eiropas Savienības sankciju sarakstā pret Krieviju. Sankciju dēļ Eiropas uzņēmumiem ir aizliegts sniegt šādiem kuģiem tādus pakalpojumus kā apdrošināšana, un šiem kuģiem ir aizliegts iebraukt ES ostās.
Ēnu floti veido kuģi, kurus Krievija izmanto, lai apietu naftas cenu ierobežojumus. Šie kuģi ļauj Krievijai eksportēt naftu par pasaules cenām, kas pārsniedz Rietumu noteiktos cenu griestus.
“Estlink 2” kabeļa rajonā atrodas arī citi Krievijas ēnu flotes kuģi. Piemēram, kuģis “Life”, kas kuģo ar Barbadosas karogu, ieradās kabeļa zonā Ziemassvētku brīvdienās. Šis kuģis pēdējos trīs mēnešus ir kuģojis starp Indiju un Krieviju. Arī šis kuģis ir iekļauts ES sankciju sarakstā.
Turpretim kuģis “Eagle S”, kuru tur aizdomās par “Estlink 2” kabeļa bojāšanu un kuru Somijas policija arestēja, sankciju sarakstā nav iekļauts.
Šā gada vasarā tika lēsts, ka Krievijas ēnu floti veido aptuveni 400 kuģu.
Krievija savu ēnu floti izveidoja neilgi pēc tam, kad Rietumi 2022. gadā ieviesa sankcijas pret Maskavu, reaģējot uz Krievijas sākto pilna mēroga karu pret Ukrainu.