No 1. janvāra spēkā stājies jaunais zāļu cenu veidošanas modelis, atbilstoši kuram lieltirgotavām par viena recepšu zāļu iepakojuma izplatīšanu noteikts fiksēts uzcenojums 0,50 eiro apmērā, kā arī ieviesta recepšu apkalpošanas maksa.
Stājas spēkā jaunais zāļu cenu modelis
Turpmāk iedzīvotājiem no savas kabatas būs jāsedz 75 centi par recepti, bet vēl 75 centus lielajām aptiekām par katru receptes apkalpošanu samaksās valsts, savukārt vienīgajām aptiekām apdzīvotās vietās valsts piemaksās 1,75 eiro.
Vienlaikus modelī uzlabota pieejamība jauniem inovatīviem medikamentiem - paplašināts kompensējamo zāļu saraksts un vienādots uzcenojuma mehānisms, kā rezultātā medikamenti maksās mazāk. Jaunā modeļa ieviešanas rezultātā samazinātas izmaksas tieši par dārgākajām zālēm, uzsvēris veselības ministrs Hosams Abu Meri (JV) un VM Farmācijas departamenta direktore Inese Kaupere.
Par receptēm, kas izrakstītas bērniem līdz 18 gadu vecumam, jāmaksā nebūs. Par receptēm maksāt nevajadzēs arī trūcīgām personām, kurām būs noteikts atbrīvojums no maksas farmaceita pakalpojuma.
Līdztekus hroniskajiem pacientiem būs iespēja izrakstīt zāles trīs mēnešu patēriņam vienā receptē.
Savukārt, ja pacientam uz receptes izrakstītas zāles ilgākam patēriņam un zāles aptiekā tiks izņemtas vairākās reizēs, maksa par farmaceita pakalpojumu - 75 centi - tiks piemērota tikai pirmajā reizē.
Papildu atbalsts jaunajā modelī paredzēts arī individuālajām aptiekām, kas veic arī sociālo funkciju reģionos, - tām noteikta augstāka piemaksa līdzīgi, kā tas ir ģimenes ārstiem, lai veicinātu pakalpojumu pieejamību, informēja Kaupere.
Abu Meri jaunā zāļu modeļa ieviešanu pamatojis ar to, ka Latvijas medikamentu cenas līdz šim bijušas augstākas nekā Lietuvā un Igaunijā. Viņaprāt, izmaiņas nodrošinās lētākas recepšu zāles, mainot līdzšinējo uzcenojuma modeli, uz ko norādījusi arī Konkurences padome, Pasaules Veselības organizācija un Pasaules Banka.
VM paudusi, ka jaunais uzcenojumu modelis "paredz atteikties no necaurspīdīgās procentuālās pieejas uzcenojuma mehānismā lieltirgotavām un aptiekām, kas var motivēt aptiekās pārdot pacientiem dārgākus medikamentus, nevis līdzvērtīgas efektivitātes zāles, kas ir lētākas".
Ražotājs zāļu cenu drīkstēs paaugstināt ne biežāk kā reizi 12 mēnešos
No šī gada ražotājs zāļu cenu drīkstēs paaugstināt ne biežāk kā vienu reizi 12 mēnešu laikā, paredz valdībā apstiprinātās izmaiņas Ministru kabineta "Noteikumos par zāļu cenu veidošanas principiem".
No šī gada recepšu zālēm, kuras tiks izplatītas arī Lietuvā vai Igaunijā, ražotāja cena nedrīkstēs pārsniegt tādu pašu recepšu zāļu zemāko deklarēto cenu bez pievienotās vērtības nodokļa minētajās valstīs.
Cenu atbilstību cenām Lietuvā un Igaunijā apliecinās zāļu ražotājs, reģistrācijas apliecības īpašnieks vai tā pilnvarotais pārstāvis, deklarējot zāļu cenu.
Turpmāk zālēm vairs nebūs divas dažādas lieltirgotavas un aptiekas cenas atkarībā no zāļu izsniegšanas - kompensācijas sistēmas ietvaros vai ārpus tās. Savukārt zālēm, kas tiks iepirktas saskaņā ar Publisko iepirkumu likumu, kā arī valsts kompensējamo zāļu sarakstā iekļautajām zālēm cena būs deklarējama tādā pašā kārtībā kā pārējām zālēm.
Ja zāles būs izslēgtas no Latvijas Zāļu reģistra, atlikušo zāļu krājumu iztirgošanai būs jāpiemēro pēdējā paziņotā ražotāja cena vai pārdevēja piedāvātā cena atkarībā no tā, kura no tām ir zemākā.
Par plānotajām zāļu ražotāja cenu izmaiņām zāļu ražotājam būs jāinformē Zāļu valsts aģentūra (ZVA) ne vēlāk kā septiņas dienas pirms jaunās zāļu ražotāja cenas piemērošanas, sniedzot pamatotu informāciju par zāļu cenu pieauguma iemesliem.
No šī gada zāļu ražotājs varēs iesniegt ZVA iesniegumu par ražotāja zāļu cenas samazināšanu uz laiku, informācija par šīm cenām netiks publiskota Latvijas Zāļu reģistrā.
Papildus no šī gada termiņš informācijas par cenu izmaiņām un to iemesliem iesniegšanai paralēlajiem izplatītājiem un importētājiem (lieltirgotavām) ZVA izmainīts analoģiski kā ražotājiem. Tiks veiktas izmaiņas uzcenojumu aprēķinu formulās, nosakot, ka bezrecepšu medikamentu cenu aprēķināšanai saglabājas iepriekš noteiktās formulas, korekcijas summas un korekcijas koeficienti. Savukārt tiks mainīta kārtība recepšu zāļu cenu aprēķināšanā un aptiekā izgatavojamo zāļu cenu aprēķināšanā.
Arī turpmāk, iesniedzot ZVA informāciju par zāļu cenu, būs jāizmanto ZVA apstiprinātās veidlapas. Šogad saglabāsies līdzšinējā zāļu cenu deklarēšanas kārtība, proti, reģistrācijas apliecības īpašniekam informācija par zāļu cenu ZVA būs jāsniedz tāpat kā līdz šim - divas reizes gadā uz pusgada pirmo datumu (1.janvārī un 1.jūlijā), kā arī tad, ja mainīsies ražotāja cena.
Ņemot vērā, ka līdz ar grozījumiem MK noteikumos ir samazināts termiņš informācijas iesniegšanai ZVA, aģentūra aicina reģistrācijas apliecības īpašniekus un to pilnvarotos pārstāvjus nodrošināt savlaicīgu saziņu ar lieltirgotavām un aptiekām par sagaidāmajām cenu izmaiņām.