Šodienas redaktors:
Jānis Tereško
Iesūti ziņu!

Spītējot Fico draudiem, Slovākija turpinās piegādāt Ukrainai elektroenerģiju (1)

Slovākijas premjerministrs Roberts Fico.
Slovākijas premjerministrs Roberts Fico. Foto: Martin Divisek/Epa

Neskatoties uz Slovākijas premjerministra Roberta Fico draudiem apturēt elektroenerģijas piegādi Ukrainai par Krievijas gāzes tranzīta pārtraukšanu, Ukraina turpinās saņemt elektroenerģiju.

Izdevums "Irozhlas" raksta, ka Slovākijas pārvades sistēmas operators valsts uzņēmums SEPS nodrošinās elektroenerģijas piegādi Ukrainai ārkārtas palīdzības ietvaros saskaņā ar spēkā esošo līgumu. Slovākijas uzņēmums nodrošinās arī elektroenerģijas pārrobežu pārvadi pa visiem posmiem standarta režīmā.

Pagājušajā pavasarī SEPS pagarināja līgumu vēl uz 12 mēnešiem, saskaņā ar kuru tas var piegādāt Ukrainas sistēmai līdz 150 megavatiem elektroenerģijas.

Pagājušā gada pirmajos 11 mēnešos neto elektroenerģijas eksports no Slovākijas uz Ukrainu sasniedza 2,43 teravatstundas, kas ir 3,5 reizes vairāk nekā tajā pašā periodā 2023.gadā.

Bijušais Slovākijas ekonomikas ministrs Karels Hirmans iepriekš pavēstīja, ka elektroenerģiju Ukrainai pārdod tirgotāji, nevis valsts. Viņš norādīja, ka gadījumā, ja elektroenerģijas piegāde Ukrainai tiktu pārtraukta, Slovākija tiktu ierauta konfliktā ES iekšienē.

Krievijas triecieni Ukrainas enerģētikas infrastruktūrai liek Kijivai importēt elektroenerģiju no kaimiņvalstīm.

Fico ceturtdien paziņoja, ka valdība tuvākajās dienās spriedīs par atbildes pasākumiem pret Ukrainu par Krievijas gāzes tranzīta pārtraukšanu.

Pēc Fico teiktā, tie varētu ietvert ne tikai elektroenerģijas piegādes pārtraukšanu Ukrainai, par ko viņš draudējis jau iepriekš, bet arī palīdzības pārtraukšanu Ukrainas bēgļiem Slovākijā.

Turklāt Slovākija pieprasīs, lai Ukraina vai nu atsāk tranzītu, vai arī kompensē zaudējumus, sociālajā tīklā "Facebook" publicētā video pavēstīja Fico.

Ukraina trešdien apturēja Krievijas gāzes tranzītu, norādot, ka šis lēmums pieņemts valsts drošības interesēs, un starptautiskie partneri par to ir laikus informēti.

31.decembrī beidzās Ukrainas uzņēmuma "Naftogaz" un Krievijas kompānijas "Gazprom" parakstītais piecu gadu līgums par Krievijas gāzes tranzītu uz Eiropu, un līgums netika pagarināts.

Krievijas gāze tika piegādāta Eiropai pa gāzesvadiem caur Ukrainu kopš 1991.gada. Pēc Krievijas atkārtotā iebrukuma Ukrainā 2022.gadā Kijiva nolēma, ka līgumu par gāzes tranzītu nepagarinās.

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis ir paziņojis, ka Ukraina ir gatava uz Eiropas valstīm nodrošināt tranzītu tikai gāzei, kas nav Krievijas izcelsmes. Zelenskis iepriekš norādīja, ka Ukraina bija devusi Eiropas Savienībai (ES) gadu laika, lai sagatavotos. Eiropas Komisija (EK) paziņoja, ka Eiropas gāzes sistēma ir elastīga un pietiekami jaudīga, lai tiktu galā ar tranzīta pārtraukšanu caur Ukrainu.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu