Taivānas varas iestādēm ir aizdomas, ka Ķīnai piederošs kuģis salas ziemeļos sabojājis zemūdens kabeli, raksta “Financial Times” un Taivānas “Taipei Times”. Saskaņā ar Taivānas krasta apsardzes un “Chunghwa Telecom” sniegto informāciju, zemūdens kabelis tika bojāts piektdien.
Taivānai aizdomas par Ķīnas kuģa veiktu zemūdens kabeļa sabojāšanu (4)
Taivāna lūdza Dienvidkorejas palīdzību, lai atbalstītu izmeklēšanu. “Tā kā mums nav izdevies pienācīgi aprunāties ar kuģa kapteini, esam lūguši Dienvidkorejas varasiestāžu palīdzību izmeklēšanā, kad kuģis būs apstājies savā nākamajā galamērķī,” sacīja Taivānas krasta apsardzes pārstāvis.
Saskaņā ar Taivānas varasiestāžu teikto, ar Kamerūnas karogu kuģojošais “Shunxing39” pieder Honkongā reģistrētajam uzņēmumam “Jie Yang Trading”. Taivānas krasta apsardze veica ārēju zemūdens kabeļa pārbaudi un nodibināja radiosakarus ar kuģa kapteini, taču nav spējusi uzkāpt uz kuģa skarbo laika apstākļu dēļ.
Pēc Taivānas drošības avota teiktā, kuģi nevarēja konfiscēt, jo kopš incidenta bija pagājis pārāk daudz laika.
“Šis ir vēl viens piemērs satraucošai starptautiskai tendencei attiecībā uz zemūdens kabeļiem. Šādos gadījumos parasti ir iesaistīti nolietoti kuģi. Arī šis kuģis ir ļoti sliktā stāvoklī. Tas atgādina kuģus, kas ir Krievijas ēnu flotē,”
sacīja avots.
Saskaņā ar informāciju, ko “Financial Times” ieguva no “Marinetraffic”, “Shunxing39” pie Taivānas ziemeļu krastiem kuģoja kopš 1.decembra. Kuģa maršruts liecina, ka kabeļa bojājums nav bijis nelaimes gadījums.
“Chunghwa Telecom” paziņoja, ka sakari nekavējoties tika atjaunoti, izmantojot citus zemūdens kabeļus. Tomēr taivānieši ir nobažījušies, ka kontinentālā Ķīna varētu izolēt salu valsti iespējamam uzbrukumam vai okupācijai.
Kabelis ir daļa no “Trans-Pacific Express Cable Systems”, starptautiska konsorcija, kurā ietilpst uzņēmumi no ASV, Ķīnas un Dienvidkorejas.
Ķīnas kuģi jau iepriekš vairākkārt ir pārgriezuši zemūdens kabeļus ap Taivānu. Piemēram, 2023. gadā tika pārgriezti divi kabeļi starp Taivānai piederošajām Matsu salām un Taivānu.
Ķīna uzskata Taivānu par daļu no savas teritorijas un oficiāli cenšas panākt “atkalapvienošanos”. Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins nesen atkārtoti apstiprināja centienus panākt “atkalapvienošanos” un veica visaptverošus militāros manevrus ap Taivānu.
Pasaulē ir aptuveni 1,5 miljoni kilometru zemūdens kabeļu, un pastāvīgi tiek pievienoti jauni. Okeāna dibenā esošie kabeļi ir viens no svarīgākajiem cilvēces infrastruktūras elementiem. Tie ir neaizstājami un vienlaikus viegli bojājami.
russia and China have noticed that the democratic countries are not fighting back.
— Jürgen Nauditt 🇩🇪🇺🇦 (@jurgen_nauditt) January 5, 2025
First they destroyed several submarine cables in the Baltic Sea, now off the coast of Taiwan. https://t.co/p5fLXizOuD