Savukārt Latvijas Organiskās sintēzes institūta pētnieki izstrādājuši kristālinženierijas pieeju pielāgojamu un ilgi spīdošu organisku materiālu izveidei. Šim atklājuma ir arī augsta zinātniskā nozīme, jo varētu likt pārvērtēt līdzšinējos uzskatus par fosforescences datu interpretāciju, vērtē LZA.
Pēdējos 20 gados pieaugusi interese par tādu organisko materiālu iegūšanu, kam būtu raksturīga fosforescence pie istabas temperatūras, jo tos izmanto datu šifrēšanā, šūnu attēlveidošanā, sensoros un optoelektronsikās ierīcēs, norāda LZA.
Īpaši noderīgi šiem mērķiem ir fosforescējošie materiāli, kas izceļas ar ilgstošu izstarotspēju, saderīgu ar cilvēka redzes uztveres ātrumu. Šāda spīdēšana jeb bioluminiscence ir pazīstamā dzīvajā dabā un nodrošina, piemēram, jāņtārpiņu spīdēšanu tumsā. Lai gan fosforiscējoši organiskie materiāli ir lēti un netoksiski, radīt materiālus ar nepieciešamo spīdēšanas ilgumu ir bijusi grūti risināma problēma, atzīmē LZA.
LBTU, Biomedicīnas studiju un pētījumu centra un Helsinku Universitātes pētnieki izpētījuši lauka pupu slimības un "Botrytis" ģints sēņu, kas ierosina nozīmīgāko slimību brūnplankumainību, daudzveidību. Pētījumi papildina zināšanas par jaunu slimību ierosinātāju izplatības iespējām dažādos reģionos, kā arī veicina zinātniski pamatotu augu aizsardzības sistēmu izstrādāšanu, norāda LZA.
Tāpat kā Latvijas zinātnes sasniegums izcelts Dārzkopības institūta pētnieku īstenotais projektu, kurā aprobēta taksonomiskajā iedalījumā balstīta pieeja, lai identificētu augu sugas ar augstu tokotrienolu saturu. Pētniecība rezultējusies 15 zinātniskos rakstos un vienā reģistrētā patentā.
Projekta ietvaros iegūtos rezultātus LZA sauc par "pagrieziena punktu" zināšanās par tokotrienoliem divdīgļlapju augu sēklās, kā arī iegūta vērtīga informācija farmācijas un pārtikas nozarēm.
LZA vērtēja kopumā 47 pieteikumus par nozīmīgākajiem zinātnes sasniegumiem Latvijā pērn. No tiem 26 bija dabaszinātnēs, inženierzinātnēs un tehnoloģijās un medicīnas un veselības zinātnēs, 16 - humanitārajās un sociālajās zinātnēs, pieci - lauksaimniecības zinātnēs.
Kopīgos pētījumos ar Latvijas izcilākajiem zinātniekiem arvien biežāk iesaistās arī LZA ārzemju locekļi un viesprofesori no citām valstīm, atzīmēja LZA. Šogad konkursā piedalījās vairākas starptautiskas pētnieku komandas.