Iesūti ziņu!

24 karāti un neizmērojama simboliskā vērtība. Zelta globusa statuete un tās vēsture

Zelta globusa balva
Zelta globusa balva Foto: AFP / Scanpix

Ja kāds vēl nezināja, kas ir Zelta globusa balva, kam tā tiek pasniegta un kāpēc, tad kopš šā gada sestā janvāra par to noteikti zina visa Latvija. Jā, apzeltītā statuja nu nonākusi arī Latvijā, pateicoties režisoram Gintam Zilbalodim un viņa radītajai animācijas filmai “Straume”, kas nupat kā saņēma godpilno apbalvojumu. Tomēr šoreiz ne par to, šoreiz nedaudz par balvas vēsturi un pašu statueti.

Zelta globusa balvu (Golden Globe Award) pasniedz par sasniegumiem kino vai televīzijā jau kopš 1944. gada, kad “20th Century Fox” studijā Losandželosā norisinājās pirmā balvas pasniegšanas ceremonija. Balvai nominētās filmas un cilvēkus izvēlas Holivudas Ārzemju preses asociācijas pārstāvji, savukārt kopš 2024. gada balvas pasniedz Zelta globusa fonds.

Animācijas filmas "Straume" (Flow) producents Rons Diānss, režisors un mākslinieks Gints Zilbalodis un scenārija līdzautors, producents Matīss Kaža ar iegūto "Zelta globusa" balvu kategorijā Labākā animācijas filma.
Animācijas filmas "Straume" (Flow) producents Rons Diānss, režisors un mākslinieks Gints Zilbalodis un scenārija līdzautors, producents Matīss Kaža ar iegūto "Zelta globusa" balvu kategorijā Labākā animācijas filma. Foto: AP/Scanpix

Runājot par pašu balvu, jāmin, ka statuete ir viens no ikoniskākajiem izklaides industrijas simboliem, kas reprezentē izcilību kinematogrāfijā un televīzijā. Apzeltītajā trofejā atainota ar filmiņu aptīta zemeslode uz pjedestāla. Statuete ir aptuveni 29 centimetrus augsta un 2,5 kilogramus smaga un ir veidota no cinka, vara, bronzas un 24 karātu zelta slāņa. Tās izgatavošana izmaksā aptuveni 800 ASV dolārus.

Globuss simbolizē izklaides industrijas starptautisko raksturu, savukārt ap to apvītā filmiņa – kino un televīziju.

Zelta globusa balvas statuetes radītājs ir Dr. Pols Goldvins, kurš bija Holivudas Ārzemju preses asociācijas (Hollywood Foreign Press Association, HFPA) prezidents. Ar savu darbu 1940. gados viņš spēja parādīt izklaides industrijas globālo plašumu – visaptveramību.

Gadu desmitu laikā balvas dizains piedzīvojis šādas tādas izmaiņas, tomēr tā fundamentālie elementi palikuši tādi paši kā teju pirms simts gadiem.

Pirmajā Zelta globusa balvas pasniegšanas ceremonijā laureāti statuetes vietā saņēma simboliskus tīstokļus. Ikoniskā trofeja skatuves gaismas pirmo reizi ieraudzīja 1945. gadā, kļūstot par nemainīgu šī pasākuma simbolu.

Zelta globusa balva 2025. gadā.
Zelta globusa balva 2025. gadā. Foto: AP/Scanpix

Par Zelta globusa balvas karalieni varētu dēvēt amerikāņu aktrisi Merilu Strīpu, kura saņēmusi astoņas šīs balvas. Interesanti arī tas, ka jaunākais Zelta globusa balvas saņēmējs bija vien deviņus gadus vecs, kad saņēma godpilno apbalvojumu. Tas bija Rikijs Šroders, kurš balvu saņēma par lomu 1971. gada filmā “Čempions” (The Champ). Kā arī – no 1958. līdz 1963. gadam Zelta globusu pārraidīja tikai Losandželosā. Televizoru ekrānos visā pasaulē tas kļuva pieejams, sākot ar 1964. gadu.

Merila Strīpa ar Zelta globusa balvas statueti.
Merila Strīpa ar Zelta globusa balvas statueti. Foto: Reuters/ScanPix

Nupat 2025. gada janvārī, kā jau minēts augstāk, arī Latvija beidzot tika pie sava pirmā Zelta globusa. Neticams sasniegums.

Tomēr, lai jau tagad baudītu 82. Zelta globusa balvas ceremonijā nominētos un apbalvotos darbus, nav jāiet uz kino vai jāgaida to pirmizrāde televīzijā, jo, rau, LMT Viedtelevīzijā jau tagad var baudīt, teiksim, lielisko Kolina Farela un Kristinas Milioti sniegumu nervus kutinošajā seriālā “Pingvīns” (Penguin) vai “Emmy” balvas laureātes Džodijas Fosteres darbu seriālā “Īsts detektīvs” (True Detective).

FOTO: DŽODIJA FOSTERE SAŅEM "EMMY" BALVU

Raksts tapis sadarbībā ar "LMT Viedtelevīziju". 

Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu