Iesūti ziņu!

Jaunā Sīrijas valdība nelaiž Krievijas kuģi Tartūsas bāzē (5)

Raksta foto
Foto: AP/Scanpix

Ir apdraudēta Krievijas ieroču un ekipējuma evakuācija no Sīrijas, kas sākās pēc Bašara al Asada režīma krišanas. Jaunās Sīrijas varasiestādes atsakās ielaist Krievijas evakuācijas kuģi Tartūsas ostā, kur atrodas vienīgā Krievijas Jūras spēku ārzemju bāze, liecina MarineTraffic dati, OSINT analītiķu informācija un tā saukto z-korespondentu ziņojumi.

Kuģis “Sparta II” 11. decembrī izbrauca no Baltijskas ostas Kalinigradas reģionā un pie Sīrijas krastiem ieradās 5. janvārī. Taču kopš tā laika vairāk nekā četras dienas sauskravas kuģis turpināja dreifēt netālu no Tartūsas, neiebraucot ostā.

Acīmredzot kuģis, kas iepriekš transportēja aprīkojumu no Krimas uz Sīriju un ir ASV sankciju sarakstos, nav saņēmis atļauju no grupējuma Hayat Tahrir al-Sham (HTS) pārstāvjiem, kas spēja gāzt Kremļa lojālistu Asadu, raksta z-kanāls Rybar.

Rezultātā Tartūsas evakuācija de facto ir apstājusies, norāda “Maritime Executive”. Saskaņā ar “Maxar” satelītattēliem Krievijas militārie spēki ostā ir ieveduši ievērojamu daudzumu tehnikas – vairāk nekā 100 kravas automašīnu – un demontējuši pretgaisa aizsardzības radarus. Tomēr viss aprīkojums joprojām atrodas bāzē un nav pārvietots uz piestātnēm, kur nav pietauvoti kuģi.

Vienīgais veids, kā evakuēt cilvēkus un aprīkojumu no Sīrijas, joprojām ir Hmeimimas aviobāze, uz kuru regulāri dodas Krievijas Aizsardzības ministrijas lidmašīnas, raksta OSINT analītiķis Olivers Aleksandrs. Lai uzraudzītu “Sparta II”, uz Vidusjūru tika nosūtīta ASV gaisa spēku jūras patruļlidmašīna P-8A Poseidon.

Krievijas flote pameta Tartūsas bāzi decembra sākumā, neilgi pēc tam, kad Sīrijas kaujinieki uzsāka ofensīvu pret Damasku, kas izbeidza gandrīz ceturtdaļgadsimtu ilgušo Asada valdīšanu. Krievija risina sarunas ar jaunajām Sīrijas varasiestādēm, lai saglabātu savas bāzes valstī, 16. decembrī paziņoja Kremļa preses pārstāvis Dmitrijs Peskovs.

Krievija ir izmantojusi savus diplomātiskos un militāros kanālus, lai sazinātos ar visiem galvenajiem reģiona spēlētājiem – opozīciju, Stambulu, Jeruzalemi, Vašingtonu un Londonu –, lai paziņotu, ka tā “izmantos ievērojamus militāros centienus, ja kaut kas notiks ar tās militāro personālu Tartūsā un Hmeimimā,” laikrakstam “The Moscow Times” iepriekš sacīja kāds Krievijas diplomāts.

Tomēr neraugoties uz šiem draudiem, ja Krievija zaudēs Tartusas ostu un Hmeimimas gaisa spēku bāzi, ir iespējama pilnīga Krievijas aiziešana no Sīrijas, “The Moscow Times” norādīja divi avoti diplomātiskajās aprindās. Viņi sacīja, ka Krievijas militārais kontingents Sīrijā, kura maksimālais skaits Asada režīma atbalstīšanas kulminācijas brīdī veidoja desmitiem tūkstošu karavīru, ir bloķēts pēc tam, kad pret Asadu vērstie opozīcijas spēki pilnībā pārņēma kontroli pār teritorijām, kurās atrodas Tartusa un Hmeimima.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu