ASV uzņēmumi, kas turpina darboties Krievijas tirgū, ir samaksājuši vairāk nekā 1 miljardu ASV dolāru nodokļos Krievijas budžetā. Izdevums “Newsweek”, atsaucoties uz “B4Ukraine” grupas un Kijivas Ekonomikas augstskolas institūta (KSE) datiem, vēsta, ka kopējā ASV uzņēmumu 2023. gadā samaksātā ienākuma nodokļa summa bija 1,2 miljardi ASV dolāru.
Krievijā strādājošās ASV kompānijas gada laikā Putina režīmam nodokļos samaksājušas 1,2 miljardus dolāru
Pirms kara Ukrainā 2021. gadā ASV uzņēmumu Krievijā samaksāto nodokļu kopsumma bija 915,7 miljoni ASV dolāru. Savukārt peļņa bija lielāka un sasniedza 50 miljardus ASV dolāru salīdzinājumā ar 30,5 miljardiem ASV dolāru 2023. gadā. Amerikas Savienotās Valstis 2023. gadā kļuva par lielāko ārvalstu nodokļu maksātāju Krievijas budžetā.
Desmit lielākie ASV uzņēmumi, kas maksā nodokļus Krievijas budžetam, ir šādi: Philip Morris – 220 miljoni ASV dolāru; PepsiCo – 135 miljoni ASV dolāru; Mars – 99 miljoni ASV dolāru; Procter & Gamble – 67 miljoni ASV dolāru; Mondelez – 62 miljoni ASV dolāru; Citigroup - 53 miljoni ASV dolāru; Cargill - 50 miljoni ASV dolāru; Johnson & Johnson – 42 miljoni ASV dolāru; Coca-Cola Hellenic – 34 miljoni ASV dolāru; Weatherford – 32 miljoni ASV dolāru.
Bijušais ASV vēstnieks Krievijā un Stenforda universitātes profesors Maikls Makfols (Michael McFaul) komentārā žurnālam “Newsweek” nosauca to uzņēmumu rīcību, kuri turpina darboties Krievijā, par amorālu.
“Ir absolūti apkaunojoši, ka amerikāņu uzņēmumi ir nolēmuši palikt Krievijā un subsidēt Putina barbarisko karu Ukrainā. Es ceru, ka šo uzņēmumu akcionāri padomās par to, cik lietderīgi un morāli ir [netieši] finansēt civiliedzīvotāju nogalināšanu. Vēl nav par vēlu rīkoties pareizi,” sacīja Makfols.
Otrajā vietā nodokļu maksājumu ziņā ierindojās Vācijas uzņēmumi, kas Krievijas budžetā ieskaitīja 693 miljonus ASV dolāru. Trešo vietu ieņem Austrija ar 579 miljonu ASV dolāru nodokļu maksājumiem.
“Newsweek” atgādināja, ka ārvalstu uzņēmumi, kas plāno atstāt Krievijas tirgu, saskaras ar stingriem nosacījumiem, ko izvirza Krievijas varasiestādes. Tie ietver 15% “aiziešanas nodokli” un obligātu 50% atlaidi aktīvu pārdošanai. Saskaņā ar laikraksta datiem “aiziešanas nodoklis” no 2024. gada janvāra līdz martam vien Krievijai deva 385 miljonus ASV dolāru.