Šodienas redaktors:
Artūrs Guds
Iesūti ziņu!

Uzņēmējdarbības vide pērn Latvijā nesasniedza būtisku izaugsmi, norāda LTRK

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes loceklis Jānis Lielpēteris.
Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes loceklis Jānis Lielpēteris. Foto: Evija Trifanova/LETA

Latvijā uzņēmējdarbības vidi pagājušajā gadā var novērtēt līdzīgi iekšzemes kopprodukta (IKP) dinamikai - tas bijis viļņveidīgs, nesasniedzot būtisku izaugsmi, pauda Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) valdes loceklis Jānis Lielpēteris.

Viņš norādīja, ka Latvijas uzņēmēju ikdienu sarežģījusi situācija eksporta tirgos, turklāt ģeopolitiskā situācija sarežģījusies vēl vairāk, pretēji 2023.gada izskaņā prognozētajam.

Kā pozitīvu tendenci Lielpēteris minēja aizvien pieaugošas kvalitātes dialogu ar publisko pārvaldi, tomēr viņš piebilda, ka tas ne vienmēr rezultējas konkrētās iniciatīvās uzņēmējdarbības vides uzlabošanai, kas ir šī aspekta "ēnas puse".

"Politikas veidotāji ir sadzirdējuši gadiem ilgus uzņēmēju aicinājumus rast risinājumu darbaspēka nodokļu sistēmas vienkāršošanai un konkurētspējai," sacīja Lielpēteris, papildinot, ka vienlaikus nav redzams būtisks uzlabojums administratīvā sloga un birokrātijas mazināšanas tēmās.

Tāpat Lielpēteris norādīja, ka uzņēmēju noskaņojums, kuru katru gadu pēta LTRK indeksa mērījumā, aizvien saglabājas pesimistisks, lai gan dati liecina par piesardzīgu noskaņojuma uzlabošanos.

Vienlaikus viņš atzīmēja, ka šis gads būs nozīmīgs ar gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām, kas aktualizēs jautājumu par pašvaldību finanšu motivāciju biznesa piesaistei, kas jau ilgstoši ir LTRK ierosinājums politikas veidotājiem.

"Makroekonomikā prognozējam pozitīvu efektu no tālākas Eiropas Centrālās bankas likmju samazināšanas, kas pat ja ne būtiski, tomēr uzlabos iedzīvotāju pirktspēju gan vietējā, gan ārvalstu tirgos," pauda Lielpēteris.

Viņš norādīja, ka ir arī būtiski, lai Eiropas Savienība (ES) strauji virzītos uz investīciju, nodarbinātības un inovāciju jomu politikas pilnveidošanā, jaunajai Eiropas Komisijai rodot veidus straujākai bloka attīstībai. "Tas var būt īpaši nozīmīgi, ja jaunā ASV administrācija steigšus aktualizēs jautājumu par tirdzniecības tarifu politiku," uzsvēra Lielpēteris.

LTRK šogad prognozē būtiskāku IKP izaugsmi salīdzinājumā ar 2024.gadu, kas varētu izrietēt gan no straujākas ES fondu programmu īstenošanas, kas līdz šim nereti kavējušās izstrādes procesā, gan no eksporta tirgu lēnas atmošanās, sacīja Lielpēteris

LTRK ir apvienojušies gandrīz 6000 biedru - visu Latvijas reģionu un nozaru mikro, mazie, vidējie un lielie uzņēmumi, asociācijas, pilsētu uzņēmēju klubi un citas uzņēmēju apvienības. LTRK ir Eiropas Tirdzniecības un rūpniecības kameru asociācijas un Starptautiskās Tirdzniecības palātas biedre.

Svarīgākais
Uz augšu