Šodienas redaktors:
Lauma Lazdiņa
Iesūti ziņu!

60. gados eksperimentā peles parādīja cilvēces iespējamo nākotni. Tā ir visai biedējoša (2)

Džons B. Kalhūns
Džons B. Kalhūns Foto: Wikimedia Commons

Augsts iedzīvotāju blīvums bieži var novest līdz dažādām neērtībām. Dažas no tām, piemēram, satiksmes sastrēgumi vai cilvēku pūļi lielveikalos, var būt kaitinošas, kamēr citas, teiksim, resursu trūkums, var kļūt ļoti bīstamas. Etoloģijas jeb dzīvnieku uzvedības pētnieks Džons B. Kalhūns 20. gadsimta pirmajā pusē iedzīvotāju blīvuma pieaugumu pētīja, izmantojot žurkas un peles, savu pētījumu vainagojot ar jaunu terminu – uzvedības deģenerācija (behavioral sink). Šis eksperiments un teorija Kalhūnam laupīja ticību spožai cilvēces nākotnei un, lai arī daži nepiekristu, mēs, visticamāk, pašlaik šajā “deģenerācijā” dzīvojam.

Apvienoto Nāciju Organizācija (ANO) aplēsusi, ka 2022. gada 15. novembrī pasaules iedzīvotāju skaits pārsniedza astoņus miljardus. Liela daļa no populācijas jau tagad dzīvo nabadzībā, bet pārējie ātrāk vai lēnāk tai tuvojas. Nupat pasauli satrieca pandēmija, kuru mēs nespējām kontrolēt, savukārt jaunā paaudze, izskatās, lielas cerības uz nākotni neliek.

Varētu teikt, ka mēs esam sasnieguši punktu, kad ir pēdējais brīdis pieņemt nozīmīgus lēmumus. Cilvēki bieži ir sprieduši par pasaules nākotni, izvirzījuši dažādus izdzīvošanas scenārijus, pieņēmuši mērus. Ir veikti eksperimenti, lai pareģotu, kas mūs gaida nākotnē. Viens no šiem zinātniskajiem pareģojumiem, kā rādās, piepildās.

Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu