Šodienas redaktors:
Artūrs Guds
Iesūti ziņu!

Jaunais zāļu uzcenojuma modelis: cenas samazinājušās ap 3100, bet augušas ap 600 medikamentiem

Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: Pranithan Chorruangsak/Shutterstock

Līdz ar Veselības ministrijas (VM) ieviesto zāļu uzcenojuma reformu cenas ir samazinājušās 3130 recepšu zālēm, savukārt palielinājums cenā novērojams 618 zālēm, šodien Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēdē informēja Zāļu valsts aģentūras (ZVA) pārstāvji un VM Farmācijas departamenta direktore Inese Kaupere.

VM parlamentārais sekretārs Artjoms Uršuļskis uzskata, ka vēl ir pāragri spriest par zāļu uzcenojuma reformas rezultātiem. Lai gan pirmie daži secinājumi jau ir skaidri redzami, visticamāk, reālo ietekmi varēšot vērtēt trīs līdz četru mēnešu laikā pēc izmaiņu spēkā stāšanās šī gada sākumā.

Uršuļskis atzīmēja, ka dažiem pacientiem mēnesī zāļu tēriņi ir samazinājušies, tomēr atkārtoti uzsvēra, ka kopējos reformas rezultātus "redzēsim vēlāk". Pēc VM pārstāvja vārdiem, viens no iemesliem, kāpēc vēl nav redzams atsevišķu medikamentu cenu samazinājums, saistīts ar to, ka vēl joprojām tiek tirgotas zāles, kas iepirktas pagājušā gada beigās.

Pēc VM apkopotās informācijas, lētākajām zālēm cena tomēr ir palielinājusies. Piemēram, ja iepriekšējā aptiekas cena ar PVN kādam medikamentam bijusi 3,65 eiro, tad līdz ar jauno reformu tā šobrīd ir 4,89 eiro, ieskaitot PVN un 75 centu recepšu apkalpošanas maksu, bet medikaments, kura cena iepriekš bijusi 1,85 eiro, šobrīd maksā 2,99 eiro.

VM pārstāvji atzina, ka reformas priekšrocības pamatā izjūt tie iedzīvotāji, kas lieto vairākus medikamentus jeb izmanto "pakalpojumu grozu". Kaupere izteicās, ka 11% iedzīvotāju regulāri lieto medikamentus, kas maksā līdz pieciem eiro.

Kā atzīmēja Saeimas deputāte Zane Skujiņa-Rubene (JV), "reformas centrā nav jautājums par ibumetīnu vai klepus sīrupu - runa ir par ilgtermiņa zāļu lietošanu un to izmaksu samazināšanu".

ZVA direktora vietnieks farmācijas jautājumos Sergejs Akuličs pašreizējo situāciju ar zāļu uzcenojuma reformu vērtēja kā "dinamisku". Viņaprāt, situācija ar zāļu pieejamību būtiski neatšķiras no pagājušā gada un noteikti nav saistīta tikai ar jauno reformu. "Atsevišķu medikamentu nepieejamība noteikti nav saistīta ar jauno reformu, bet gan ar ražošanas vai strauja patēriņa pieauguma problēmām," sacīja ierēdnis.

Saeimas deputāte, ģimenes ārste Līga Kozlovska (ZZS) informēja, ka reformas rezultātā esot pirmie signāli par lauku aptieku pārdošanu, jo tās nevarot nodrošināt uzturēšanas izdevumus. Aptieku biedrības priekšsēdētāja Agnese Ritene akcentēja - lai gan aptieku slēgšanas gadījumi vēl nav konstatēti, vēl joprojām no VM tiek gaidīts aptieku monitorēšanas plāns.

VM parlamentārais sekretārs pauda, ka ministrija pastiprināti seko līdzi vietām, kurās ir mazāka aptieku pieejamība, bet kvalitatīvāk par situāciju varēšot spriest pēc četriem mēnešiem. Savukārt Ritene iebilda, ka četri mēneši ir par vēlu un situāciju jāvērtē jau mēneša laikā. Viņa uzsvēra, ka šobrīd piegādes maksa no zāļu lieltirgotājiem pārlikta uz aptiekām. Pēc viņas klāstītā, fiksēts gadījums, kad par zāļu piegādi no Rīgas līdz Daugavpilij piegādātājs aptiekai piemērojis maksu 10 eiro vērībā, un šī cena jaunajā modelī nav ierēķināta. Otrkārt, maksa par farmaceitu pakalpojumu ir ar PVN neapliekama, tāpēc aptieku uzņēmumam jāuzņemas papildu izmaksas PVN veidā, kas jaunajā uzcenojuma modelī netika ierēķinātas.

SIA "Latvija aptieka" pārvaldnieks, bijušais veselības ministrs Guntis Belēvičs papildināja, ka reformas rezultātā nav samazināts PVN, jo zāļu cenu izlīdzināšanā vērā ņemta cenas bez PVN. VM informēja, ka nākotnē plānots arī strādāt pie PVN mazināšanas zālēm. "Nevaram izlīdzināt zāļu cenu, jo ZVA, apstiprinot jaunos tarifus, ir sajaukusi zīmes, un tarifi ir nevis pazemināti, bet palielināti, un pat desmitkārtīgi," izteicās Belēvičs.

Papildu samaksa esot jāmaksā arī par zāļu izplatīšanas atļauju, kas nozīmē, ka dažkārt par šo pakalpojumu aptiekām ir jāpiemaksā septiņas reizes, neskatoties uz to, ka idejiski dārgākas zāles pacientam ir lētākas, piebilda Čulkstena.

Pēc ZVA sniegtās informācijas, šobrīd no 80 zāļu lieltirgotavām saņemta ziņa tikai par vienu, kas prasa papildu maksu par piegādes nodrošināšanu.

Ritene norādīja, ka VM rosina izrakstīt vairāk recepšu zāles, lai gan aprēķini veikti uz pagājušā gadā izsniegtā zāļu skaita bāzes, tāpēc pēc jaunās zāļu reformas kārtības aptiekas nezina, ar kādu recepšu zāļu iepirkuma daudzumu rēķināties.

VM pārstāvji vērsa uzmanību, ka ZVA tīmekļvietnē esot pieejama informācija par to, kāda ir maksimālā aptiekās pieļaujamā cena par medikamentu, tomēr daļai tā varot būt "nedaudz augstāka".

Latvijas nacionālās zāļu apgādes asociācijas (LNZAA) jeb zāļu lieltirgotāju organizācijas valdes loceklis Jānis Lībķens sacīja, ka ZVA mājaslapā publicētās zāļu cenas nesakrīt ar tām, ko ražotāji pašreiz, norādot pavadzīmēs. Šī iemesla dēļ nevarot saprast, no kādas cenas jāveido jaunie piecenojumi, jo ražotāji aizmirsuši pārdeklarēt medikamentu cenas. Lībķens rosināja VM šo noteikt ražotājiem kā obligātu pienākumu, pretējā gadījumā nevar pat salīdzināt ražotāju cenu, ko tie atļauti turēt kā slepenu. Vienlaikus problēmas radot arī tas, ka aptiekām ir aizliegts izsniegt zāles, ja recepti izrakstījis ārsts, kuram nav līgums ar NVD, bet šobrīd ļoti daudzi ārsti neesot noslēguši jaunos līgumus ar NVD.

Latvijas Farmaceitiskās aprūpes asociācijas izpilddirektore Kristīne Jučkoviča uzskata, ka būtiskas problēmas konstatētas arī informācijas sistēmu darbībā. Šim novērojumam piekrita arī Kozlovska. Šobrīd novērots, ka papīra recepti nevar ievadīt aptiekas sistēmā. Tā kā ģimenes ārstiem ir apgrūtinoši izrakstīt e-receptes, jo e-veselības sistēmā notiek pārrāvumi un tehniskas problēmas, nereti vēl joprojām tiek izrakstītas papīra receptes, ko aptiekas sistēmā nevar ievadīt.

Latvijas Brīvo farmaceitu apvienības valdes priekšsēdētājas Sigita Čulkstenas ieskatā, šobrīd daudzi trūkumi reformā tiek pasludināti kā aptieku un farmaceitu vēlme "iebāzt naudu savās kabatās". Reālā situācija liecinot, ka šobrīd farmaceitam nav iespējams pareizi, pēc jaunās kārtības, izrakstīt recepti, jo jaunās prasības nav izpildāmas. Medikamentu izsniegšanas noteikumu izmaiņas nav saskaņotas ar farmaceitiem. Līdztekus nav priekšstata par to, kā "atprečot" virkni zāļu recepšu.

Nereti farmaceitiem nākas risināt situāciju, kad nav informācijas par to, vai var izsniegt atsevišķas zāles, jo e-veselības traucējumu un papīra formāta dēļ nav iespējas uzzināt šo zāļu pieejamību. Neesot skaidrs, kas kompensēs zāļu piegādes apmaksu slimnīcām, jo pašreiz Elektronisko iepirkumu sistēmā (EIS) liela daļa dalībnieku izņēmuši piedāvājumus, turpretī citi norādījuši cenas, kas neatbilst jaunajiem noteikumiem.

Arī slēgta tipa aptiekās ir grūtības veikt cenu aptaujas un iepirkumus, jo nav skaidrības par formulējumiem jaunajā kārtībā, piemēram, vai konkrētas prasības attiecas jau uz jaunajiem vai vēl esošajiem zāļu iepirkumiem. Vienlaikus EIS tiek dzēstas vairāku medikamentu pozīcijas, jo lieltirgotavas baidās par iespējamiem pārkāpumiem par nepareizām cenām. Līdz ar to pieaug nereģistrēto zāļu skaits, un ir problēmatiski iegādāties nepieciešamos medikamentus.

No NVD pat saņemti ieteikumi pašreiz nekādas zāļu piegādes neveikt, apgalvoja Lībķens. Lai gan pagaidām slimnīcām vēl esot zāļu krājumi, neesot skaidrs, kā šī situācija izvērtīsies ilgtermiņā.

Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija (LLĢĀA) vērsa uzmanību, ka ilgstoši nav pieejami kritiski nepieciešami medikamenti, piemēram, inahalatori, tāpēc varētu palielināties hospitalizācijas gadījumu skaits. Lai gan LLĢĀA izprotot VM reformu, tomēr būtiskas problēmas vēl joprojām ir ar medikamentu pieejamības sirds un asinsvadu un cukura diabēta pacientu grupām.

"Potenciāli būs pamats diskusijām par to, kas jāpiekoriģē reformā, bet pagaidām kopējā situācijā ir ļoti daudz nezināmo," atzina Uršuļskis, apliecinot, ka VM turpinās kontrolēt un uzraudzīt zāļu reformas ieviešanas procesu.

Plānots arī vērtēt cenu pieauguma ietekmi tādām precēm kā uztura bagātinātāji un ķermeņa krēmi, jo jaunās reformas rezultātā šāda tipa precēm varētu pieaugt cena. Uršuļskis apstiprināja, ka "potenciāli tuvāko trīs līdz sešu mēnešu laikā varētu atvērt diskusiju arī par kādu citu regulējumu šo preču segmentā".

ZVA turpinās sekot līdzi potenciālām izmaiņām zāļu pieejamībā. Savukārt, ja kāds ražotājs pieņēmis lēmumu mainīt kādu zāļu izplatīšanu, vēl pieejami ir iepriekšējā periodā iepirktie medikamenti, norādīja Akuličs. Pēc VM aplēsēm, februārī un martā vēl daļai zāļu būs novērojams cenas samazinājums.

Saeimas sociālo un darba lietu komisijas locekļi vienojās līdz nedēļas beigām nosūtīt vēstuli VM, tajā minot visus sēdē izskanējušos priekšlikumus. Atkārtoti zāļu reformas jautājumu varētu izvērtēt februārī vai martā, kad būs pieejami vairāk dati, atzīmēja Kozlovska.

Svarīgākais
Uz augšu