Šodienas redaktors:
Oļesja Garjutkina
Iesūti ziņu!

Zināms, kuros datumos plānota Baltijas valstu atslēgšanās no Krievijas energosistēmām

Raksta foto
Foto: Shutterstock

Saistībā ar šā gada 8. februārī un 9. februārī plānoto Baltijas valstu atslēgšanos no Krievijas energosistēmām un pieslēgšanos kopējam Eiropas energotīklam, elektroenerģijas pārtraukums nav gaidāms, informē Klimata un enerģētikas ministrija (KEM).

Sinhronizācija ar Eiropas energotīklu ir vērienīgākais energoneatkarības un reģiona drošības projekts, ko kopīgi īsteno Baltijas valstu elektroenerģijas pārvades sistēmas operatori.

Pieslēgšanās process Eiropas energosistēmai sāksies 2025.gada 8.februārī un ilgs līdz 9.februārim.

KEM skaidro, ka februāris ir piemērots pārslēgšanās laiks, jo reģionā ir augstāka elektroenerģijas ražošana. Februārī ir arī mazāka iespējamība īpaši nelabvēlīgiem laikapstākļiem. Šobrīd spēkā esošais BRELL līgums beigs darbību 7.februārī.

Lai pieslēgtos Eiropas elektrotīklam, elektroenerģijas pārtraukums nav gaidāms, akcentē KEM. Baltijas pārvades sistēmas operatori veikuši būtiskas investīcijas pārvades sistēmās, lai maksimāli stiprinātu elektroapgādes drošumu.

Tostarp ir izbūvēti un atjaunoti starpsavienojumi un valstu iekšējās līnijas, kā arī tiek uzstādīti sinhronie kompensatori un baterijas, lai nodrošinātu tīkla stabilitāti un pakalpojuma nepārtrauktību.

Vienlaikus KEM norāda, ka elektroapgādes traucējumus pilnībā izslēgt nav iespējams, jo sinhronizācija saistīta ar tehniski sarežģītu procesu, kā arī elektroapgādes traucējumi ir iespējami jebkuros apstākļos. Tos var izraisīt gan ārēja ietekme, piemēram, vētras, gan tehnoloģiski traucējumi Latvijas vai kaimiņvalstu pārvades sistēmās.

Elektroapgādes traucējumu iespējamība sinhronizācijas dēļ nav būtiski augstāka par traucējumiem ikdienā, piemēram, nelabvēlīgu laikapstākļu radīto postījumu dēļ, skaidro KEM.

KEM izstrādājusi informatīvo materiālu saistībā ar sinhronizācijas projektu, kas aplūkojams vietnē "

Klimata un enerģētikas ministrs Kaspars Melnis (ZZS) norāda, ka sinhronizācija vērsta uz to, lai mēs paši spētu uzturēt un kontrolēt elektroapgādes tīklu, nodrošināt stabilitāti un nebūtu atkarīgi no kaimiņu darbībām.

Lai nodrošinātu kvalitatīvas informācijas pieejamību par vērienīgāko neatkarības projektu Baltijā, KEM rīko vairākas diskusijas ar sadarbības partneriem un citu ministriju resoriem, kurā skaidro sinhronizācijas projekta būtību.

"Tiesa gan, sarežģītos ģeopolitiskos apstākļos sabiedrības ievainojamība ir augstāka, un jo tuvāk nāk noliktais sinhronizācijas projekta noslēguma datums, jo biežāk mēs saskaramies ar maldinošu informāciju," norāda Melnis.

Ministrs aicina sabiedrību kritiski izvērtēt informāciju un neuzķerties uz emocionāli pielādētiem, nepamatotiem paziņojumiem, nedalīties tālāk ar nepārbaudītām ziņām, kā arī aicina sekot informācijai KEM un AS "Augstsprieguma tīkls" tīmekļvietnēs.

Vienlaikus KEM norāda, ka sinhronizācijas ietekme uz elektroenerģijas cenām vērtējama kā salīdzinoši neliela, jo galvenie cenu ietekmējošie faktori Baltijas valstīs ir vietējā ražošana, kurināma resursu cenas, laikapstākļi un tīkla infrastruktūras pieejamība. Šie ietekmējošie faktori ir nemainīgi visu cauru gadu.

Lai mazinātu sinhronizācijas izmaksu ietekmi uz elektroenerģijas lietotājiem, kopumā ir ieguldīts visu trīs Baltijas valstu operatoru liels darbs, tai skaitā piesaistot 85% ES līdzfinansējumu Latvijas elektrotīkla infrastruktūras stiprināšanai, sinhronizācijas iekārtu un elektroenerģiju uzkrājošu bateriju sistēmu iegādei.

Tāpat aprēķini, kas veikti visās Baltijas valstīs, liecina, ka sinhronizācijas projekts neatstāj būtisku ietekmi uz elektroenerģijas pakalpojuma kopējām izmaksām. KEM uzsver, ka, lai nodrošinātu Baltijas elektroenerģijas sistēmas stabilu darbību, būtiskas ir balansēšanas rezerves. Stabilam energosistēmas darbam Baltijai nepieciešamo balansēšanas rezervju izmaksu ietekme uz gala rēķiniem Latvijā, līdzīgi kā Igaunijā un Lietuvā, prognozēta mazāka par 5%.

Jau ziņots, ka kopš 2022.gada Krievijas iebrukuma Ukrainā ir pieauguši riski arī Baltijas energosistēmā. Lai tos novērstu, Baltijas energosistēmas atslēgšanās no Krievijas apvienotās energosistēmas jeb tā dēvētā BRELL loka un pievienošanās Eiropas sistēmai notiks teju gadu agrāk, nekā sākotnēji plānots, proti, šogad no 7.februāra līdz 9.februārim.

Svarīgākais
Uz augšu