Jaunievēlētā ASV prezidenta Donalda Trampa administrācija jau 21. janvārī, kas ir nākamā diena pēc viņa inaugurācijas, Čikāgā plāno veikt vērienīgu imigrācijas reidu, vēsta laikraksts “The Wall Street Journal” (WSJ). Operācija ilgs nedēļu un tās mērķis būs identificēt un deportēt imigrantus, kuriem nav dokumentu.
WSJ: Tramps uzsāks plašas deportācijas uzreiz pēc inaugurācijas
Plānots, ka reidā piedalīsies no 100 līdz 200 ASV Imigrācijas un muitas dienestu darbinieku. Galvenais operācijas mērķis būs migranti ar sodāmību, to skaitā tie, kas pārkāpuši ceļu satiksmes noteikumus, vai veikuši citus sīkus likumpārkāpumus, kurus aizejošā prezidenta Džo Baidena administrācija uzskatīja par pārāk mazsvarīgiem, lai sauktu pie atbildības. “Taču izdevuma avoti brīdināja, ka, ja aizturēšanas brīdī valstī atradīsies vēl kāds nelegāli ieceļojušais, arī viņš tiks aizturēts,” raksta WSJ.
Laikraksts norāda, ka Čikāga reidam tika izvēlēta ne tikai tāpēc, ka tā piesaista lielu skaitu migrantu salīdzinoši lojālo apstākļu dēļ, bet arī tāpēc, ka starp Trampu un pilsētas mēru demokrātu Brendonu Džonsonu jau sen notiek publiska konfrontācija. Pēc Čikāgas līdzīgi reidi varētu notikt arī citās ASV pilsētās. “Lielākie imigrantu centri, piemēram, Ņujorka, Losandželosa, Denvera un Maiami, arī ir jaunās administrācijas redzeslokā, un tiem varētu sekot mērķtiecīgāki reidi,” raksta “The Wall Street Journal”.
Donalds Tramps 2024. gada 10. februārī Dienvidkarolīnā notikušajā mītiņā runāja par saviem plāniem sākt “lielāko deportācijas operāciju Amerikas vēsturē”, kuras mērķis ir no valsts izraidīt 15 – 20 miljonus migrantu, un solīja, ka, ja tiks ievēlēts par valsts vadītāju, viņš sāks cīņu pret nelegālo migrāciju jau no savas pirmās darba dienas Baltajā namā. Tramps uzskata, ka ASV ir jāpārtrauc Baidena administrācijas īstenotā “atvērto robežu politika”.
Turklāt tās pašas kampaņas laikā Tramps vairākkārt paziņoja, ka viņš panāks miera līgumu starp Ukrainu un Krieviju jau pirmajās 24 stundās pēc stāšanās prezidenta amatā. Oktobra beigās viņš mainīja retoriku un sāka apgalvot, ka varētu izbeigt karu “ļoti ātri”.