NP: Cik daudz šādu zāļu ir, kuras iepērk?
JL: Ja precīzi par skaitļiem, tad būtu jāprasa Zāļu valsts aģentūrai.
Lībķens runā par tā dēvēto paralēlo importu. Pēc Zāļu valsts aģentūras datiem, no visām 2023.gadā Latvijā apgrozītajām zālēm tikai 3% bija paralēlā importa medikamenti. No togad realizētajiem medikamentiem 684 miljonu vērtībā, paralēlais imports bija vien 11 miljoni.
Artjoms Uršuļskis, VM Parlamentārais sekretārs (“Jaunā Vienotība”)
Skaidrs, ka visa nozare, visos posmos gribēja neko nemainīt, vai arī tos lielākus piecenojumus, lielāku elastību, jo, jā, viens no reformas rezultātiem, ka mēs daļu peļņas kopumā paņemam no nozares par labu iedzīvotājiem. Tas savā ziņā, protams, ir sāpīgi jebkuram biznesam, bet farmācijas bizness ir regulēts bizness. Tas ir bizness, kas saistīts ar mūsu pacientu drošību, veselību, dažreiz arī dzīvību un līdz ar to valstij ir tādas tiesības to regulēt par labu iedzīvotājiem.
Trīs ietekmīgākie lieltirgotāji pēdējos gados strādājuši ar peļņu. Piemēram, uzņēmuma Recipe 2023.gada apgrozījums pārsniedza 252 un peļņa - 19 miljonus. Pelna arī ar lieltirgotājiem saistītās aptiekas. Izņēmums ir Apotheka, kas 2023.gadu noslēdza ar 205 tūkstošu eiro zaudējumiem.
Jānis Lībķens, Latvijas Nacionālās zāļu apgādes asociācijas valdes loceklis
Bet ja mēs paskatāmies, procentos no apgrozījuma, cik tā peļņa ir? Cik procenti?
NP: Bet peļņa tāpat tur ir.
JL: Nē, nu peļņa…jebkurš uzņēmums strādā tikai un vienīgi…komerclikumā ir ierakstīts, ka uzņēmums savu darbību veic peļņas gūšanas nolūkā. Jautājums ir par šo te atdevi.