Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijā otrdien iesaistītās institūcijas mudināja deputātus uz konstruktīvām diskusijām, ātri virzoties uz priekšu Latvijas Nacionālā mākslīgā intelekta centra (LNMIC) likumprojekta skatīšanā.
Aicina parlamentu steidzami izskatīt Mākslīgā intelekta centra likumprojektu (2)
Likumprojektam komisija noteica steidzamību, paredzot tā skatīšanu divos lasījumos.
Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministre Inga Bērziņa (JV) sēdē pauda, ka šis ir vēsturisks brīdis, jo parlamentā sāk izskatīt LNMIC likumprojektu. Latvija būšot viena no pirmajām valstīm Eiropā, kas nodibinās tādu centru.
Ministre akcentēja, ka piedāvātā pārvaldības forma ir valsts pārvaldei inovatīva, jo tas būs privāts nodibinājums. Centrs tiks veidots kā nodibinājums, sadarbojoties universitātēm, uzņēmumiem un valsts pārvaldei. Proti, valsts būs viens no dibinātājiem, un centra darbinieki nebūs valsts amatpersonas. Nodibinājumā sadarbosies trīs puses - valsti pārstāvēs VARAM, zinātni pārstāvēs Latvijas Universitāšu asociācija, savukārt industriju - Latvijas Informāciju un komunikāciju tehnoloģiju asociācija (LIKTA), skaidroja Bērziņa.
Plānots, ka LNMIC struktūru veidos centra padome, centra valde jeb centra direktors, kas veiks biedrību un nodibinājumu likumā noteiktās valdes funkcijas, un centra sekretariāts.
Centra padome pildīs pārraudzības un konsultatīvās funkcijas, tostarp pārraudzīs valdes darbu. Padomi vadīs padomes priekšsēdētājs. Tāpat likumprojekts paredz, ka centra padomi izveido dibinātāji ne vairāk kā deviņu locekļu sastāvā, iekļaujot tajā padomes priekšsēdētāju. Centra izpildinstitūcija būs centra direktors, kuru amatā apstiprinās centra padome. Padomes locekļi atalgojumu nesaņems, teica Bērziņa, paužot vēlmi, lai to vada kāds uzņēmēju pārstāvis.
Latvijas Universitātes (LU) pārstāve Mārīte Seile pauda, ka neviens pasaulē vēl nespēj pilnvērtīgi izmantot mākslīgā intelekta iespējas. Seile aicināja domāt par to, lai regulējums nebūtu pārspīlēts. Viņas ieskatā, pastāv riski, ka regulējums aizliegs pietiekamā apjomā izmantot mākslīgā intelekta dotās iespējas.
Saeimas juristi pauda, ka neiebilst likumprojekta virzībai, taču, viņuprāt, likuma nosaukums ir pārāk plašs, jo tiek regulēts viena nodibinājuma tiesiskais ietvars. Tāpat būtu jāpārskata likuma funkcijas.
Kā ziņots, LNMIC mērķis būs veicināt uzticama un droša mākslīgā intelekta pielietošanu sabiedrības labā produktivitātes un konkurētspējas celšanai.
Centra darbības fokusā būs sekmēt praktisku mākslīgā intelekta pielietošanu un nacionālo spēju izveidi ar mākslīgo intelektu saistītu risku vadību un prevenciju. LNMIC pārvaldīs mākslīgā intelekta radītos riskus demokrātijas integritātei, privātumam un cilvēku tiesībām.