Šodienas redaktors:
Oļesja Garjutkina
Iesūti ziņu!

Kas jāzina par hemoroīdiem grūtniecības laikā?

Rīgas Stradiņa Universitāte, Ginekoloģijas un dzemdniecības katedra. Ginekologs, dzemdību specialists Diagnostikas centrs, VC4, MyClinicRiga klīnika,
Rīgas Dzemdību nams
Rīgas Stradiņa Universitāte, Ginekoloģijas un dzemdniecības katedra. Ginekologs, dzemdību specialists Diagnostikas centrs, VC4, MyClinicRiga klīnika, Rīgas Dzemdību nams Foto: DR NATĀLIJA BĒRZA

Grūtniecība ir brīnišķīgs laiks, kad 40. Gestācijas nedēļas attīstās un aug mazulis, taču grūtniecības posmā sievietei mēdz parādīties arī nelielas veselības problēmas un sūdzības, kas var sagādāt arī nepatīkamus brīžus. Temats par ko runāsim šajā rakstā ir ļoti intīms un diskrēts, taču tas skar gandrīz katru trešo grūtnieci. Šajā rakstā būs iespēja uzzināt: kas ir hemoroidi un kā tie rodas, kā atpazīt tipiskas sūdzības un simptomus un kā var uzlabot savu pašsajūtu, lai grūtniecība turpina būt mierpilna un harmoniska.


Daži fakti, kas ir jāzin jeb īsumā par hemoroīdiem!

  • Hemoroīdi (pazīstami arī kā vēnu mezgli) ir pietūkušas varikozas vēnas, kas atrodas taisnajā zarnā un anālās atveres apvidū.
  • Hemoroīdi ir bieži sastopami grūtniecības laikā, katra trešā grūtniece var ciest no simptomiem un sūdzībām, kas saistīta ar šo slimību.
  • Hemoroīdi var izraisīt tādus simptomus kā asiņošana, sāpes vai dedzināšana vēdera izejas (defekācijas) laikā.
  • Ja jums ir simptomi, ārsts var apstiprināt diagnozi un izslēgt nopietnākus cēloņus.
  • Labākais veids, kā ārstēt un novērst hemoroīdus, ir izvairīties no aizcietējumiem, dzerot daudz ūdens un ēdot diētu ar augstu šķiedrvielu saturu.
  • Pie izteiktiem simptomiem aptiekā ir nopērkami bezrecepšu medikamenti, kas mazina sāpes un tūsku un atvieglo sūdzības, tos droši drīkst lietot grūtniecības laikā.
Raksta foto
Foto: Publicitātes foto

Kas ir hemoroidi?

Hemoroīdi, kurus sauc arī par vēnu mezgliem ir pietūkušas varikozas vēnas, kas atrodas taisnajā zarnā un tūplī ānusa rajonā. Hemoroīdi ir bieža problēma ar ko sastopās sievietes grūtniecības laikā, kas skar aptuveni 1 no 3 grūtniecībām. Pēc citu avotu datiem (pētījumu) aptuveni 30 līdz 40 procenti grūtnieču cieš no hemoroīdu izraisīta diskomforta. Hemoroīdi bieži attīstās īpaši trešajā trimestrī, kā arī dzemdību laikā un neilgi pēc dzemdībām. Sudzības var būt tikai grūtniecības laikā un pāriet pēc bērniņa iznēsāšanas, taču pastāv iespēja, ka hemoroidu slimības var turpināties arī pēc grūtnniecības un pēcdzemdību perioda.

Hemoroidī ir diskrēta tēma, kura tiek reti apspriesta un bieži arī ārsta kabinētā sievietes kaunās par to runāt un prasa padomus tikai tad, kad sūdzības un diskomforts ir izteikti traucejošs. Taču jāatcerās, ka tie ir sastopami bieži un viens no to riska faktoriem ir grūtniecība un ar to saistītas sievietes ķermeņa izmaiņas.

Raksta foto
Foto: Publicitātes foto

Ir divi galvenie hemoroīdu veidi:

Iekšējie hemoroīdi tie ir varikozo vēnu mezgli, kas atrodas dziļak taisnajā zarnā un no ārpuses nav redzami. Apskates laikā ārsts var tos redzēt, veicot vizuālu (ar rektoskopu) vai digitālu (ar pirkstu) izmeklēšanu.

Ārējiem hemoroīdi ir pietūkuši vēnozie mezgli, kas kļūst redzami no ārpuses.

Dažiem cilvēkiem vienlaikus var būt abu veidu hemoroīdi.

Kā un kāpēc rodas hemoroīdi?

Hemoroīdi parasti ir biežāk sastopami sievietēm reproduktīvā vecumā. Palielināts spiediens uz vēnām ap anālo atveri ir viens no hemoroīdu izraisītājiem. Grūtniecības laikā šis spiediens ir sevišķi izteikts uz taisnās zarnas vēnām. To izraisa gan augošā dzemde un augošā mazuļa radītais spiediens. Augļa pievienotais svars nospiež resnās zarnas vēnas tā, ka tās nevar virzīt asinis atpakaļ uz sirdi tik viegli, kā parasti. Palēninātās asinis lēni plūst un krājas, pārpildot anālās vēnās. Grūtniecības laikā arī pieaug asiņu daudzums organismā, lai atbalstītu mazuļa vajadzības. Tas nozīmē, ka vēnām ir jāveic smags darbs, lai visā ķermenī pārvietotu vairāk asiņu nekā parasti.

Šī palielināta asins plūsma gan ķermenī, gan šajā apgabalā un apgrūtina attece mazajā iegurnī ir galvenie riska faktori hemoroīdu veidošanai. Jo lielāka dzemde un mazulis, jo ir izteiktāki šie procesi, tāpēc hemoroīdi biežāk sastopami grūtniecības otrajā un trešajā trimestrī, kad dzemde ir prāvāka un mazulis ir lielāks. Trešais hemoroīdus ietekmējošais faktors ir aizcietējumi. Ar grūtniecību saistītie aizcietējumi var izraisīt vai pasliktināt hemoroīdus un ar tiem saistītos simptomus. Hormonālās izmaiņas sievietes organismā palēnina gremošanas procesu, tas nozīmē, ka vēdera izeja var kļūt kūtra. Papildu svars, ko rada zarnās iestrēgušās fekālijas, var izspiest tūpļa vēnas, tādējādi tām ir vēl grūtāk virzīt sastrēgušās asinis vēnās. Sasprindzinājums vēdera izejas laikā rada vēl lielāku spiedienu, kas pasliktina esošo situāciju.

Dažreiz grūtniecības laikā var būt iekšējo hemoroīdu saasināšanās, pat ja iepriekš sieviete nav zinājusi, ka viņai ir šī problēma un nav bijušas sūdzības. Ja ir zināms , ka pirms grūtniecības bija hemoroīdi, ir jābūt īpaši piesardzīgam, jo grūtniecības laikā tie var pasliktināties.

Raksta foto
Foto: Publicitātes foto

Kādi ir biežākie hemoroīdu simptomi?

Hemoroīdi var būt ari bez simptomiem, taču galvenās sūdzības parasti ir:

  • Nieze anālās atveres rajonā un ap anālo atveri.
  • Sāpes vai sāpīgums atveres rajonā un ap anālo atveri.
  • Pietūkums atveres rajonā un ap anālo atveri.
  • Sāpes vēdera izejas (defekācijas) laikā.
  • Gļotu izdalīšanas pēc vēdera izejas (defekācijas) un/vai maza veidojuma parādīšanās (‘’mazas lodītes’’) pie anālā sfinktera (slēdzēja miskuļa) vai anālajā atverē.
  • Veidojumi ap anālo atveri, tādi kā ‘’mezgliņi’’no neliela izmēra līdz prāvākiem, tie var arī nokarāties (hemoroīda prolapss) no anālās atveres.
  • Asiņošana pēc vēdera izejas (defekācijas) – asinis parasti ir spilgti sarkanas. Asinis var būt uz tualetes poda, jūsu izkārnījumos vai uz tualetes papīra, ar kuru noslaukaties pēc defekācijas (parasti no iekšējiem hemoroīdiem).
  • Var būt biedējoši redzēt asinis izkārnījumos, taču asiņošana no iekšējiem hemoroīdiem parasti ir nekaitīga.

Kā tiek diagnosticēti hemoroīdi grūtniecības laikā?

Balstoties uz Jūsu sūdzībām un simptomiem Jūsu ārsts jums var uzstādīt šo diagnozi. Lai pārliecinātos, aprūpējpšais ārsts vai vecmāte var:

  • Apskatīt vizulāli Jūsu anālo atveri. Šādi parasti var pamanīt ārējos hemoroīdus.
  • Uzvelkot cimdus ārsts var veikt digitālo izmeklēšanu (ar pirkstu) - taisnās zarnas iztaustīšana (ievadodt tur pikstu), lai sajustu iekšējos hemoroīdus.
  • Papildus diagnostikai var būt nepieciešama anoskopija vai sigmoidoskopija, kas ir resnās zarnas apskate ar speciālu medicīnisku iekārtu, kas ļauj labāk redzēt taisnās zarnas iekšpusi. Abas procedūras ir vienkāršas un ātras.

Neviena no iespējām izmeklēšanās metodēm neizklausās patīkama, taču hemoroīdu diagnozes noteikšana ir vairāk neērta nekā sāpīga, un noteikti nevajadzētu kautrēties. Šī ir jūsu ārsta ikdienas diagnoze.

Kā ārstēt hemoroīdus grūtniecības laikā?

Hemoroidu ārstēšana sastāv no vairākiem svarīgiem posmiem. Pirmais ir problēmas apzināšānās un izpratne par pareizu režīmu. Otrais solis ir medikamentu lietošana, ja režīms nav efektīvs. Bieži hemoroīdi izzūd pēc bērna piedzimšanas un papildus iejaukšanās nav nepieciešama. Taču, ja iepriekšējā konservatīvā ārstēšana (pareizs režīms un medikamenti) ir bijuši neefktīvi, tad var palīdzēt arī ķirurģiskās metodes.

1. Atbrīvojieties no aizcietējumiem :
Regulāras zarnu kustības un vēdera izeja var atvieglot spiedienu, kas rada slodzi vēnām un izraisa hemoroīdus. Jo mazāk jūs pielietojat spiešanu un piepūlaties tualetes apmeklējuma laikā, jo mazāk slodzes jūs radāt savām vēnām. Lūk, kā to var izdarīt:

  • Ēdiet 25 līdz 30 gramus šķiedrvielu katru dienu.
  • Dzeriet 8 līdz 12 tases ūdens dienā ( 2 litri dienā)
  • Pie nepieciešamības var tikt lietoti vēdera izeju veicinoši medikamenti, tos ir obligāti jasaskaņo ar savu ārstu, jo ne visus šos līdzekļus var lietot grūtniecības laikā.
  • Iekļaujiet fiziskas aktivitātes Jūsu dzīves ritmā, tās palīdz veicināt zarnu aptivitāti.
  • Veiciet Kegela vingrinājumus, lai stiprinātu Jūsu mazā iegurņa muskuļus 

2. Var izmēģināt dažus mājas esošos līdzekļus, lai mazinātu hemoroīdu diskomfortu, ja nav iespējams doties uz aptieku.

  • Uzklājiet tīru alvejas vai kokosriekstu eļļu, lai mazinātu nelielas sāpes vai diskomfortu.
  • Izmēģiniet sēžamās vanniņas vai sēdiet vannā ar apmēram 10 cm silta ūdens. Ūdens var uzlabot jūsu asins plūsmu un atslābināt sasprindzinātos muskuļus ap anālo atveri. 

3. Noņemiet spiedienu no hemoroīdiem:

Jūs neko nevarat darīt, lai novērstu augļa radīto papildu spiedienu, kas noslogo jūsu ķermeni, taču jūs varat mainīt savus ieradumus, lai samazinātu slodzi, kuru varat kontrolēt. Šeit ir daži padomi:

  • Nepalieciet stāvus pārāk ilgi vai nesēdiet pārāk ilgi. Tā vietā apgulieties uz sāniem, lai mazinātu spiedienu uz iegurņa zonu un zarnām.
  • Ja Jums ir ilgstoši jāsēž izmantojiet speciālos hemoroīdu spilvenus, kas atslogo spiedienu uz hemoroīdu vēnām.
  • Nepiepūlieties un nespiediet pārāk ilgi vēdera izeju tualetē, ja jums ir problēmas ar aizcietējumiem. Tā vietā koncentrējieties uz aizcietējuma mazināšanu. 

4. Dodieties uz aptieku, lai iegādātos medikamentus, kas samazina hemoroīdu radītās sūdzības un ir droši grūtniecības un krūts zīdīšanas laikā.

Šobrīd ir pieejami efektīvi sūdzības mazinoši līdzekļi, kas ir pilnīgi droši, lietojot grūtniecības laikā. Parasti tie satur pretsāpju līdzekli – Lidokaīnu, kas mazina sāpes, niezi, to droši lieto grūtniecēm un pēcdzemdību periodā. Papildus šie medikamenti satur Tribenozīdu, kas ir vazoprotektīvs (aizsargā asinsvadus) līdzeklis, ko lieto hemoroīdu ārstēšanai. Tam piemīt vieglas pretiekaisuma, pretsāpju un brūču dziedinošas īpašības. Tribenozīds stimulē speciālu vielu ražošanu (laminīns α5 un laminīns-332), lai palīdzētu atjaunot bazālo membrānu brūču dzīšanas procesa laikā.

Pēc daudzu pētījumu un metaanalīžu datiem ir pietiekami pierādījumi, lai ieteiktu izmantot šo kombinēto terapiju kā ātru, efektīvu un drošu iespēju lokālai hemoroīdu ārstēšanai lielai daļai pacientu grupu tajā skaitā grūtniecēm.

5. Ja hemoroīdi ir izteiktas pakāpes, to lokālā ārstēsana ar krēmiem un svecītēm nedarbojas vai nesniedz pietiekamu simptomu atvieglojumu, var tikt izmantotas arī operatīvas metodes un tās ir drošas Jums un Jūsu mazulim. Lai saņemtu ķirurģisku ārstēšanu, kas ir parasti mazinvazīva (ar minimālu iejaukšanos) ir jādodas pie proktologa, kas izvērtēs kura metode būs piemērotākā un kad šo procedūru vislabāk veikt. Lielāka apjoma operācijas parasti tiek veiktas pēc grūtniecības.

Raksta foto
Foto: Publicitātes foto



Kad ir jāsazinās ar savu ārstu?

Ja esat grūtniece un domājat, ka jums ir hemoroīdi, noteikti konsultējieties ar savu ārstu par simptomiem, kas jums ir un par labāko ārstēšanas veidu tieši Jums.

Sazinieties ar ārstu pēc iespējas ātrāk, ja Jums ir:

  • Hemoroīdu simptomi, kas pēc ārstēšanas nepazūd
  • Recidivējoši hemoroīdi
  • Drudzis vai drebuļi
  • Strutas, kas izdalās no jūsu hemoroīda/iem
  • Smaga asiņošana vai asiņošana, kas neapstājas
  • Stipras sāpes

​Reklāmas Nr. RE_LV_PG_2025_356

Uz augšu