Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs Davosā apliecinājis Latvijas interesi, lai ASV tehnoloģiju gigants "Google" iesaistītos Mākslīgā intelekta centra izveidē Latvijā, informēja prezidenta padomnieks Mārtiņš Drēģeris.
Rinkēvičs Davosā apliecina Latvijas interesi turpināt sadarbību ar "Google"
Latvijas prezidents otrdien tikās ar "Google" viceprezidenti publiskās pārvaldes un rīcībpolitiku jautājumos Eiropā Aneti Kroberi-Rīlu.
Turpinot pagājušajā gadā Davosā un vizītē Kalifornijā sākto diskusiju ar "Google" vadību, sarunā apspriesta "Google" iesaiste Mākslīgā intelekta centra darbībā, sadarbība Baltijas valstu kiberdrošības spēju stiprināšanā, kā arī ar Eiropas Savienības (ES) konkurētspēju saistītie izaicinājumi.
Rinkēvičs uzsvēris, ka Mākslīgā intelekta centra izveide un attīstība ir nozīmīga Latvijas prioritāte. Pēc viņa vārdiem, centra izveide ir būtiska, lai stiprinātu drošību un veicinātu konkurētspēju.
Latvijas prezidents informēja par progresu centra izveidei nepieciešamajā likumdošanā. Tāpat Rinkēvičs uzsvēra samērīga tiesiskā regulējuma ieviešanu ES līmenī, kas ir sevišķi būtiski, lai ES vēl vairāk nezaudētu konkurētspēju.
Latvijas prezidents augsti novērtējis "Google" ieguldījumu, Baltijas valstīs attīstot digitālās un kiberdrošības spējas, it sevišķi atbalstu Rīgas Tehniskās universitātes kopīgi ar partneriem īstenotam kiberdrošības izglītības projektam.
Latvijas prezidents no šodienas līdz ceturtdienai piedalās Pasaules Ekonomikas formā Davosā.
Kā ziņots, Latvijas Nacionālā mākslīgā intelekta centra (LNMC) mērķis būs veicināt uzticama un droša mākslīgā intelekta pielietošanu sabiedrības labā produktivitātes un konkurētspējas celšanai.
Plānots, ka centru veidos kā nodibinājums, sadarbojoties universitātēm, uzņēmumiem un valsts pārvaldei. Plānots, ka LNMIC struktūru veidos centra padome, centra valde jeb centra direktors, kas veiks biedrību un nodibinājumu likumā noteiktās valdes funkcijas, un centra sekretariāts.
Centra padome pildīs pārraudzības un konsultatīvās funkcijas, tostarp pārraudzīs valdes darbu. Padomi vadīs padomes priekšsēdētājs. LNMIC darbības fokusā būs sekmēt praktisku mākslīgā intelekta pielietošanu un nacionālo spēju izveidi ar mākslīgo intelektu saistītu risku vadību un prevenciju. Centrs pārvaldīs mākslīgā intelekta radītos riskus demokrātijas integritātei, privātumam un cilvēku tiesībām.
Tiks prioritizēta mākslīgā intelekta ieviešana valsts pārvaldes efektivitātei un pakalpojumu kvalitātei, veselības, izglītības, iekšējās drošības jomās, tāpat tiks atbalstītas mākslīgā intelekta iespējas mazo un vidējo uzņēmumu vidū to produktivitātei, izaugsmei un inovācijām un latviešu valodas klātbūtnes nodrošināšanai lielajos valodu modeļos.
Praktiskā līmenī LNMIC veidos pētniecības un pilotēšanas iniciatīvas prioritārajās jomās, nodrošinās risinājumus un atbalstu iestādēm mākslīgā intelekta ieviešanā, organizēs sadarbības iniciatīvas ar starptautiskajiem partneriem. Tāpat centrs pārraudzīs un īstenos preventīvas aktivitātes uzticama un droša mākslīgā intelekta izmantošanai. LNMIC darbību paredzēts sākt 2025.gadā.