Tango ar savu juteklisko ritmu un dziļo emocionālo izpausmi jau sen ir kas vairāk nekā tikai deja ar jutekliskām kustībām. Arvien vairāk pētījumu un personisko pieredžu liecina par tango dziedinošo spēku, kas iedarbojas gluži kā inovatīva terapija, kas pozitīvi ietekmē gan mūsu fizisko, gan emocionālo veselību.
Tango kā pāru terapija, dziedinošs spēks pret Parkinsona un Alcheimera slimību
Lai gan tango kā deja ir dzimusi Argentīnā, tango terapijas saknes meklējamas dažādās valstīs, kur dejas un psihoterapijas principi ir apvienoti, lai radītu jaunu ārstēšanas metodi. Kā izrādās, tango terapeitiskās vērtības tiek pētītas jau vairāk nekā desmit gadu dažādās pasaules malās.
Tango kā terapiju izmanto, lai ārstētu:
- Depresiju un trauksmi;
- Alcheimera slimību;
- Parkinsona slimību;
- Sociālās fobijas;
- Sirds slimības.
Tango ir deja, kurā iedziļinoties nāksies izpaust savas emocijas – gan prieku, gan skumjas, gan dusmas. Dejotāji šādi var atbrīvoties no spriedzes un stresa, ļaujot emocijām brīvi plūst un sajusties labi. Tango prasa pilnīgu koncentrēšanos uz mirkli, kas palīdzēs attīstīt spēju būt klātesošam un atbrīvoties no satraukuma par pagātni vai nākotni.
"Kustība pati par sevi atbrīvo un relaksē. Dejojot tu atslēdzies no ikdienas, jo nevari dejot tango un domāt par rēķiniem. Man nepatīk runāt par tango kā apzinātību, bet, lai deja izdotos, tev jābūt klāt, vienlaikus - ar visu būtību. Un tā ir brīnišķīga iespēja nomainīt fokusu, lai izjustu tieši šo mirklī, kurā esi, - šeit un tagad," stāsta Ginta Gaumala, komunikācijas trenere, Argentīnas tango studijas “El Abraze” saimniece.
Tango deja jau vairākus gadus tiek izmantota arī kā pāru terapija, lai palīdzētu atjaunot un stiprināt partneru attiecības. Vai tango dejošana var būt tā saistviela, kas salīmē kopā jūkošas attiecības, enerģijas lādiņš, kas atdzīvina izbalējušas attiecības? "Ir ideja, ka tango kā lakmusa papīrs parāda tavas attiecības ar dzīvi - ja tu kaut ko nevari dzīvē, ir liela iespēja, ka to nevarēsi arī dejā. Tango rāda, cik gatavi mēs esam sadarboties un pieņemt lēmumus," atbild Ginta Gaumala.
Viena no tango raksturīgajām īpašībām ir tieši abu partneru apskāviens – īpašais veids, kā turēt otra cilvēka rokas un kas nav tāds kā citās deju formās.
"Tango nedejo satvērienā, bet gan apskāvienā "el abrazo". Tas nozīmē, ka cilvēki apskaujas, iegūst ķermenisko sajūtu, kas tik ļoti vajadzīga, lai tolerētu stresu, ko radījusi apkārtējā pasaule. Saka, ka cilvēkam, lai būtu mierā un harmonijā, dienā vajadzīgi 12 pozitīvi pieskārieni. Bet sirsnīgs cilvēcisks kontakts ir kodols, ap kuru veidojas tango būtība. Apskāvienā mēs kļūstam ķermeniskāki, labāk iepazīstam savu ķermeni, būtību. Kontakta sajūta ar citiem cilvēkiem šajos turbulentajos laikos ir terapeitiska un nomierinoša," stāsta tango pazinēja Ginta Gaumala.
Tāpat kā masāža vai roku uzlikšana uz pleca, apskāviens sniedz labsajūtu un drošības sajūtu.
Šo efektu rada hormons oksitocīns, kas palēnina cita stresu izraisošā hormona - kortikotropīna (CRH) izdalīšanos.
Tango terapijā liela nozīme tiek piešķirta arī deju soļu izstaigāšanai. Dejas laikā tiek aktivizētas dažādas muskuļu grupas, uzlabojas koordinācija un līdzsvars.
Aerobās aktivitātes vienmēr tikušas ieteiktas cilvēkiem ar sirds problēmām, hipertensiju vai diabētu. Šiem cilvēkiem tango ir gluži kā sporta terapijas forma.
Enerģija, ko cilvēks patērē, dejojot tango 30 minūtes, ir līdzvērtīga enerģijai, kas tiek patērēta, aktīvi staigājot uz skriešanas trenažiera lentes.
Tango prasa ne tikai fizisku izturību, bet arī koncentrēšanos, tādējādi veicinot ķermeņa un prāta sinhronizāciju.
Interesanti, ka Buenosairesā dažās slimnīcās, kas specializējas sirds slimību ārstēšanā, pacientiem tiek pat organizētas bezmaksas tango nodarbības. Arī Eiropā: Itālija, Spānija, Francija un Vācija ir valstis, kurās tango terapija ir plaši pieejama un tiek izmantota dažādu veselības problēmu ārstēšanā.
Tango terapija, apvienojot dejas graciozitāti ar psihoterapijas dziļumu, ir kļuvusi par atzītu metodi, lai uzlabotu gan fizisko, gan emocionālo veselību. Šī unikālā terapija ir ieguvusi popularitāti visā pasaulē, un arvien vairāk cilvēku atklāj tās dziedinošo spēku.
Par tango kā dziedinošu spēku skaties brīnišķīgā filmā, dzīvi apliecinošajā kinodarbā "Dzīves tango" (Tango of Life), kura skaņu celiņu izkrāšņo komponista Artura Maskata radīto tango skaņdarbu ritmi. Klaudio Rābijas stāsts ir emocionāli piepildīts apliecinājums tam, ka māksla pārkāpj nacionālās, mentālās un fizisko iespēju robežas. Viņš apzinās, ka ķermenis strauji piekāpjas Parkinsona slimības priekšā, tomēr viņa miesu un garu uztur tango deja. Pats Klaudio sievai Ivanai ir karsti apsolījis, ka kādu reizi viņi dejos Buenosairesā, tomēr gaisā virmo apziņa, ka laika nav atlicis daudz. Meklē emocionālo kino LMT viedtelevīzijā.
Raksts tapis sadarbībā ar LMT viedtelevīziju.