Šodienas redaktors:
Artūrs Guds
Iesūti ziņu!

Noraidīts priekšlikums par deputātu komunikāciju ar medijiem tikai latviešu valodā (3)

Saeimas sēžu zāle.
Saeimas sēžu zāle. Foto: Evija Trifanova/LETA

Saeimas Juridiskajā komisijā deputātu vairākums trešdien noraidīja atsevišķu deputātu priekšlikumu grozījumiem Saeimas Kārtības rullī, ar kuriem tika rosināts noteikt, ka Saeimas deputāti ar masu medijiem un to pārstāvjiem drīkst sazināties tikai valsts valodā.

Vairāki opozīcijā esošās Nacionālās apvienības deputāti bija rosinājuši Saeimas deputātu ētikas kodeksu papildināt ar jaunu punktu, nosakot, ka Saeimas deputātiem ar Latvijā reģistrētiem plašsaziņas līdzekļiem, Latvijas sabiedriskajiem medijiem, kā arī ar to pārstāvjiem jāsazinās tikai valsts valodā.

Kā pastāstīja komisijas vadītājs Andrejs Judins (JV), priekšlikums atbalstu nav guvis, jo šādi grozījumi liegtu deputātiem runāt arī, piemēram, angļu valodā. Priekšlikums neatbilst tā pieteiktajam mērķim, pauda Judins.

Jau ziņots, ka Saeima pirmajā lasījumā atbalstījusi "Jaunās vienotības" (JV) rosinātos grozījumus Saeimas Kārtības rullī, kas paredz noteikt, ka Ministru kabinetam (MK) būtu jāsniedz Saeimai ziņojumi par paveikto un iecerēto darbību valsts valodas politikā.

Priekšlikums paredz, ka šāds ziņojums tiktu iesniegts ne retāk kā reizi divos gados un ne vēlāk kā 15.septembrī. Ja nebūtu priekšlikuma vai prasības par Saeimas ārkārtas sesijas vai ārkārtas sēdes sasaukšanu, Prezidijs šādu valdības ziņojumu iekļautu izskatīšanai Valsts valodas dienai tuvākajā Saeimas kārtējā sēdē, paredz deputātu priekšlikums.

Saeimas sēdē, kurā tiktu izskatīts minētais ziņojums, valdības pilnvarotais pārstāvis ziņotu par to, pēc tam notiktu atklātas debates, kurās varētu piedalīties Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšsēdētājs un pa vienam deputātam no katras Saeimā pārstāvētās frakcijas. Pēc debatēm runātu vienīgi valdības pārstāvis, teikts likumprojekta anotācijā.

JV deputātu priekšlikums paredz, ka pirms ziņojuma Saeimas sēdē Saeimas komisija rīkotu MK iesniegtā ziņojuma publisku apspriešanu. Atbildīgā komisija šim nolūkam varētu pieprasīt vajadzīgās ziņas, paskaidrojumus un atzinumus no valsts un pašvaldību institūcijām, kā arī pieaicināt un uzklausīt lietpratējus un sabiedrības pārstāvjus. Savukārt parlaments nodrošinātu ziņojuma publiskās apspriešanas tiešraidi Saeimas tīmekļa vietnē.

JV uzskata, ka grozījumi ir nepieciešami, lai nodrošinātu pastāvīgu un pārskatāmu valsts valodas stiprināšanas politikas uzraudzību. Partijas ieskatā, ziņojuma iesniegšana Saeimai ļautu sekot līdzi paveiktajiem darbiem un plānotajām iniciatīvām valsts valodas saglabāšanā un attīstībā. Savukārt atklāta ziņojuma izskatīšana Saeimas komisijā nodrošinātu atklātību un iespēju sabiedrībai un deputātiem piedalīties diskusijās, kā arī izvērtēt, cik efektīvi tiek realizēti šie pasākumi.

Paredzēts, ka otrajā lasījumā grozījumus Saeimas Kārtības rullī skatīs 30.janvārī.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu