Šodienas redaktors:
Oļesja Garjutkina
Iesūti ziņu!

Dienvidkorejā gatavo apsūdzības pret karastāvokli izsludinājušo prezidentu

Dienvidkorejas atstādinātais prezidents Juns Sukjols.
Dienvidkorejas atstādinātais prezidents Juns Sukjols. Foto: EPA/Scanpix

Dienvidkorejas izmeklētāji ceturtdien ieteica apsūdzēt atstādināto prezidentu Junu Sukjolu par sacelšanos un varas ļaunprātīgu izmantošanu.

Izmeklētāji iesniedza rezultātus pēc viņu veiktās izmeklēšanas par Juna īslaicīgo karastāvokļa izsludināšanu 3.decembrī.

Oficiālās apsūdzības pret Junu ir "sacelšanās vadīšana un varas ļaunprātīga izmantošana", paziņoja Korupcijas izmeklēšanas birojs pēc 51 dienu ilgās izmeklēšanas. Birojs pavēstīja, ka ir nolēmis pieprasīt Seulas Centra rajona prokuratūrai izvirzīt attiecīgas apsūdzības Junam.

Juns "2024.gada 3.decembrī bija rīkojis sazvērestību kopā ar bijušo nacionālās aizsardzības ministru un armijas komandieriem", paziņoja Korupcijas izmeklēšanas birojs. Viņš "izsludināja karastāvokli ar nodomu izslēgt valsts varu vai traucēt konstitucionālo kārtību, tādēdāji kūdot uz nemieriem".

Saskaņā ar Dienvidkorejas juridisko sistēmu aizdomās turētā Juna lieta tagad tiks nodota prokuroriem, kam 11 dienu laikā jāizlemj, vai izvirzīt viņam apsūdzības, kas novestu pie kriminālprāvas.

Juns svētdien tika oficiāli apcietināts par savu īslaicīgo karastāvokļa izsludināšanu, tādēļ viņa atbalstītāji sāka nekārtības. Impīčmenta ceļā atstādinātais prezidents joprojām apņēmīgi atsakās atbildēt uz izmeklētāju jautājumiem par karastāvokļa izsludināšanu.

Juns 3.decembra vakarā pārsteidza valsti un starptautisko sabiedrību, izsludinot karastāvokli pirmoreiz kopš astoņdesmitajiem gadiem un nosūtot karavīrus un helikopterus uz parlamentu.

Prezidents 4.decembra rītā atcēla karastāvokli pēc tam, kad visi klātesošie Nacionālās asamblejas deputāti aicināja prezidentu to atcelt. Parlaments kopš 14.decembra ir atstādinājis Junu no amata impīčmenta ceļā.

Juns kā pamatojumu karastāvokļa noteikšanai minēja opozīcijas lomu, apsūdzot to simpatizēšanā Ziemeļkorejai. Kopš Korejas kara beigām 1953.gadā starp Dienvidkoreju un Ziemeļkoreju oficiāli pastāv karastāvoklis, jo karš beidzās ar pamieru, nevis miera līgumu.

Juna atcelšana no amata jāapstiprina Konstitucionālajai tiesai, kurai lēmums Juna lietā jāpieņem 180 dienu laikā. Ja Konstitucionālā tiesa apstiprinās Juna atcelšanu, divu mēnešu laikā būs jāsarīko jaunas prezidenta vēlēšanas.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu