Saeima šodien pirmajā lasījumā atbalstīja Iekšlietu ministrijas (IeM) sagatavotos grozījumus likumā, kas paredz policijas tiesības notriekt vai nosēdināt dronus.
Saeima konceptuāli atbalsta policijas pilnvaras notriekt dronus
Šobrīd tiesības izmantot speciālos līdzekļus un pielietot šaujamieročus tālvadības vai autonomas vadības ierīču notveršanai, nosēdināšanai vai iznīcināšanai ir noteiktas Valsts robežsardzei un Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem.
Lai nodrošinātu efektīvu policijas funkciju veikšanu paaugstināta apdraudējuma situācijās, grozījumi likumā "Par policiju" paredz paplašināt policijas darbinieka tiesības speciālo līdzekļu izmantošanā.
Parlamentārietis Jānis Dombrava (NA) sēdes laikā kritizēja Rīgas lidostas nespēju tikt galā ar droniem, kuri ielidojuši tās teritorijā. Vienlaikus Dombrava norādīja, ka šādi grozījumi īsti nav nepieciešami, jo jau pašlaik policijai esot visas tiesības apturēt dažādus bezpilota transporta līdzekļus.
Opozīcijas deputāts Ainārs Šlesers (LPV) pauda pārsteigumu, ka šodien tiek runāts par šo jautājumu. Viņš norādīja, ka Ukrainā karš notiek jau trīs gadus, bet tikai pašlaik tiek runāts par to, ko darīt ar droniem, kas lido lidostu teritorijās.
"Mēs dzīvojam laikā, kad bīstamība ir lielāka, nekā tas ir bijis pirms kāda laika," teica politiķis, akcentējot, ka šāda veida jautājumi bija jāatrisina jau sen.
Likumu ir paredzēts papildināt ar likuma normu, kas paredz, ka policijas darbinieks, pildot dienesta pienākumus, ir tiesīgs izmantot speciālos līdzekļus, lai notvertu, nosēdinātu vai iznīcinātu tālvadības vai autonomas vadības ierīci, nodarot tai bojājumus, ja tā tiek izmantota, pārkāpjot normatīvo aktu prasības, vai arī ir pamats uzskatīt, ka tā tiek izmantota nozieguma izdarīšanā.
Grozījumi vēl būs jāpieņem Saeimai.
Kā vēstīts, 13.janvārī Latvijas gaisa telpā trīs reizes tika noteikti īstermiņa ierobežojumi. Visi bija saistīti ar konstatētiem bezpilota lidaparātu lidojumiem Rīgas lidostas teritorijā.
Lidojumos tika izmantoti vairāki droni. Pēc Civilās aviācijas aģentūras (CAA) skaidrotā, aizsardzības sistēmas neidentificēja attiecīgos dronus, jo tiem bija deaktivizēta funkcija, kas ļauj tos uztvert.
CAA rīcībā esošā informācija liecina, ka bezpilota lidaparātu lidojumi, iespējams, ir veikti apzināti ar mērķi apdraudēt civilās aviācijas lidaparātu lidojumu drošumu vai apzinātu Latvijas civilās aviācijas nozares darbības traucēšanu.
CAA saistībā ar notikušo vērsās Valsts policijā un Valsts drošības dienestā, lūdzot civilās aviācijas nozarei radīto apdraudējumu izmeklēt kriminālprocesa ietvaros.
Valsts policija paziņojusi, ka tā izmeklēs kriminālprocesu par nelikumīgi pilotētajiem droniem Rīgas lidostas teritorijā.