Šodienas redaktors:
Artūrs Guds
Iesūti ziņu!

Latvieši var arī videospēlēs!

Raksta foto
Foto: Ekrānuzņēmums no "Youtube" video

Videospēles pretēji daudzu maldīgajam viedoklim nav tikai bezjēdzīga šaušana un cilvēku slepkavošana virtuālā pasaulē, kur nedraud ne sods, ne eksistē kādas morāles normas. Videospēļu pasaule, tāpat kā jebkura māksla, ir daudz, daudz plašāka un spēj izdabāt jebkuram cilvēkam, vai tas alktu atpūsties, izklaidēties vai gūt intelektuālu izaicinājumu. Latviešu radītā mistikas, detektīvžanra videospēle “The Case of the Golden Idol” pavisam noteikti sniedz visu trīs minēto alku piepildījumus, un to sakām ne tikai mēs, bet visa pasaule.

Laikā, kad Latvijas vārdu pasaulē nes kā hokejisti, tā animatori, jāatceras, ka arī videospēļu nozarē Latvijai pasaulē ir savs vārds, proti, 2022. gadā pasaulē labāko videospēļu topos iekļuva un vairākas nominācijas un balvas ieguva divu latviešu brāļu – Andreja un Ernesta Kļaviņu – radītā videospēle “The Case of the Golden Idol” (Gadījums ar zelta elku). LMT Viedtelevīzijā skatāmā raidījumā “Misija latvietis” sērijā “Digitālās spēlītes” mēs varam iepazīties ar Andreja un Ernesta ceļu līdz iespaidīgiem lauriem pasaules videospēļu industrijā.

VIDEO: SPĒLES KACEKLIS

Brāļu Kļaviņu izveidotā uzņēmuma “Color Gray Games” paspārnē radītajā spēlē tu tiec iesviests 40 gadus ilgā laika posmā 18. gadsimtā. Tur, lai tiktu pie konteksta, tev lēnām jāvāc pierādījumi un pavedieni, lai savienotu vienu konceptu pēc otra un beigās tiktu līdz, tā sakot, skaidrai bildei.

Spēles mājaslapā vēstīts, ka spēlētājam, iejūtoties 18. gadsimta detektīva ādā, ir jāatrisina 12 noslēpumainas slepkavības, meklējot pavedienus, būvējot savu teoriju, izvēloties aizdomās turamos, ar dedukcijas metodi nonākot līdz motīvam un atmaskojot šaušalīgo patiesību. Tiesa, ja domā, ka tas nāksies viegli, tad tu smagi maldies. Spēlētājam jābūt īpaši uzmanīgam un atjautīgam, rekonstruējot katra nozieguma ainu. Tikai spēlētāja dedukcijas spējas noteikts to, cik ātri izdosies identificēt aizdomās turamos, slepkavības motīvu un ieroci.

Spēlētājiem, kurus aizrāva 2018. gadā Lukasa Poupa radītā izcilā piedzīvojumu un mīklu spēle “Return of the Obra Dinn”, latviešu radītais gabals lieliski aizpildīs tukšumu, kas varbūt būs iestājies, pabeidzot, maigi sakot, izaicinošo Poupa gabalu. Gan pats Poups, gan tā daiļrades fani ir atzinīgi izteikušies par latviešu radīto spēli, sakot, ka tā tiešām būtu loģiskākais solis uz priekšu pēc Poupa spēles pievārēšanas.

Un tas nav tikai šaurs “indie” nišas spēļu piekritēju loks, kas atzinuši šo spēli par labu esam. Kā vienkāršie, tā profesionālie videospēļu spēlētāji to raksturo kā sava žanra izcilu paraugu. Skumīgākais šāda veida spēļu sakarā gan ir tas, ka to spēlēt var tikai vienreiz, jo pēc visu noslēpumu atklāšanas atbildes, pavedienus un pierādījumus vairs “atredzēt” nav iespējams.

Dažus varbūt mulsinās arī videospēles grafika, jo tā veidota 1990. gadu videospēļu estētikā, tomēr tieši tā ir viena no sastāvdaļām, kas spēlei piešķir tās šarmu. Šī spēle nav laika nosišana vai trula izklaide, šī spēle ir vienu reizi baudāms mākslas darbs.

Pērn novembrī iznāca arī spēles turpinājums “The Rise of the Golden Idol”, kas arī saņēmis atzinīgus vārdus no pasaules videospēļu komūnas.

Lūk, latvieši var arī videospēlēs!

Raksts tapis sadarbībā ar "LMT Viedtelevīziju".

Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu