Šodienas redaktors:
Vita Daukste-Goba
Iesūti ziņu!

Tramps plāno atkal sazināties ar Ziemeļkorejas diktatoru Kimu

Raksta foto
Foto: Susan Walsh/AP/scanpix

ASV prezidents Donalds Tramps plāno atkal sazināties ar Ziemeļkorejas diktatoru Kimu Čenunu, ar kuru Tramps ticies jau trīs reizes, republikāņu prezidents teica intervijā televīzijas kanālam "Fox News", nodēvējot Kimu par gudrinieku.

Tramps savas iepriekšējās prezidentūras laikā 2017.-2021.gadā ne tikai tikās ar starptautiski izolēto Kimu, bet arī paziņoja, ka abi esot iemīlējušies.

Taču pat jaunās administrācijas valsts sekretārs Marko Rubio apstiprināšanas sēdē Kongresā atzina, ka tādi Trampa tuvināšanās centieni nav radījuši ilgstošu vienošanos, lai Ziemeļkoreja izbeigtu savu kodolprogrammu.

Uz "Fox News" jautājumu, vai viņš atkal sazināsies ar Kimu, Tramps atbildēja, "jā. Es viņam patiku".

Ziemeļkoreja apgalvo, ka cenšas iegūt kodolieročus, lai novērstu draudus no ASV un tās sabiedrotajiem, piemēram, Dienvidkorejas.

Abas Korejas pussalas valstis tehniski joprojām ir karastāvoklī, jo 1950.-1953.gada karš beidzās ar pamieru, nevis miera līgumu.

Izolētā un nabadzīgā Ziemeļkoreja, kas ir veikusi vairākus kodolizmēģinājumus un periodiski veic ballistisko raķešu izmēģinājumus, labprāt izceļ savu kodolprogrammu kā sava prestiža zīmi.

Tomēr Vašingtona un citas valstis brīdina, ka šī programma destabilizē situāciju, un ANO ir pieņēmusi vairākas rezolūcijas, kas aizliedz Ziemeļkorejas centienus attīstīt kodolieročus.

Rubio šā mēneša sākumā Senātā notikušajā apstiprināšanas sēdē Kimu nodēvēja par diktatoru.

"Es domāju, ka ir jābūt vēlmei ļoti nopietni izvērtēt plašāku Ziemeļkorejas politiku," sacīja Rubio.

Jaunais ASV valsts sekretārs aicināja censties novērst Ziemeļkorejas karu ar Dienvidkoreju un Japānu un noskaidrot, "ko mēs varam darīt, lai novērstu krīzi, neveicinot citas valstis īstenot savas kodolieroču programmas".

Intervijā "Fox" Tramps atgādināja par savu mēģinājumu noslēgt bruņošanās līgumu ar Ziemeļkorejas sabiedrotajām Krieviju un Ķīnu sava pirmā pilnvaru termiņa beigās.

2019.gada centieni būtu paredzējuši noteikt jaunus ierobežojumus neregulētajiem Krievijas kodolieročiem un pārliecināt Ķīnu pievienoties ieroču kontroles paktam.

"Es biju ļoti tuvu tam, lai panāktu vienošanos. Es būtu noslēdzis vienošanos ar [Krievijas līderi Vladimiru] Putinu par šo denuklearizāciju," klāstīja Tramps, atzīstot, ka "mums bija sliktas vēlēšanas, kas pārtrauca mūsu darbu". Tā bija atsauce uz viņa 2020.gada zaudējumu demokrātam Džo Baidenam.

Kā ziņots, Trampa izvirzītais kandidāts Pentagona vadītāja amatam Pīts Hegsets nesen paziņojumā, kas iesniegts Senāta komisijai, Ziemeļkoreju nodēvēja par kodolvalsti.

Dienvidkorejas Aizsardzības ministrija atbildēja, ka Phenjanas kā kodolvalsts statusu "nevar atzīt" un ka tā sadarbosies ar Vašingtonu, lai panāktu denuklearizāciju.

Phenjana 20.janvārī pirms Trampa inaugurācijas izšāva vairākas tuva darbības rādiusa ballistiskās raķetes, liekot analītiķiem spekulēt par to, vai Kims tādējādi cenšas nosūtīt vēstījumu Trampam.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu